دیدار معاون نخست وزیر چین با طیب نیا

دیدار معاون نخست وزیر چین با طیب نیا
جان گائو لی معاون نخست وزیر چین سه شنبه در کاخ خلق چین با علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران دیدار و گفتگو کرد.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد که در راس یک هیات از مقامات اقتصادی ایران هم اکنون در پکن به سر می‌برد، صبح امروز در گفت‌وگو با معاون نخست وزیر چین ، بر توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور تاکید کرد.
طیب نیا  در این دیدار اعلام کرد:  ایران به توسعه روابط با چین بسیار اهمیت می دهد و  همکاری های  خود با چین را در ابعاد اقتصادی، انرژی، سرمایه گذاری، ساخت تاسیسات زیربنایی تقویت خواهد کرد.
جان گائو لی در این دیدار اظهار کرد:  چین دوستی سنتی خود با ایران را بسیار غنیمت می شمارد و همواره ایران را شریک مهم استراتژیک خود می داند.
وی در عین حال خاطر نشان کرد :در سال های اخیر، بر اساس تلاش های مشترک دو کشور توسعه روابط چین و ایران گرایش مطلوبی داشته است و  مبادلات دو جانبه مقامات عالی رتبه افزایش یافته، اعتماد سیاسی متقابل تقویت شده و همکاری های مختلف دو کشور نیز گسترش یافته است.
معاون نخست وزیر چین که عضو شورای 7 نفره چین نیز می باشد ،در ادامه  یادآور شد :  میزان تجارت دو جانبه دو کشور ایران و چین ضمن حفظ سطح کنونی رشد داشته  است و چین مایل است همکاری های مختلف دو کشور به ویژه همکاری های اقتصادی و دارایی دو جانبه را تقویت بخشیده تا روابط دو کشور بیش از بیش ادامه یابد.
لازم به ذکر است بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل سازمان سرمایه گذاری ، معاون بین الملل وزیر نفت ، معاون رئیس کل بانک مرکزی و چند تن از مقامات اقتصادی دیگر، دکتر طیب نیا را همراهی می کنند.
به گزارش خبرنگار ما ،حجم روابط بازرگانی غیرنفتی دو کشور  ایران و چین در سال 2012 میلادی، بالغ بر13.6 میلیارد دلار بوده که از این میزان حدود 3.5 میلیارد دلار آن مربوط به صادرات ایران به چین و 8.1 میلیارد دلار واردات از چین بوده است و حجم تجارت دو کشور برای سل 2013 میلادی حدود 15 میلیارد دلار برآورد می شود.

۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۶:۲۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP