علیشیری خبر داد : توافق جهت احداث پارک صنعتی مشترک دو کشور/تشویق سرمایه گذاران چینی برای سرمایه گذاری در ایران

علیشیری خبر داد :  توافق جهت احداث پارک صنعتی مشترک دو کشور/تشویق سرمایه گذاران چینی برای سرمایه گذاری در ایران
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از تاسیس پارک صنعتی ایران و چین و تشویق سرمایه گذاران چینی برای سرمایه گذاری در ایران خبر داد و گفت: همچنین قرار است ایران و چین همکاری های نمایشگاهی خود را افزایش دهند.


  به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران  بهروز علیشیری شنبه شب در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و چین با اعلام اهم تفاهمات دو کشور افزود: در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، تجاری، علمی و فناوری میان دو کشور 4 کمیته تخصصی تشکیل شد که شامل  کمیته همکاری‌های اقتصادی و تجاری، کمیته همکاری‌های سرمایه‌گذاری و زیربنایی، کمیته تامین مالی و کمیته استانی و منطقه‌ای  می باشد .


 وی در  ادامه افزود : در سه ماه آینده اولین نشست سرمایه گذاری انجام می شود و رسیدن به سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری  در سه سال آتی از جمله تفاهمات کمیته سرمایه گذاری و زیر بنایی بوده است و تسریع در گردش کار طرحهای سرمایه گذاری از سایر مصوبات این کمیته ها می باشد.


علیشیری تصریح کرد : در این اجلاس که با حضور نمایندگان 35 دستگاه دولتی و خصوصی برگزار شد، تفاهمات و توافقات مثبت و سازنده ای جهت همکاری های اقتصادی، تجاری، علمی و فناوری بین ایران و چین انجام شد.

این مقام مسئول  با بیان آن که، حجم روابط تجاری ایران و چین در حدود 14 میلیارد دلار است گفت: یکی از اهداف برگزاری این اجلاس افزایش حجم روابط تجاری فی مابین تا مرز 20 میلیارد دلار است که امیداوریم طی دو سال آینده که شانزدهمین اجلاس کمیسیون دو کشور برگزاری می شود، به این هدف برسیم.

وی گفت: بر اساس آمارهای موجود، حجم سرمایه گذاری شرکت های چینی در طرح های اقتصادی ایران در حدود 4.5 میلیارد دلار است که ضروری است این میزان سرمایه گذاری افزایش یابد.

علیشیری در خصوص تفاهمات این اجلاس نیز گفت: تاکید دو طرف در این اجلاس بر اهمیت بسیار زیاد فروش نفت خام ایران به چین در همکاری های اقتصادی دو کشور و تاسیس یک کار گروه مشترک همکاری در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی بوده است.

وی ادامه داد: موافقت با تسهیل صدور و ارایه ویزا برای تجار ایرانی، تاسیس شرکت مشترک کشتیرانی بین دو کشور، توافق جهت احداث پارک صنعتی مشترک دو کشور، تشویق سرمایه گذاران چینی برای سرمایه گذاری در ایران، تبادل اطلاعات مرتبط با سرمایه گذاری خارجی از اهم تفاهمات بوده است.

معاون وزیر اقتصاد گفت: افزایش همکاری های بانکی از طریق افتتاح حساب، شعبه و دفتر نمایندگی بانک های دو کشور، تاکید بر ادامه روند تامین مالی طرح های ایران توسط طرف چینی و توافق جهت پیگیری برای حل و فصل مشکلات موجود در این حوزه از دیگر موارد این تفاهمات بوده است.

وی گفت: همچنین قرار شد کار گروهی برای بررسی و توسعه هکاریهای اقتصادی، تجاری، نمایشگاهی و سرمایه گذاری به ویژه استان های معین دو کشور(خراسان رضوی و سینگ چیانگ) انجام شود.

گزارش تصویری - پانزدهمین اجلاس کمسیون مشترک ایران و چین

۳ اسفند ۱۳۹۲ ۲۰:۴۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP