علیشیری خبر داد : 4.5 میلیارد دلار ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 92

علیشیری خبر داد : 4.5 میلیارد دلار ورودی سرمایه گذاری مستقیم  خارجی  در سال 92
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران، بین خبرنگاران رسانه ها حضور پیدا کرد تا اقدامات سازمان در سال گذشته و برنامه راهبردی آن سازمان را در سال 93 تشریح نماید.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، علیشیری با اعلام آمار ورودی سرمایه گذاری خارجی در سال 92 گفت: حجم کل سرمایه گذاری خارجی در سال 92، چهار میلیارد و 583 میلیون دلار بوده است.


وی در ادامه افزود: اگر کل منابع  جذب و تجهیز سرمایه گذاری خارجی در سال 91 را با سال 92 مقایسه کنیم، حدود 80 تا 100 درصد در حوزه تامین مالی خارجی از بانکهای توسعه ای و تجاری وسرمایه گذاری خارجی کشور رشد داشته ایم.


معاون وزیر اقتصاد در عین حال خاطر نشان کرد :  مجموع منابع قرضی گشایش یافته و سرمایه گذاری خارجی بالغ بر 12 میلیارد دلار بوده است که با نهایت به سایر طرح هایی که در دستور گشایش قطعی قرار گرفته اند، سر جمع منابع قابل تجهیز در سال 92 بیش از 20 میلیارد دلار است.


علیشیری در ادامه افزود : در سال 92 نزدیک به 742 میلیون دلار  از طرح های منابع بانکهای توسعه برای طرح های زیر بنایی کشور تصویب و یا در مرحله گشایش و اجرا قرار گرفته اند.

رییس کل  سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران درباره سهم بخش‌های مختلف اقتصاد ایران در میزان جذب سرمایه خارجی عنوان کرد: مثل سالهای گذشته بخش معدن بیشترین سهم را در این حوزه داشت و 73 درصد از سرمایه خارجی در بخش معدن جذب شد پس از آن صنعت 21 درصد از حجم سرمایه خارجی را به خود اختصاص داد و سایر بخش‌ها مانند خدمات و حوزه انرژی مانند آب و برق و گاز با درصدی ناچیز سهم کوچکی از این سرمایه را وارد کرده‌اند.


علیشیری درباره اولویت‌ها و چشم اندازهای راهبردی این سازمان در سال 93 تصریح کرد:‌از زمان روی کار آمدن دولت جدید و مستقر شدن دکتر طیب نیا در وزارت اقتصاد مجموعه ای از اهداف و چشم اندازهای راهبردی وزارتخانه مشخص و نهایی شد.طبق آن پیشرانی در حکومت مطلوب اقتصادی ، پیشروی در اصلاحات نهادی و شفافیت و انضباط مالی اصلی ترین اولویت‌های وزارتخانه در دولت یازدهم شناخته شد.


وی ادامه داد: طبق این اهداف سازمان سرمایه‌گذاری 25 هدف کمی دارد که در دو اولویت اصلی خلاصه می‌شود. یکی از آن‌ها افزایش توان ثروت آفرینی کشور است که در این حوزه باید با جذب سرمایه گذاری، افزایش ضریب سرمایه‌گذاری‌های مجدد، تجهیز منابع مالی از طریق استقراض خارجی و فاینانس و طراحی نهایی مشوق‌های سرمایه‌گذاری مورد توجه قرار گیرد.


رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران تامین مالی پایدار دولت و کاهش اتکا به بودجه دولت را هدف دوم این سازمان برشمرد و گفت: در این راستا تجهیز منابع طرح‌های زیربنایی کشور از اولویت‌های اصلی سازمان سرمایه‌گذاری خارجی به حساب می‌آید که امیدواریم بتوان با استفاده از فاینانس و دیگر امکانات این نیازهای مالی تامین شود.


علیشیری همچنین جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی و تجهیز منابع قرضی برای طرح های مصوب سرمایه گذاری خارجی را از اهداف این سازمان در سال 93 اعلام کرد و گفت: تمرکز و تامین مالی طرح های خارج از نفت و گاز و تلاش برای سرمایه گذاری مجدد و همچنین طراحی نهایی مشوق های سرمایه گذاری خارجی از اهداف این سازمان است.

وی در پاسخ به دیگر سوال خبرنگاران مبنی بر اثرات توافق ژنو بر میزان جذب سرمایه گذاری خارجی گفت: اگر چه در اقدام اجرایی توافق ژنو بندی وجود دارد که سرمایه گذاران خارجی را از سرمایه گذاری در ایران تا زمان قطعی شدن مذاکرات بر حذر می کند لیکن طی ماه های گذشته حجم عظیمی از سرمایه گذاران خارجی و شرکت های بخش خصوصی به ایران آمده اند و بانک های متعدد بین المللی نیز به ایران مراجعه کرده که در حال مذاکره هستیم.


وی درباره تاسیس بانک ها و بیمه های خارجی نیز گفت: چندین تقاضا به بانک مرکزی در این زمینه منعکس شده ضمن آن که محدودیتی برای تشکیل بانک های خارجی به صورت مشترک و مستقل وجود ندارد.

علیشیری همچنین از صدور اولین مجوز تاسیس بیمه با مشارکت سرمایه گذاران خارجی و یک شرکت داخلی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: وزارت اقتصاد طرح های ضربتی برای حضور بورس در بازارهای بین المللی و جذب منابع مالی خارجی در بازار سرمایه دارد، زیرا این بازار زمینه های جذابی برای حضور سرمایه گذاران خارجی است.


وی همچنین از تشکیل کار گروهی مشترک بین سازمان بورس، سازمان خصوصی سازی و سازمان سرمایه گذاری خارجی خبر داد و گفت: طرح های آماده خصوصی سازی از طریق شبکه های ارتباطی به سرمایه گذاران خارجی ارائه می شود.


رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران ادامه داد: همچنین یکی دیگر از حوزه‌هایی که در طول ماه‌های گذشته تاکید بسیاری بر روی آن داشته‌ایم ورود سرمایه‌گذاران خارجی به حوزه بورس بوده است که با توجه به توانایی بالای بورس ایران دراین زمینه گرایش‌های فراوانی وجود دارد که امیدواریم با همکاری‌های مشترک با سازمان بورس این امکان نیز فراهم شود.


علیشیری درباره آخرین وضعیت تاسیس صندوق ارزی ایرانیان خارج از کشور اظهار کرد: اساس نامه این صندوق به سازمان بورس تحویل شده و طبق آخرین مذاکراتی که با آن ها داشته‌ایم این مساله برای تاسیس ابهام چندانی نخواهد داشت و امیدواریم صندوق ارزی ایرانیان خارج از کشور در نیمه اول سال جاری آغاز به کار کند.


گزارش تصویری

۳۱ فروردین ۱۳۹۳ ۱۰:۲۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP