زنگنه: ایران از حضور بخش خصوصی خارجی در توسعه صنایع پایین دستی نفت استقبال می کند

زنگنه: ایران از حضور بخش خصوصی خارجی در توسعه صنایع پایین دستی نفت استقبال می کند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا، وزیر نفت با اشاره به استقبال ایران از حضور سرمایه گذاران خارجی در صنعت نفت، گفت: این وزارتخانه بعنوان یک رویکرد اقتصادی متعهد به تعامل همه جانبه با بخش های خصوصی داخلی و خارجی در جهت توسعه صنایع پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی است.

بیژن نامدار زنگنه در یازدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی، اظهار داشت: ایران حمایت همه جانبه از توسعه صنایع پتروشیمی را جز اولویت های سیاست های اقتصادی خود قرار داده است.

وی افزود: دولت به بخش توسعه زنجیره های بالادستی و پایین دستی صنایع پتروشیمی آگاه بوده و آن را از عوامل محرک اقتصاد ملی می داند.

وی با بیان آنکه صنعت پتروشیمی نقش مهمی برای فناوری های پیشرفته و سرمایه گذاری های بخش خصوصی داخلی و خارجی دارد، خاطرنشان کرد: مهم ترین وضعیت رقابتی ما برای سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی دسترسی به خوراک مناسب یعنی گاز طبیعی اتان، نفتا و میعانات گازی است.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران با برخورداری از 33.6 تریلیون مترمکعب گاز دارای بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان است، گفت: در حال حاضر ظرفیت تصفیه و انتقال 600 میلیون مترمکعب گاز در روز وجود دارد که بزودی این میزان به یک هزار میلیون متر مکعب خواهد رسید.

زنگنه ادامه داد: با کامل شدن فازهای پارس جنوبی 650 هزار بشکه در روز میعانات گازی، 6.7 میلیون تن ال.پی.جی و 4 میلیون تن اتان قابل دستیابی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت رقابتی دیگر ما دسترسی به نیروی کار ماهر، زیربناهای گسترده ارتباطی، موقعیت جغرافیای کشور و هم مرز بودن با 15 کشور دیگر، ایجاد مناطق ویژه اقتصادی پتروشیمی، ارائه تسهیلات ویژه به سرمایه گذاران و برخورداری از وجود زنجیره ای از واحدهای فعال صنایع پتروشیمی است.

وزیر نفت گفت: استفاده از منابع صندوق توسعه ملی نیز فرصت دیگری برای توسعه این صنعت به شمار می رود.

وی با اشاره به استقبال ایران از سرمایه گذاری خارجی، اظهار داشت: وزارت نفت بعنوان یک رویکرد اقتصادی متعهد به تعامل همه جانبه با بخش های خصوصی داخلی و خارجی در جهت توسعه صنایع پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی است.

زنگنه با تاکید بر افزایش نقش بخش خصوصی در توسعه صنعت پتروشیمی، تصریح کرد که دولت به سمت جایگاه اصلی خود یعنی سیاستگذاری و اعمال وظایف حاکمیتی سوق یافته و بخش خصوصی را به سرمایه گذاری های سودآور تشویق می کند، ضمن آنکه زیربناهای لازم را فراهم و از اعطای رانت های غیرقانونی و ناصواب جلوگیری می کند.

وزیر نفت ادامه داد: صنایع پتروشیمی ایران نیاز به دسترسی به فناوری های نوین و منابع مالی با هدف افزایش حضور در بازارهای جهانی دارد.

وی افزود: ارزیابی ها نشان می دهد نیاز به 70 میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنایع بالادستی و پایین دستی وجود دارد که 30 درصد از این مبلغ مربوط به صنایع پایین دستی به ویژه در انواع پلیمرها و صنایع تکمیلی زنجیره پروپیلن هستند.

زنگنه با بیان اینکه مصمم هستیم در بازارهای بین المللی جدید حضور فعال داشته باشیم، اظهار داشت: در 25 سال گذشته ارزش فروش محصولات پتروشیمی 36 برابر شده و از یک به بیش از دو میلیارد دلار رسیده است.

وزیر نفت با اشاره به روند روبه رشد تولید محصولات پتروشیمی، گفت: در سال 2013 حدود 12.8 میلیون تن محصولات پتروشیمی به ارزش 9.9 میلیارد دلار به بازارهای جهانی صادر و 14.5 میلیون تن نیز در داخل عرضه شد.

وی افزود: بیش از 50 درصد این محصولات در بازار داخلی عرضه شده و باقیمانده در بازارهای جهانی به فروش می رسد.

زنگنه اضافه کرد: در حال حاضر محصولات پتروشیمی ایران به اقصی نقاط دنیا در آسیا، آفریقا، اروپا، آمریکا و اقیانوسیه صادر می شود.
۱۹ خرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۳۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP