آذربایجان غربی و فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری

آذربایجان غربی و فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از روزنامه اطلاعات،بهره‌گیری از سرمایه‌های داخلی و خارجی و جذب سرمایه‌گذاران توانمند راهی برای تسریع حرکت اقتصاد به سوی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار است. اهمیت سرمایه‌گذاری به‌عنوان یک مقوله اقتصادی سبب شده است که این موضوع همواره به‌عنوان یکی از عوامل اساسی در توسعه اقتصادی و صنعتی جوامع مطرح باشد و دولت‌ها را برآن دارد تا توجه ویژه‌ای به امر سرمایه‌گذاری برای دستیابی به یک اقتصاد توسعه یافته معطوف دارند.

 بر اساس این گزارش، در جهان امروز به خصوص در دهه‌های اخیر، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم برای دستیابی به نرخ رشد اقتصادی بالاتر، تولید ثروت و زندگی بهتر مطرح است.با توجه به موقعیت جغرافیایی، امکانات مرزی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آذربایجان‌غربی، توجه به استفاده از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این استان را باید کوششی آگاهانه برای رسیدن به رشد اقتصادی در دراز مدت تلقی کرد که نتیجه آن سرعت بخشیدن به توسعه کشور اسلامی است.

 

آب کافی، زمین حاصلخیز، وجود مناطق جنگلی، کوهپایه‌های سرسبز، پارک ملی دریاچه ارومیه، وجود ذخائر با ارزش معدنی، آثار باستانی و ابنیه تاریخی، آذربایجان غربی را به عنوان استانی سرسبز و مستعد در زمینه سرمایه‌گذاری کشاورزی، تجاری و صنعتی و جاذبه‌های گردشگری مطرح ساخته است.

 

آذربایجان‌غربی با بهره‌گیری از 9 گمرک و هشت بازارچه مرزی مشترک و با 967 کیلومتر مرز مشترک در همسایگی سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان‌ قرار گرفته که توانمندی و موقعیت خاصی از نظر دسترسی آسان به بازارهای جهانی به ویژه بازار مهم اروپا به این استان بخشیده است.


 آذربایجان غربی با برخورداری از جاذبه‌های متعدد و متنوع طبیعی و فرهنگی و تاریخی و با بیش از 1400 اثر تاریخی ثبت شده از غنی‌ترین اقلیم‌های گردشگری کشور محسوب می‌شود.

 

پارک ملی دریاچه ارومیه با مجموع 102 جزیره کوچک و بزرگ و تالاب‌های اقماری و تنوع حیات وحش موجود در آن با زیبایی‌های منحصر به فردش، آثار کهن ثبت شده جهانی چون مجموعه تاریخی تخت سلیمان تکاب و کلیسای تاریخی طاطائوس مقدس معروف به قره‌ کلیسا، تپه‌های مهم تاریخی مانند تپه حسنلو در نقده، تپه اهرنجان و هفتوان در سلماس، پاکترمنی و دیگاله در ارومیه، مساجد قدیمی، محوطه‌های تاریخی و ابنیه گوناگون فرهنگی همه موید وجود پتانسیل‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در آذربایجان غربی است.

 

وجوه 58 منطقه نمونه گردشگری مصوب، استان آذربایجان‌غربی را در جایگاه پنجم کشوری به واسطه وجود جاذبه‌های تاریخی و طبیعی قرار داده است.بخش کشاورزی در آذربایجان غربی خود از زمینه‌های مهم برای سرمایه‌گذاری است به‌طوری که این استان را در ردیف یکی از قطب‌های مهم کشاورزی با دارا بودن دومین منابع آب کشور قرار داده است.

 

یک میلیون هکتار زمین قابل کشت، نزولات مناسب جوی، تولید سالانه بیش از 5/5 میلیون تن محصولات زراعی، باغی، دامی، طیور، تولیدات شیلاتی، عسل و توسعه صنایع غذایی بخش کشاورزی آذربایجان غربی را به موقعیتی مساعد و فراهم برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است.

 

به اعتقاد صاحبنظران اقتصادی، آذربایجان غربی در منظومه تجارت منطقه‌ای یک نقطه جغرافیایی کم‌نظیر شاخته شده و یکی از مناطق برگزیده جهت سرمایه‌گذاری و ایجاد قطب‌های بزرگ صنعتی، معدنی، کشاورزی و گردشگری در شمال‌غرب کشور است.


 حسین دبیری نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان‌غربی گفت: کمبود درآمد و پس انداز از عوامل مهم توسعه نیافتگی اقتصاد است و با افزایش سرمایه، ضمن رونق تولید، رشد تجارت، بهبود سطح زندگی مردم، کاهش بیکاری، افزایش درآمد عمومی و رفع فقر حاصل می‌شود.

 

وی افزود: توجه به منابع سرمایه جدید و ارتقای بهره‌وری سرمایه‌گذاری‌ها به‌عنوان یکی از عوامل موثر در رشد و توسعه اقتصادی راهگشای مشکلات ناشی از عقب ماندگی‌های اقتصادی است.او اضافه کرد: موقعیت ممتاز و منحصر به فرد آذربایجان‌غربی، دسترسی آسان کشور را به بازارهای جهانی به ویژه بازار اروپا امکان‌پذیر کرده است و با سرمایه‌گذاری مناسب برای توسعه زیر ساخت‌های لازم، این استان می‌تواند به یکی از قطب‌های مهم اقتصادی جمهوری اسلامی تبدیل شود.


 


۲۶ اسفند ۱۳۹۲ ۱۲:۲۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP