خبرگزاری آجی- آستانه در مصاحبه ای با طیب نیا نوشت: شرکتهای ایتالیا می توانند مسیر همکاری ایران با اتحادیه اروپا را بگشایند

خبرگزاری آجی- آستانه در مصاحبه ای با طیب نیا  نوشت: شرکتهای ایتالیا می توانند مسیر همکاری ایران با اتحادیه اروپا را بگشایند
علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان که به منظور شرکت در هفتمین همایش اقتصادی بین المللی آستانه، چهارمین نشست وزرای اقتصادی کشورهای عضو اکو و دومین کنفرانس مقابله با بحران های مالی جهانی در اوایل خرداد ماه سالجاری به قزاقستان سفر کرده بود، در مصاحبه ای با خبرگزاری آجی آستانه گفت: ایتالیا قادر است گشایشی برای پایان تحریم های علیه ایران در اروپا باشد و جهت بهبود روابط بین ایران و دیگر کشورهای اروپا نقش موثری را ایفا کند.
  
 به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری آجی - آستانه، طیب نیا  در مجمع بین المللی آستانه با اعلام این مطلب که نگرش و دیدگاه ایتالیا به ایران همواره مثبت و در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، متفاوت بوده است، گفت : در شرایط جدید ایران، ایتالیا می تواند نقش مثبت و مهمی در ترسیم روابط میان تهران و پایتخت‌های کشورهای اروپایی ایفا نماید.

وی در ادامه افزود: ایرانی‌ها و ایتالیایی‌ها رفتار و علایق یکسانی دارند. تماس با شرکت‌های ایتالیایی ادامه دارد و ایران و اتحادیه اروپا، در انتظار حصول توافق با گروه 1+5 درخصوص پرونده هسته‌ای هستند که احتمالاحداکثر تا 20 ماه ژوئن (30 خردادسال‌جاری) به طول خواهد انجامید.

  وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه همزمان با شفاف‌سازی وضعیت تحریم‌ها، گفتگو و مذاکره با شرکت‌های ایتالیایی در جریان است، اظهار داشت؛ ایتالیا چهارمین شریک بزرگ تجاری ایران در سال‌های اخیر بوده و امیدواریم بتواند به این موقعیت و جایگاه بازگردد.

طیب نیا با تاکید بر اینکه ایران کشوری با پتانسیل‌های عظیم است، افزود؛ ایران در حال رسیدن به قابلیت‌های بزرگتر اقتصادی برای تقویت و گسترش روابط تجاری است.کشور ایران در واقع دارای جایگاهی منحصر به فرد در منابع نفت و گاز طبیعی در دنیاست و در عین حال نیروی انسانی تحصیلکرده و دانش آموخته آن نیز نمونه است. ایران از بستری بسیار مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش‌های مهم نفت و گاز و پتروشیمی و دیگر بخش های صنعتی و معدنی برخوردار است که در هیچ کشور دیگر دنیا نظیر آن یافت نمی‌شود.


وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد؛  در سال های اخیر با دیگر کشورهای اروپایی روابط بسیار خوبی داشته‌ایم اما متاسفانه شرایط در سال‌های اخیر تغییر یافته، بالاخص از زمانی که برخی از آنها از خط مشی و سیاست‌های امریکا در تحریم‌ها پیروی کردند.

 به گفته طیب نیا ایران خواهان صلح و تحکیم روابط دوستانه با همه کشورهای اروپایی است زیرا شرایط برای توسعه و گسترش واقعی روابط ما با اروپا مهیاست.

وی اظهار امیدواری کرد و گفت:نسبت به آینده پرونده هسته‌ای خوش‌بین بوده و امیدوار است توافق حاصل گردد زیرا هر دو طرف به این نتیجه رسیده‌ اندکه می‌بایست نتایج مثبتی از این مذاکره داشته باشند.

به گفته وی کشورهای غربی از اهداف صلح‌جویانه ایرانی‌ها مطلعند و بر این باور هستند که تحریم‌ها، هیچ سودی برای تحریم کنندگان نداشته و خیلی  ازکشورهای دیگر در این تحریم ها متضرر شدند.

 وزیر امور اقتصادی و دارایی با اظهار این مطلب خاطر نشان کرد : ایران راهکار های مقابله و مقاومت در برابر تحریم‌ها را آموخته است و یاد گرفته‌ایم اقتصاد خود را مقاوم‌تر سازیم. با وجود تحریم ها  همچنان تورم کاهش و نرخ رشد اقتصادی افزایش یافته و شرایط اقتصادی در حال  بهبود است.

طیب نیا  به نمایندگی از ملت ایران  در پایان افزود: جامعه ایران اعتماد به دولت را بازیافته است و این به آن معناست که اقدامات انجام شده تاثیری بر دولت نداشته است. تمام کشورهای غربی متوجه شده‌اند که با ایران می‌توانند در راستای احترام و کرامت انسانی روابط صحیحی داشته باشند.

۱۰ خرداد ۱۳۹۳ ۱۳:۵۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP