با پیشنهاد ایران ، توسط گروه 24 تصویب شد: بانک جهانی از ملاحظات سیاسی در برنامه های توسعه ای دوری کند

با پیشنهاد ایران ، توسط گروه 24 تصویب شد: بانک جهانی از ملاحظات سیاسی در برنامه های توسعه ای دوری کند
بر پایه پیشنهاد ایران گروه 24 از بانک جهانی در خواست کرد روابط قطع شده خود را با برخی از کشورهای عضو را بر پایه ملاحظات غیر سیاسی انجام دهد.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران،  در نشست وزرای گروه 24 که با شرکت علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و سیف رییس کل بانک مرکزی ج .ا. ایران و با حضور وزرای عضو گروه ، رییس بانک جهانی و رییس صندوق بین المللی پول برگزار شد در بیانیه خود نگرانی خویش را در بروز گرایشات سیاسی در برنامه های توسعه ای آن  بانک اعلام کرد.


وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه این نشست با اشاره به بیانیه فوق گفت: اینجانب در نامه ای که در ماه گذشته به رییس گروه 24 نوشتم از ایشان خواستم تا موضوع همکاری ایران و بانک جهانی را که در طی سال های گذشته بدلیل ملاحظات غیر فنی متوقف شده بود را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد.


طیب نیا در ادامه افزود: بر پایه این تقاضای رسمی و گروه 24 که مرکب از 24 کشور بزرگ در حال توسعه می باشد در نشست معاونین و وزرای خود به این موضوع پرداخت و با اخذ حمایت کامل اعضای خود از بانک خواست که مداخله حوزه های سیاسی در فعالیت های توسعه ای خود جلوگیری کند.


وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در عین حال خاطر نشان کرد : در طی ماهای گذشته و از زمان آخرین ملاقات خویش با معاون بانک جهانی در پاییز گذشته فعالیت های فنی بانکی با ایران از سر گرفته شده است  و می توان امیدورار بود این اقدامات در ماه های آتی گسترش یابد.


لازم به ذکر است، که در نشست گروه 24 علاوه بر وزرای عضو گروه  رییس بانک جهانی ، رییس صندوق بین المللی پول و تعداد زیادی از نهادهای مالی پولی بین المللی حضور داشتند.


به گزارش خبر نگار ما، در بخش هایی از بند 7 بیانیه گروه 24 آمده است که "ما (گروه 24) از توقف فعالیت های گروه بانک جهانی با برخی از اعضا نگرانیم و بر اهمیت مشارکت گروه بانک جهانی برای تدارک حمایت ها از همه اعضای خود بر پایه اصول و معیار های توسعه ای خویش و به دور از ملاحظات سیاسی تاکید می کنیم ".

۲۴ فروردین ۱۳۹۳ ۱۱:۵۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP