روزنامه چاپ ترکیه:شرکتهای غربی برای سرمایه گذاری درایران صف بسته اند

روزنامه چاپ ترکیه:شرکتهای غربی برای سرمایه گذاری درایران صف بسته اند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،روزنامه اقتصادی ˈدنیاˈ چاپ ترکیه نوشت: علاقه سرمایه گذاران خارجی به حضور در ایران به دنبال پیشبرد موفقیت آمیز مذاکرات هسته ای تهران با ˈگروه 1+5 ˈ به شدت افزایش یافته است .

روزنامه اقتصادی دنیا نوشت: به دنبال پیشبرد موفقیت آمیز مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای غربی ، شمار هیاتهای خارجی که در چهار ماه گذشته به ایران سفر کرده اند، بیش از کل هیات هایی است که در شش سال گذشته به این کشور ایران رفته بودند.

 این روزنامه افزود: سرمایه گذاران خارجی با امید به اینکه در نتیجه مذاکرات ایران با گروه 1+5 تحریم های بین المللی علیه این کشور خاتمه خواهد یافت، از هم اکنون در تلاش حضور در بازار بزرگ ایران هستند.

این روزنامه با اشاره به اینکه علاقه شرکت های آمریکایی به ایران قابل توجه است، اضافه کرد: در ماه های اخیر حجم تبادلات تجاری دو کشور نیز به 550 میلیون دلار رسید که 350 میلیون دلار آن را واردات ایران از آمریکا تشکیل می دهد.
 
روزنامه دنیا افزود: حجم تجارت ایران و آمریکا در سال 2011 میلادی 95 میلیون دلار بود که این رقم در سال 2012 به 132 و در سال گذشته به 107 میلیون دلار رسید.
 
به نوشته این روزنامه، پس از شروع مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای غربی ، اولین هیات اروپایی در ماه فوریه گذشته از فرانسه به ایران رفت که بزرگترین هیات تجاری اروپایی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، به این کشور سفر کرده بود.

این روزنامه چاپ ترکیه با اشاره به اینکه در هیات 140 نفری فرانسوی به ایران مقاماتی همچون ˈپاتریک بلینˈ رییس ˈاتحادیه صنایع خودروسازانˈ فرانسه، روسای شرکتهای مهمی چون ˈتوتالˈ، ˈآلستومˈ، ˈگروه تلکوم اورانجˈ و ˈرنوˈ جلب توجه می کرد، نوشت: در سفر سه روزه هیات بزرگ فرانسوی چگونگی بازگشت این شرکتها به بازار ایران بعد از رفع تحریم های بین المللی، گفت و گوهایی به عمل آمد.

این روزنامه به نقل از ˈحسین آریانˈ رییس انجمن همکاری ˈمنطقه اژهˈ ترکیه با ایران نیز نوشت : ایران مصمم است در دوره جدید به همکاری با آن دسته از کشورهایی که در دوران تحریم روابط خوب خود را با این کشور حفظ کردند، اولویت دهد و ترکیه از این نظر خوش شانس است، ولی در دوره اخیر آنکارا توجه خود را به انتخابات محلی و به موازات آن کشمکش های سیاسی در داخل معطوف کرده بود و از این امتیاز به نحو شایسته استفاده نکرده است.
 
آریان گفت: در حالیکه سفر هیات های تجاری کشورهای غربی به ایران رو به افزایش است، در دوره اخیر سفر هیات های تجاری از ترکیه به ایران کاهش یافته است.
 
پیشتر ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه به ایران سفر کرد، در حالیکه هیات تجاری همراه وی نبود. این درحالی است که ترکیه از امکانات و ظرفیت بالایی نسبت به اروپا برای همکاری با ایران برخوردار است. ایران ، ترکیه را دروازه ای برای دسترسی به اروپا می شمارد. برای ترکیه نیز ایران دروازه دسترسی به آسیای مرکزی و افغانستان و پاکستان است . مواد خام مورد نیاز صنعت ترکیه را ایران می تواند تامین کند. دو کشور ظرفیتهای همکاری بسیار قابل توجهی دارند که در صورت ارزیابی بهینه این ظرفیتها، حجم مبادلات تجاری دو کشور در یک سال می تواند به بیش از 30 میلیارد دلار برسد.
 
وی با تاکید بر اینکه انجمن همکاری منطقه اژه با ایران تلاش گسترده ای را برای اعزام هیاتهای تجاری به شهرهای تهران، اصفهان، مشهد دارد، گفت: این انجمن زمینه مشارکت فعال شرکتهای ایرانی در نمایشگاههای بین المللی ˈازمیرˈ را فراهم می کند.
 
روزنامه دنیا در ادامه اطلاعات آماری در خصوص حجم تجارت ایران نوشت: این کشور اکنون با 178 کشور جهان رابطه تجاری دارد و حجم تجاری اش به بیش از 4/71 میلیارد دلار رسیده و سهم صادرات غیر نفتی آن به 8/33 میلیارد دلار بالغ شده است.

۲۴ فروردین ۱۳۹۳ ۱۰:۲۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP