با حضور وزیر اقتصاد ایران و وزیر بازرگانی چین : سند همکاری ایران و چین امضا شد

با حضور وزیر اقتصاد ایران و وزیر  بازرگانی چین : سند همکاری ایران و چین امضا شد
سند جامع همکاری های مشترک ایران و چین توسط علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران و گئو هوچنگ وزیر بازرگانی چین به امضا رسید.به  گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، علی طیب نیا شنبه شب در پانزدهمین اجلاس کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و چین که در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد افزود: بر اساس توافقات انجام شده سند پایانی اجلاس نقشه راه همکاری اقتصادی دو جانبه در حوزه های مختلف نظیر صنعت، معدن، انرژی، اعتباری، مالی، بانکی، بهداشت، حمل و نقل، کشتیرانی، کشاورزی، مسکن و شهرسازی، تجارت، ارتباطات و فناوری، کار و رفاه اجتماعی، توسعه شهری و روستایی و همکاری های فنی و تکنولوژی تنظیم و اجرایی خواهد شد.

وی پیشنهاد کرد که یک کمیته دایمی برای هماهنگی و نظارت لازم در خصوص اجرای موافقت نامه ها تشکیل شود و با برگزاری جلسات ماهانه بر انجام کامل توافقات نظارت کامل داشته باشد و نتیجه را به روسای کمیسیون های دو کشور ارایه دهد.

طیب نیا اظهار داشت: دو ملت ایران و چین دارای روابط مستحکم و فرهنگ و تمدن دیرینه هستند و این اشتراکات دستاوردهای گوناگونی را در زمینه های سیاسی و اقتصادی برای دو کشور به وجود آورده است.

وی تاکید کرد که دولت ایران همواره علاقمند به توسعه مناسبات با کشورهای مهم و تاثیرگذر بوده و با توجه به همکاری های خوب گذشته، معتقدم زمنیه های فراوانی برای گسترش همکاری های دو جانبه بین دو کشور وجود دارد.

وزیر اقتصاد با بیان این که، با وجودی که تنها مدت کوتاهی از استقرار دولت یازدهم می گذرد، اما اجرای برنامه ها و سیاست گذاری اقتصادی شرایط با ثباتی را به اقتصاد کشور فراهم است گفت: بر اساس آمار اعلام شده از سوی مجامع بین المللی، اقتصاد ایران در سال جاری و سال آتی در شرایط مستحکم و مناسب قرار خواهد گرفت.

به گفته وی، با توجه به تنوع ظرفیت های اقتصادی و مزیت های فراوان اقتصادی بهره گیری از ظرفیت فنی و مالی خارجی نیز در سیاست های دولت مورد توجه قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: ایران در پروژه های زیربنایی و توسعه از قبیل راه آهن، کشتی سازی، تولید برق و نیروگاهها و همچنین فولاد و پتروشیمی دارای ظرفیت های فراوانی است و دولت یازدهم نیز برنامه ریزی و سیاست گذاری مناسبی برای هدایت سرمایه گذاری های خصوصی داخلی و خارجی برای این طرح ها دارد.

طیب نیا تاکید کرد: شرکت های پیمانکاری چینی که در گذشته حضور فعالی در ایران داشته اند نیز می توانند نقش مهمی را در قالب ترتیبات قراردادی در اجرای طرح ها ایفا کنند.

وی بازار بورس ایران را نیز یکی از با ثبات ترین بازارهای منطقه و جهان عنوان کرد و گفت: این بازار نقش خود را در فرایند خصوصی سازی ایفا کرده و با ارزشی حدود 160 میلیارد دلار تمهیدات لازم را برای جذب سرمایه گذاری خارجی دارد.

طیب نیا با اشاره به حجم بالای مبادلاتی تجاری غیر نفتی بین دو کشور افزود: حجم مبادلات ایران و چین در دو سال گذشته بیش از 25 میلیارد دلار بوده که میزان واردات نیز به حدود 14 میلیارد دلار می رسد.

وی با بیان این که، علاقه مند هستیم ضمن ارتقا روند رو به رشد همکاری دو کشور زمینه مراودات کوتاه مدت را برای شکلی گیری سرمایه گذاری دو کشور را فراهم کنیم افزود: با توجه به این که ایران دارای منابع انرژی است می تواند در مسیر توسعه به اقتصادهای نو ظهور کمک کند که البته چین طلای دار این گروه است.

به گفته وی، چین می تواند با توجه به تجربه در امر اجرای پروژه های مختلف در ایران، مشارکت فعالانه در طرح های بالادستی حوزه نفت و گاز نیز داشته باشد.

ایجاد نوار اقتصادی جاده ابریشم

  وزیر بازرگانی چین در ادامه از  ایجاد نوار اقتصادی جاده ابریشم خبر داد و افزود : ایجاد این جاده کم کاری کشورها در مسیر جاده ابریشم را برای رسیدن به یک اقتصاد پویا و تواند کاهش خواهد داد، چرا که سیاست باز اقتصادی این جاده به سمت غرب آسیا خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ما ، گئو هوچنگ  افزود: این نوار اقتصادی تمرکز بر همکاری های تجاری دارد و به همین خاطر در اولویت کاری چین است.

وی ادامه داد: ایران به عنوان کشور مهمی در منطقه و در مسیر جاده ابریشم قدیم می تواند نقش مهمی را در تاسیس این نوار اقتصادی ایفا کند.

وزیر بازرگانی چین با اشاره تاریخ باستانی ایران و چین و اتصال این دو کشور از طریق جاده ابریشم از دو هزار سال پیش تاکنون گفت: هر چند تحولات اقتصادی و سیاسی بین الملل چالش های زیادی ایجاد کرده است، اما با تلاش های مردم دو کشور موفق شدیم که تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

وی با بیان این که، اقتصاد ایران و چین مکمل یکدیگر هستند و توسعه همکاری های دو جانبه به نفع هر دو کشور است گفت: با روی کار آمدن دولت یازدهم و با پیشرفت در مذاکرات ژنو محیط بیرونی ایران بهبود یافت و زمینه های توسعه اقتصادی نیز پیشرفت کرده است.

هوچنگ با اشاره به گفت و گو روسای جمهور دو کشور افزود: بر همین اساس در روزهای آتی به سمت توسعه همکاری های بیشتر حرکت خواهیم کرد تا توافقات انجام شده میان دو رییس جمهور را پیگیری و اجرا کنیم.

وی حجم مبادلات ایران و چین در سال 2013 میلادی را 40 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این رقم نسبت به سال قبل از آن حدود هشت درصد رشد داشته است، ضمن آن که چین 21 میلیون و 440 هزار تن نفت خام از ایران وارد کرده و به همین دلیل چین به بزرگترین خریدار نفت خام ایران تبدیل شده است.

وزیر بازرگانی چین با بیان این که، سرمایه گذاری غیر فاینانس چین در سال 2013 میلادی در ایران یک میلیارد و 60 میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل از آن 41.3 رشد داشته است افزود: ایران هشتمین مقصد سرمایه گذاری چین است و به همین خاطر امیدواریم زمینه های مالی و فاینانس برای واردات و تجارت بین دو کشور بیشتر از این فراهم شود.

وی همچنین گفت که قرار است چین در تاسیس راه آهن سریع السیر تهران - اصفهان مشارکت داشته باشد.

در این اجلاس علاوه بر امضای سند پایانی اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تجارت الکترونیک، حکمیت و داوری به منظور رفع و حل و فصل اختلافات فیمابین تجار دو کشور، همکاری پارک صنعتی ایران و چین، افزایش مناسبات و تبادلات اقتصادی و تجاری به امضای طرفین رسید.

گفتنی است، بر پایه آخرین آمارهای دریافتی حجم مبادلات بازرگانی غیر نفتی دو کشور در نه ماه سال 1392 به 5/11 میلیارد دلار ارتقاء یافته است که از این میان چین با صادرات 5/6 میلیاردی در طی نه ماه گذشته دومین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود و هدف گذاری کمیسیون مشترک دو کشور برای رسیدن به حجم 40 میلیارد دلاری در تجارت خارجی دو کشور خواهد بود.

حجم فعالیت های سرمایه گذاری مستقیم شرکت های چینی در ایران معادل 5/4 میلیارد دلار می باشد که بر پایه هدف گذاری های صورت گرفته قرار است این رقم به 10 میلیارد دلار افزایش یابد.

از جمله مهمترین حوزه های مورد علاقه دو کشور که در کمیسیون مشترک دو کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت شامل حوزه های متعددی نظیر همکاری های فنی و تکنولوژیک، حوزه های صنعتی و معدنی، پارک های صنعتی، حمل و نقل خواهد بود.

گزارش تصویری - پانزدهمین اجلاس کمسیون مشترک ایران و چین

۳ اسفند ۱۳۹۲ ۲۰:۴۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP