وزیر اقتصاد و دارایی؛ قزاقها خواستار توسعه مبادلات تجاری با بندر چابهار هستند

وزیر اقتصاد و دارایی؛ قزاقها خواستار توسعه مبادلات تجاری با بندر چابهار هستند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،وزیر اقتصاد و دارایی گفت: قزاقها بسیار مایل هستند هر چه سریعتر از طریق بندر چابهار به آبهای آزاد راه پیدا کنند و به همین دلیل در چهارمین نشست وزاری اقتصادی کشورهای عضو اکو در شهر آستانه قزاقستان خواستار تسریع در توسعه این بندر و ایجاد شبکه ریلی مورد لزوم برای بهره برداری از آن شدند.

  علی طیب نیا اظهار کرد: ایجاد هاب بین المللی ترانزیت از جمله مهمترین اهداف "اتحادیه اقتصادی اوراسیا" می باشد، ‌از این منظر دسترسی قزاقها به آبهای گرم خلیج فارس از مسیر خط آهن ایران می تواند موقعیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا را در برابر اتحادیه اقتصادی اروپا تقویت کند.

 
وزیر اقتصاد و دارایی کشورمان در این نشست با اشاره به ملاقات های اخیر مقامهای ارشد دو کشور گفت: علیرغم توسعه مطلوب روابط سیاسی دو کشور، متاسفانه حجم روابط تجاری ایران و قزاقستان پایین است و با توجه به ظرفیت های موجود و آمادگی مقامات دو کشور این ظرفیت وجود دارد که حجم روابط تا 5 میلیارد دلار افزایش یابد.

 
طیب نیا افزود: بی شک توسعه مناطق جنوبی نیازمند برنامه ریزی کلان دولتی و البته همت ملی است که منتج به توسعه می شود و همچنین سرعت بخشی در توسعه زیرساخت های ترانزیتی با توجه به اقیانوسی بودن این کریدور بین المللی،  نقش بسیار مهمی می تواند در راستای دستیابی به اهداف اقتصادی کشور را داشته باشد.

 
در ادامه این ملاقات طرفین ضمن تاکید بر اهمیت تسریع در نهایی نمودن و افتتاح هر چه سریعتر راه آهن ایران- ترکمنستان – قزاقستان( اترک برکت) بر تسریع در توسعه بندر چابهار و اتصال این بندر از طریق راه آهن به خط ریلی آسیای مرکزی تاکید کردند.
۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۳۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP