در دیدار طیب نیا با وزیر اقتصاد و برنامه ریزی بودجه جمهوری قزاقستان مطرح شد: مناسبات اقتصادی ایران و قزاقستان افزایش می یابد / قزاقستان خواستار بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی ایران

در دیدار طیب نیا با وزیر اقتصاد و برنامه ریزی بودجه جمهوری قزاقستان  مطرح شد: مناسبات اقتصادی  ایران و قزاقستان افزایش  می یابد / قزاقستان خواستار بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی ایران
علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی که به منظور مشارکت در کنفرانس بین المللی مقابله با بحران و هفتمین اجلاس اقتصادی آستانه و چهارمین نشست وزرای امور اقتصادی و دارایی به آستانه سفر نموده است، با وزیر اقتصاد و برنامه ریزی جمهوری قزاقستان دیدار و گفتگو کرد.


 به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، طیب نیا  در دیدار با همتای خود  خواستار بررسی آخرین وضعیت همکاریهای دو کشور بر موضوعات مهمی از جمله افزایش همکاریهای دو جانبه در زمینه های مختلف اقتصادی همانند اجرایی نمودن راه آهن قزاقستان – ترکمنستان – ایران و افزایش همکاریهای تجاری شد.


 به  گزارش خبر نگار ما، یکی از مهمترین موضوعاتی که در این ملاقات طرح گردید لزوم همکاری دو طرف در اجرای پروژه های اقتصادی منطقه بود.


«یربولات دوسایف » وزیر اقتصاد و برنامه ریزی بودجه جمهوری قزاقستان  همچنین در این دیدار بر استراتژی کشورش برای دستیابی به آبهای آزاد به منظور توسعه تجارت تاکید کرد و خواستار بهره گیری از ظرفیتهای جمهوری اسلامی ایران شد.


بر همین اساس، با توجه به وجود ظرفیتهای بندری در جنوب ایران بویژه بندر چابهار طرفین توافق نمودند که زمینه های توسعه و اجرای پروژه های اقتصادی در این زمینه را در دستورکار خود داشته باشند.


«یربولات دوسایف» با اشاره به پروژه راه آهن اترک (Rail way construction Atrak – Barakat ) بین کشورهای ایران، ترکمنستان و قزاقستان تاکید کرد و گفت: اجرایی شدن این پروژه نه تنها به نفع سه کشور است بلکه کل منطقه اکو را تحت تاثیر قرار خواهد داد.


 وی در ادامه افزود: در حال حاضر ساخت مسیر مذکور در هر دو کشور به پایان رسیده است  و باید با همکاری دو طرف به کشور ترکمنستان نیز مساعدتهای لازم را برای اتمام مسیر موجود در آن کشور انجام دهیم.


وزیر اقتصاد و برنامه ریزی بودجه جمهوری قزاقستان با اشاره به جایگاه ایران در منطقه اکو و بویژه دسترسی به منابع عظیم گازی و نفت و دریای آزاد اظهار داشت: قزاقستان یک کشور محصور در خشکی است و بهترین و امن ترین مسیر به آبهای آزاد را جمهوری اسلامی ایران می داند.  


طیب نیا نیز در این ملاقات با اشاره به پایان یافتن عملیاتی اجرایی احداث خط آهن در خاک کشورمان، افزود :دولت ایران آماده است  با تمام توان فنی و اجرایی به هر دو کشور در اتصال به این خط راه آهن مذکور و تسهیل تجارت در منطقه اکو و آسیای میانه مساعدت نماید.


وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در ادامه به روابط بازرگانی فیمابین، اشاره کرد و گفت:  نزدیکیها و ظرفیتهای بلااستفاده دو کشور را باید عملیاتی نماییم تا حجم روابط بازرگانی را به بیش از سه میلیارد دلار طی سه سال آینده برسانیم.


  وی  همچنین به توان فنی و مهندسی شرکتهای ایرانی تاکید  کرد و اظهار داشت: شرکتهای ایرانی می توانند در بازار کشور قزاقستان سهم بسزایی داشته باشند و با توجه به تجربه و تخصص موجود در این شرکتها می توان حجم تبادلات فنی و مهندسی دو کشور را نیز افزایش داد و البته اجرایی شدن مسیر راه آهن بین دو کشور تاثیر بسزایی در مبادلات بازرگانی دو کشور خواهد داشت.


وزیر اقتصاد و برنامه ریزی قزاقستان نیز با تایید گفته های وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره یکی از شرکای معتمد و با سابقه قزاقستان در توسعه روابط اقتصادی بوده است و هدفگذاری مذکور مورد تایید و تاکید ما نیز می باشد.  


طیب نیا  در پایان  با اشاره به  برگزاری سه نشست مهم در این کشور خاطرنشان نمود: قزاقستان جایگاه مناسبی در سطح منطقه دارد و در کنار قدرتهای منطقه ای می توان به توسعه اقتصادی سایر کشورها کمک نموده و در قالب همکاریهای چند جانبه در چارچوب سازمان همکاریهای اقتصادی به فعالیت بیشتر بپردازد.

۴ خرداد ۱۳۹۳ ۱۲:۱۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP