رییس جمهوری:مناطق آزاد پایگاه های مناسبی برای رونق اقتصادی کشور است

رییس جمهوری:مناطق آزاد پایگاه های مناسبی برای رونق اقتصادی کشور است
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،رییس جمهوری اسلامی ایران گفت:مناطق آزاد پایگاه های مناسبی برای رونقی است که کشور باید در بخش اقتصادی پیدا کند.

دکتر حسن روحانی دوشنبه در گفت وگوبا خبرنگاران ایرنا و واحد مرکزی خبر در جزیره کیش افزود: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید پایه های اقتصاد کشور را محکم کنیم و یکی از مکان هایی که این ظرفیت را برای تحقق این خواسته مهم دارند، مناطق آزاد هستند.

به گفته وی این مناطق از نظر مقررات، صادرات و واردات و سرمایه گذاری ها، تسهیلات و امکانات بیشتر و بهتری نسبت به سایر مناطق کشور دارند.

رییس جمهوری یادآور شد: هفت منطقه آزاد در شمال و جنوب کشور داریم که هر کدام از این مناطق استعدادهای خاص خود را در بخش های مختلف دارند و می شود برای آنها برنامه ویژه و خاصی را مد نظر قرار داد.

دکتر روحانی افزود: کیش یکی از این مناطق آزاد است که در حوزه گردشگری رونق بیشتری نسبت به دیگر مناطق آزاد دارد و منطقه ای با استعداد برای توسعه گردشگری است.

وی تاکید کرد: جزیره کیش بواسطه ظرفیت های مطلوب ، می تواند به مرکزی برای گردشگری سلامت تبدیل شود، ضمن اینکه آمادگی کامل هم دارد به مرکزی برای گردشگری حلال در منطقه باشد.

رییس جمهوری گفت: رونق گردشگری حلال می تواند در کیش زمینه ای را فراهم کند تا همه مسلمانان و کسانی که خانواده دوست هستند و به استحکام خانواده می بالند و به آن علاقه دارند، کیش را برای گردش و تفریح بر گزینند.

وی خاطر شان کرد: جزیره کیش دارای محیطی آرام است که در ایام زیادی از سال هوای مناسب و مساعدی دارد ضمن اینکه بخش های زیر بنایی آن در حال تکمیل و توسعه است.

روحانی با بیان اینکه برای توسعه گردشگری در کیش نیاز به پایانه های مسافری دریایی و هوایی داریم، اظهار کرد: هر دو این مراکز اکنون در کیش توسعه یافته است.

وی با اشاره به این گفته مسوولان سازمان منطقه آزاد کیش که این جزیره به لحاظ ظرفیت های ایجاد شده دریایی و هوایی امکان جذب سالیانه سه میلیون و 500 هزار گردشگر را دارد، افزود: البته اگر از لحاظ پذیرایی، اسکان و هتل لینگ هم این ظرفیت در کیش باشد مردم می توانند براحتی به این منطقه سفر کنند.

وی به بخش مسافرات های دریایی به جزیره کیش اشاره کرد و یادآور شد: اکنون کشتی های مسافربری مردم و حتی خودرو های آنها را نیز از بنادر جنوبی به این جزیره منتقل می کند تا ایام فراغت خود را در کیش سپری کنند.

رییس جمهوری اضافه کرد: اکنون که برخی از شهرهای ما در فصول مختلف سال دارای آلودگی هوا هستند مردم این شهرها و سایر مناطق کشورمان می توانند به این جزیره زیبا بیایند و از محیط سالم و آرام آن برای استراحت و تفریح استفاده کنند.

روحانی جزایر را یکی از نعمت های خدادادی دانست و با بیان اینکه باید از این نعمت ها استفاده لازم را برد، تصریح کرد: یکی از این جزایر، کیش است که قبل از انقلاب به غیر از تعداد محدودی بومی، جایی برای تفریح و گردش یک خانواده خاص بود ولی بعد از انقلاب این جزیره به همه ملت تعلق پیدا کرد.

رییس جمهوری به برنامه های دولت تدبیر و امید برای آبادانی سواحل جنوبی خلیج فارس و دریایی عمان اشاره کرد و گفت: در طول چهار سال عمر این دولت تلاش می کنیم در این بخش اقدامات ارزنده ایی انجام دهیم.

وی توسعه و رونق بندر جاسک را از جمله برنامه های دولت اعلام کرد و افزود: اجرای خط انتقال گاز به عمان توسعه مناسبی در بندر جاسک ایجاد می کند.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس کشورهای حوزه نوروز در افغانستان و نشست چهارجانبه روسای جمهوری سه کشور فارسی زبان و پاکستان اظهار کرد: یکی از بحث های این نشست توسعه بندر چابهار بود و اینکه چطوری این بندر را در آینده به یک بندر بزرگ ترانزیتی تبدیل کنیم.

وی یادآور شد: در آینده جاسک نیز به بندری مهم برای صادرات نفت، البته نه تنها صادرات نفت ایران بلکه کشورهای همسایه شمالی ایران تبدیل خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد: استعداد و ظرفیت در کشورمان فراوان است و اینک با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی، چارچوب برای حرکت آماده شده است تا با اجرای اقتصاد مقاومتی که یکی بخش آن فعال کردن مناطق آزاد است، زمینه استفاده و بهره مندی از این ظرفیت ها را فراهم کنیم.

رییس جمهوری هدف از سفر دو روزه اش به جزیره کیش را اتخاذ تصمیمات مناسب در چارچوب تحقق اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و گفت: در این سفر تلاش می کنیم نه تنها برای کیش بلکه برای تمام مناطق آزاد در چارچوب اقتصاد مقاومتی تصمیمات خوبی بگیریم.

روحانی در خصوص برنامه های دولت برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد گفت: ما در مناطق آزاد برای اجرای طرح های عمده اقتصادی باید بخش غیر دولتی را برای سرمایه گذاری تشویق کنیم چون بخش دولتی پول کافی برای این منظور ندارد و اگر پول هم داشته باشد مجری خوبی نیست.

رییس جمهوری افزود: دولت اگر بتواند، تسهیلات و مقررات لازم را در این منطقه برای سرمایه گذاران فراهم می کند و در برخی موارد هم به بخش های مردمی برای سرمایه گذاری کمک خواهد کرد.

روحانی خاطر نشان کرد: مناطق آزاد هم باید هدف گذاری کنند و چارچوب ها و برنامه های خود را برای سرمایه گذاران مشخص کنند ضمن اینکه دولت تلاش دارد تسهیلات و زمینه لازم را برای حضور سرمایه سرمایه گذاران داخلی، ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران خارجی در این منطقه فراهم کند.

۱۱ فروردین ۱۳۹۳ ۱۶:۱۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP