رقابت سرمایه گذاران اوج می گیرد :شرکت کنندگان نمایشگاه بین المللی نفت به دنبال بازار ٥٠ میلیارد دلاری ایران

رقابت سرمایه گذاران اوج می گیرد :شرکت کنندگان نمایشگاه بین المللی نفت به دنبال بازار ٥٠ میلیارد دلاری ایران
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا، رقابت این دوره شرکتهای بین المللی حاضر در نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشی، برای کسب سهم بیشتر از بازار ٥٠ میلیارد دلاری توسعه صنعت نفت ایران است. دستیابی به رشد اقتصادی پایدار و توسعه همه جانبه نیازمند پیروی از الگوهای مناسب توسعه اقتصادی است. تجربه کشورهای توسعه یافته بیانگر این موضوع است که این کشورها از الگوی توسعه صادرات به نحو درست بهره برداری کرده اند تا به رشد اقتصادی بالا دست یایند.


در این میان، نمایشگاهها  از ابزارهای مهم برای رونق بخشیدن به صادرات و انجام فعالیتهای موثر در تبلیغات و بازاریابی کالاها و خدمات، هستند. نمایشگاهها ابزارهای گفتگوی چند منظوره ای هستند که امکان حصول و نیل به اهداف ارتباطی به منظور توسعه فعالیتها را فراهم می کنند.


کارشناسان و صاحبنظران عرصه های اقتصادی در بررسی و تحلیل موضوعهای مربوط به توسعه بر این باورند که رونق صادرات در افزایش تولید ناخالص داخلی، ارزآوری، ایجاد اشتغال و در نهایت رهایی از وابستگی اقتصاد به صادرات نفت خام بسیار تاثیر گذار بوده و باید مورد حمایت نیز قرار گیرد.


برای نیل به چنین اهدافی نباید از ابزار کارآمدی چون نمایشگاههای بین المللی غفلت کرد.


نمایشگاههای بین المللی نقشی بسیار مهم در بازاریابی بین المللی بازی می کنند، زیرا امکان مقایسه سریع میان کالاهای تولید شده را در یک مکان فراهم می کنند. حضور در نمایشگاهها موثرترین وسیله براي ارتباط و شناساندن کالاهای تولیدی، صادراتی، خدماتی و یافتن بازارهای جدید است.


نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز پالایش و پتروشیمی قرار است از ١٦ تا ١٩ اردیبهشت ماه ١٣٩٣ در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شود. این نمایشگاه می تواند فرصت مناسبی باشد برای شرکتهای داخلی و بین المللی که می خواهند توان خود را برای جذب بازارهای بیشتر به رخ حریفان بکشند.


به گفته اکبر نعمت الهی مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، نمایشگاه نوزدهم در پیروی از سیاستهای دولت تدبیر و امید به دنبال تعامل بیشتر با شرکتهای ایرانی و بین المللی و ترغیب آنها به حضور فعال در نمایشگاه بین المللی نفت تهران است.


مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت جذب سرمایه، تقویت توان سازندگان داخلی و ارتقای توان فنی و مهندسی را با هدف بالا بردن سطح تولید از جمله اهداف نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش برشمرده است.


جمهوری اسلامی ایران با پتانسیل ١١ درصد از کل ذخایر نفت و ١٨ درصد از ذخایر گاز طبیعی جهان هر سال میزبان برگزاری نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش است که از نظر گستردگی و تعدد شرکت کنندگان در زمره پر اهمیت ترین نمایشگاههای تخصصی در حوزه صنعت نفت و گاز در سطح جهان به شمار می آید.


حضور شرکتهای معتبر خارجی از کشورهای مختلف و تولید کنندگان و صنعتگران داخلی فرصت مغتنمی را برای ایجاد همکاری متقابل با توجه به فراهم بودن امکان سرمایه گذاری و عقد قرارداد در فضای مشترک ایجاد می کند.


با توجه به توافق ژنو و کمرنگ شدن برخی تحریمهای ناعادلانه بین المللی  علیه صنعت نفت ایران، به نظر می رسد در این دوره از برگزاری نمایشگاه بین المللی تهران شاهد رقابت بیشتری باشیم.


پس از توافق ژنو، امید می رود شرکتهای بین المللی نفت برای تحکیم بخشیدن به دوستی خود با ایران سعی کنند که در بخش بزرگتری از اقتصاد نفتی ایران حضور یابند. شرکتهای داخلی نفت هم با توجه به باز شدن فضای لازم برای ورود شرکتهای قدرتمند رقیب سعی می کنند با توجه به کاهش محدودیتهای تامین تجهیزات و سرمایه برای این شرکتها، با اقتدار بیشتر به عرصه رقابت وارد شوند.


ناگفته پیداست که در این دوره از نمایشگاه بین المللی نفت و گاز، رقابت اصلی بین شرکتهای بین المللی است که سعی خواهند کرد نخستین گام را در ورود به بازار های ایران مستحکم تر بردارند تا وقتی فشار تحریمها به حداقل ممکن رسید، چیزی را از دست نداده باشند!.


تکلیف شرکتهای داخلی هم مشخص است. این شرکتها علاوه بر هدف گرفتن بازار های پر سود صنعت نفت در داخل کشور، با نمایش توانمندیهای خود خواهند توانست بخشی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص دهند. همانطور که هم اکنون نیز برخی شرکتهای قدرتمند ایرانی در سطح جهانی توانسته اند بازارهای مهمی را جذب کنند.


در نهایت این که، موضوع اصلی رقابت این دوره از نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش، بین شرکتهای بین المللی و داخلی، رقابت برای کسب سهم بیشتر از بازار ٥٠ میلیارد دلاری مورد نیاز برای توسعه صنعت نفت ایران است. بازاری پرسود که به قول مدیرعامل توتال با شکل جدید قراردادهای نفتی ایران، جذاب تر شده و هر صنعتگری را وسوسه می کند!.


در این میان مذاکرات گسترده وزارت نفت ایران با شرکتهای بین المللی، چشم انداز روشنتری را برای صنعت نفت کشور متصور کرده است و این مهم با توافق ژنو برگ برنده ای خواهد بود برای شتاب بیشتر در ورود سرمایه گذاران و صنعتگران خارجی به عرصه تولید کشور.

۲۱ اسفند ۱۳۹۲ ۱۳:۳۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP