نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی: موقعیت مرزی آذربایجان غربی زمینه‌ساز جذب سرمایه‌گذار است

نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی: موقعیت مرزی آذربایجان غربی زمینه‌ساز جذب سرمایه‌گذار است
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری فارس،نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی موقعیت مرزی استان را زمینه‌ساز جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی عنوان کرد.

حسین دبیری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه در ارتباط با قابلیت‌های سرمایه‌گذاری در آذربایجان غربی، اظهار داشت: آذربایجان غربی به عنوان استانی مرزی، قابلیت‌های عمومی و جغرافیایی فراوانی در جذب سرمایه‌گذار دارد که شناساندن این قابلیت‌ها به سرمایه‌گذاران، خود می‌تواند عامل انگیزشی مهمی در ورود آنها برای فعالیت اقتصادی در این منطقه باشد.

وی مهم‌ترین نکته در جذب سرمایه‌گذار در یک منطقه را وجود ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در یک منطقه عنوان کرد و افزود: آذربایجان غربی به عنوان استانی مرزی سرشار از این قابلیت‌ها است.

دبیری در ارتباط با مزایای سرمایه‌گذاری در استان، به هم‌مرزی آن با سه کشور عراق، ترکیه و آذربایجان اشاره کرد و گفت: همجواری آذربایجان غربی به فاصله 15 کیلومتر با ارمنستان را نیز می‌توان بسترساز جذب سرمایه‌گذاران بیشتر برای فعالیت در آن ذکر کرد.

وی دارا بودن مبادی ورود و خروج مرزی را از دیگر عوامل جذب سرمایه‌گذار برای فعالیت در این منطقه عنوان کرد و با اشاره به نقش قابلیت‌های مواصلاتی ارتباطی در واردات و صادرات کالا و خدمات، افزود: مبادی مرزی پلدشت، بازرگان، سرو، رازی و پیرانشهر دارای ظرفیت‌های بالقوه فراوانی برای سرمایه‌گذاری و حتی جذب سرمایه‌گذاران خارجی، به ویژه سرمایه‌گذاران ترک، عراقی، آذربایجانی و اروپایی برای فعالیت در استان هستند که می‌توانند عامل جاذب و مهمی در سرمایه‌گذاری استان تلقی شوند.

نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی برخورداری استان از هفت بازارچه و 9 گمرک مرزی در مرز مشترک با سه کشور خارجی را از ظرفیت‌های کم‌نظیر استان در این زمینه یاد کرد و با اشاره به استقرار آن بر روی کریدور شرقی و غربی، گفت: این‌ها تنها بخشی از قابلیت‌های مرزی استان برای جذب سرمایه‌گذار هستند.

دبیری در ادامه آذربایجان غربی را دروازه ورود به اروپا دانست و گفت: تنها راه‌های ترانزیتی جاده‌ای و راه آهن  کشور به ترکیه و اروپا از آذربایجان غربی عبور می‌کند و همین امر می‌تواند نقطه قوت ارزشمندی برای توجه سرمایه‌گذاران به این منطقه باشد.

وی عبور خط لوله گاز ایران به ترکیه و اروپا از استان را به منظور صدور و تزانزیت نفت و گاز، از دیگر عواملی دانست که می‌تواند با تأثیری که در توسعه و رونق منطقه داشته است، به طور مستقیم و غیر مستقیم عاملی در افزایش جذابیت منطقه برای سرمایه‌گذاری قلمداد شود.

دبیری همچنین وجود منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو و منطقه ویژه اقتصادی سلماس را از مهم‌ترین ظرفیت‌ها و قابلیت‌های استان برای سرمایه‌گذاری بیش‌تر در آن ذکر کرد و افزود: با تسریع در روند توسعه‌ای این مناطق می‌توان در آینده نزدیک شاهد ورود سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی متعددی به منطقه برای سرمایه‌گذاری و فعالیت بیش‌تر بود.
۱۲ اسفند ۱۳۹۲ ۱۳:۰۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP