هند شرکتی خصوصی را مأمور توسعه بندر چابهار می‌کند

هند شرکتی خصوصی را مأمور توسعه بندر چابهار می‌کند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از تسنیم،منابع هندی اعلام کردند دولت این کشور احتمالا یک شرکت خصوصی را مأمور انجام سرمایه گذاری مشترک برای توسعه بندر چابهار خواهد کرد.

 

منابع آگاه هندی گفتند هند احتمالا یک شرکت خصوصی را مامور انجام سرمایه گذاری برای توسعه بندر چابهار ایران خواهد کرد.


این منابع گفتند ایران و هند به زودی یادداشت تفاهمی را در مورد توسعه بندر چابهار به امضا خواهند رساند.


هند تصمیم گرفته است در توسعه بندر چابهار در ساحل مکران حدود 100 میلیون دلار سرمایه گذاری کند. این بندر برای هند از نظر استراتژیک و اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند دروازه ورود کالاهای هندی به افغانستان و کشورهای آسیای میانه باشد. این اولین تجربه سرمایه گذاری خارجی توسط بنادر متعلق به دولت هند است.


هند از حدود یک دهه قبل تاکنون، بندر چابهار را به عنوان راه دسترسی آسان تر به افغانستان مد نظر داشته است.


سرمایه گذاری در چابهار از طریق یک شرکت خصوصی انجام خواهد شد که بنادر کاندلا و جواهر لعل نهروی هند مالک سهام آن هستند. سخنگوی وزارت کشتیرانی هند در این باره اظهار داشت: «ما موافقت اصولی دولت را برای ایجاد یک شرکت با هدفی ویژه به دست آورده ایم که سهام آن مشترکا متعلق به دو بندر کاندلا و جواهر لعل نهرو خواهد بود. ممکن است یک شرکت خصوصی نیز برای توسعه بندر چابهار تعیین شود.»


بندر جواهر لعل نهرو، تاسیسات بارگیری کانتینری و بندر کاندلا تاسیسات بارگیری فله ای خشک بندر چابهار را توسعه خواهند داد.


پس از چند دور مذاکرات و بازدید از محل های تعیین شده توسط مسئولان هندی، ایران یادداشت تفاهمی را که شامل شرایط توسعه این بندر می باشد، برای بررسی بیشتر به هند ارسال کرده است.


سخنگوی وزیر کشتیرانی هند در این باره گفت: «هند از ایران خواسته است تا برخی شرایط این یادداشت تفاهم از جمله تعیین یک طرف ثالث برای سرمایه گذاری مشترک بنادر جواهر لعل نهرو و کاندلا در بندر چابهار را تسهیل کند...ما شرکت های خصوصی معدودی داریم که در این زمینه فعال باشند.»


وی افزود: «به محض اینکه ایران با تسهیل برخی از شرایط این تفاهم نامه موافقت کند، یادداشت تفاهم مذکور امضا خواهد شد.»

۱۳ اسفند ۱۳۹۲ ۱۶:۱۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP