تحقق سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری در منطقه آزاد ارس

تحقق سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری در منطقه آزاد ارس
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از ایرنا ،مدیرعامل منطقه آزاد تجاری، صنعتی ارس با بیان اینکه در حال حاضر حجم سرمایه گذاری در منطقه یک میلیارد دلار است، گفت: به دنبال تحقق سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری در افق چشم انداز هستیم.


 محسن خادم عرب باغی  افزود: منطقه آزاد ارس از سال 83 تاسیس و دارای 51 هزار هکتار وسعت است که با جمهوری آذربایجان و ارمنستان دارای مرز مشترک و با کشورهای گرجستان و ترکه دارای مرز غیرمستقیم می باشد.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر 71 واحد تولیدی در منطقه مشغول فعالیت هستند که عمدتا کالای خود را به کشورهای دیگر صادر می کنند و 168 واحد نیز در حال احداث است که به مرور در حال واردات ماشین آلات خود می باشند.

 

مدیرعامل منطقه آزاد ارس تصریح کرد: این تعداد واحد فعال جمعا 33 هزار تن کالا در سال تولید کرده اند که ارزش آن 2 هزار و 800 میلیارد ریال بوده است.

 

عرب باغی گفت: حجم صادرات منطقه از ابتدای سالجاری تاکنون 106 میلیون دلار بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد رشد داشته و با ورود بهره برداران جدید این میزان بیشتر افزایش خواهد یافت.

 

وی با اشاره به اینکه این منطقه دارای بازار 300 میلیون نفری است، افزود: تولیدات این منطقه به کشورهای گرجستان، ارمنستان، پاکستان، ترکیه، ترکمنستان، آذربایجان، افغانستان، ایالات متحده و آلمان صادر می شود و واهد شد.

 

مدیرعامل منطقه آزاد ارس خاطرنشان کرد که در حال احداث چند فاز برای بهره برداران صنایع هستیم، این در حالی است که منطقه موقعیت مناسبی برای توسعه صنایع مونتاژ دارد.

 

عرب باغی با بیان اینکه به بهره برداران دارای برند توجه ویژه ای داریم، گفت: این محصولات قابلیت خوبی برای صادرات و ارزش افزوده بالایی برای منطقه خواهند داشت.

وی افزود: تاکنون 2 هزار و 886 شرکت در منطقه آزاد ارس به ثبت رسیده که از این تعداد یکهزار و 738 شرکت مربوط به سال جاری بوده و در زمینه ارائه کارت بازرگانی نیز اقدامات خوبی در منطقه ایجاد و تاکنون 272 فقره کارت بازرگانی به بازرگانان ارائه شده است.

 

مدیرعامل منطقه آزاد ارس با اشاره به اینکه تاکنون یکهزار و400 خودرو در منطقه پلاک شده است، گفت: بیشتر این خودروها از برندهای دارای امکان خدمات پس از فروش و پشتیبانی در داخل هستند.

 

عرب باغی در خصوص احداث شهرک مشترک با جمهوری آذربایجان نیز گفت: برای احداث این شهرک نیازمند احداث پل ارتباطی هستیم که مذاکرات آن در حال پیگیری است.

 

وی در رابطه با تخلفات صورت گرفته از سوی مدیریت سابق این منطقه نیز افزود: تخلفات قابل توجه نبوده و بیشتر معطوف به واگذاری زمین به واحدهایی بوده که اقدام به راه اندازی و تولید ننموده اند که با مذاکرات صورت گرفته این مشکل مرتفع شده است.

 

مدیرعامل منطقه آزاد ارس اضافه کرد: ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان وسرمایه گذاران، تسهیل در اقدامات اخذ پروانه و واگذاری زمین و وجود مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان از عمده ویژگی ها برای حضور تولیدکنندگان در منطقه است.

 

۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ۱۷:۲۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP