وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد داد : شعب بانک‌های خارجی در ایران راه‌اندازی شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد داد : شعب بانک‌های خارجی در ایران راه‌اندازی شود
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از ایسنا وزیر صنعت، معدن و تجارت به افزایش سرمایه بانک‌های خصوصی و دولتی تاکید کرد وگفت:‌ باید اقداماتی صورت گیرد تا بانک‌های خارجی در کشور مستقر شوند.

 محمدرضا نعمت زاده در ششمین کنفرانس توسعه نظام تامین مالی گفت: اقتصاد کشور جدا از بخش دولت و بودجه‌های عمومی بر مبنای بنک ها بوده و توسعه اقتصاد کشور بانک محور بوده که قطعا این موضوع کافی نبوده و باید روش‌های دیگری ارائه شود.
وی افزود: لذا با توجه به این که توسعه اقتصاد کشور بانک محور است باید توجه بیشتری به رفع موانع و اشکالات بانک‌ها کنیم و این که به دنبال بازار سرمایه برویم وبحث بانک‌ها را فراموش کنیم نوعی فرار از مسوولیت است.
او یادآور شد: در زمان آغاز فعالیتم در صنعت پتروشیمی حدود 12 میلیارد دلار تسهیلات از بانک‌های خارجی دریافت کردیم که سه چهارم آن از طریق بانک ملت بوده است. همچنین حدود 5000 میلیارد دلار گشایش اعتبار صورت گرفت که آن ها از طریق بانک ملت انجام شده است.
نعمت زاده ادامه داد: در حال حاضر با تورم 40 درصدی در سال‌های گذشته و حال حاظر و نیز افزایش سه برابری نرخ ارز، خبری از افزایش سرمایه بانک‌ها نیست و متاسفانه در چند سال گذشته علیرغم داشتن منابع کافی ارزی این مساله مورد غفلت قرار گرفته و زمانی که دولت جدید آغاز به کار کرد این موضوع در ارقام بودجه پیش‌بینی شد.
وی خاطرنشان کرد: کماکان در کمیسیون اقصادی و هیات دولت این موضوع را با بانک مرکزی و وزارت اقتصاد پیگیری می کنیم. بنابراین اولین قدم این است که سرمایه بانک‌های دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی افزایش یابد که قطعا راه حل‌هیای برای آن وجود دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: در این رابطه بحث تحریم مشکلات خاصی را برای بانک‌ها ایجاد کرده است که امیدواریم تحریم ها به زودی برطرف شده و این مشکلات کاهش یابد.
وی در ادامه به استقرار بانک‌های خارجی در کشور اشاره و اظهار کرد: باید اجازه دهیم بانک های خارجی در کشور مستقر شوند زیرا حضور بانک‌های خارجی یعنی توسعه و رونق اقتصادی و امروزه این نگاه غلطی است که اجازه ندهیم بانک‌های خارجی در کشور فعال شوند و مشارکت کنند.
نعمت زاده با طرح این سوال که چرا بانک‌های خصوصی با بانک‌های خارجی شریک نمی‌شوند ادامه داد:‌ در گذشته بانک‌های تخصصی از بانک‌های خارجی اعتبار دریافت می کردند و آن ها به صنعت، معدن، کشاورزی و مسکن تسهیلات می‌دادند لذا اگرچه ممکن است امروز به خاطر تحریم مشکلاتی وجود داشته باشد ولی بانک‌های تخصصی باید از بانک‌های خارجی خط اعتباری بگیرند.
وی ادامه داد: این راهکار دیگری است که باید بسیار جدی گرفته شده و همه بانک‌ها به‌ویژه بانک‌های تخصصی از بانک‌های خارجی خط اعتباری دریافت کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که کارمند بانک مرکزی نمی تواند خود را به یک بانک بزرگ تحمیل کند، ادامه داد: باید به موضوع تقویت بانک‌های خرد بسیار اهمیت دهیم. در این زمینه باید برنامه ریزی لازم را انجام دهیم زیرا این یکی از نکات کلیدی است که باید مدنظر قرار گیرد.
نعمت زاده با بیان این‌که در زمان انتخابات ریاست جمهوری از بورس تهران بازدید کرده و صنایع را همواره تشویق کرده‌ام، اظهار کرد: باید روی بازار اولیه و ثانویه بورس مانند بانک‌ها اقدامات جدی صورت گیرد و همان طور که صکوک مورد اقتباس قرار گرفته است بسیاری از اقدامات نیز می تواند مورد اقتباس قرار گیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که بانک‌های داخلی و خارجی باید با یکدیگر فعالیت کنند خاطرنشان کرد: دشمن راه را بسته و ما باید این راه را باز کنیم و باید بانک‌های داخلی با طرف‌های خارجی خود مذاکره کرده و بگذارند این مسیر باز شود.

۱۱ اسفند ۱۳۹۲ ۱۷:۳۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP