رئیس سازمان بورس اوراق بهادار خبرداد: ایجاد کد معاملاتی برای سرمایه‌گذاران خارجی در کمتر از ۷روز/ رفع ابهام برخی صنایع بورسی

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار خبرداد: ایجاد کد معاملاتی برای سرمایه‌گذاران خارجی در کمتر از ۷روز/ رفع ابهام برخی صنایع بورسی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری فارس،رئیس سازمان بورس اوراق بهادار گفت: به دنبال جذب سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور پررنگ‌تر در بورس و سرمایه‌گذاری هستیم و اکنون طبق قانون مصوبه دولت کد معاملاتی کمتر از ۷ روز به سرمایه‌گذار خارجی ارائه می‌شود.

علی صالح‌آبادی صبح امروز در حاشیه نخستین اجلاس بین‌المللی سرمایه‌گذاری اسلامی که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 سیستم‌های مالی ایران تلاش کردند تا ساختار خود را براساس اصول اسلامی اجرا کنند و باید مراقب باشیم تا ربا در سیستم بانکی ما وجود نداشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری اجلاس سرمایه‌گذاری اسلامی در ایران برای نخستین بار رخ داده است، افزود: بنا داریم تا چالش‌های سرمایه‌گذاری در ایران و فرصت‌ها را با حضور کشورهای خارجی بویژه اسلامی بررسی کرده تا سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانیانی که فرصت جذب سرمایه دارند با یکدیگر وارد تعامل شده و زمینه سرمایه‌گذاری فراهم شود.

به گفته صالح‌آبادی از آنجایی که ایران در راستای اجرای اصل 44 به سمت خصوصی‌سازی پیش می‌رود این زمینه برای ورود به بخش خصوصی به ویژه سرمایه‌گذاران خارجی بیش از پیش فراهم می‌شود. از طرف دیگر به دنبال ایجاد موسسات رتبه‌بندی هستیم.

وی به این نکته اشاره کرد که فرصتی فراهم شده تا مدیران ارشد بازار سرمایه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور را به نهادهای خارجی معرفی کنند.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با بیان اینکه در حال حاضر 2 دسته سرمایه‌گذار در بورس حضور دارند، گفت: بخشی از آنها ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند و بخش دیگر سرمایه‌گذاران خارجی که حضور آنها کمرنگ‌تر است و رقم سرمایه‌گذاری آنها به کمتر از هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی در پاسخ به اینکه آیا موانعی برای حضور سرمایه‌گذار خارجی در بورس ایران وجود دارد، گفت: مقررات خوبی برای سرمایه‌گذاران خارجی با مصوبه دولت تدوین شده که می‌توانند سهام یا اوراق بهادار خریداری کنند یا در مدیریت شرکت‌ها حضور داشته باشند بویژه در مباحث ارز که ورود و خروج آن با سهولت اتفاق بیفتد.

صالح‌آبادی تاکید کرد: همچنین کد معاملاتی کمتر از 7 روز طبق آئین‌نامه باید به سرمایه‌گذار خارجی ارائه شود اما نقل و انتقال پول محدودیت‌هایی دارد که امیدواریم برطرف شود.

وی در پاسخ به اینکه رشد بورس طی چندماه اخیر منفی بوده است، چه برنامه‌ای برای رونق دادن به آن دارید، گفت: بورس اکنون وضعیت با ثباتی پیدا کرده و باید به افق بلند مدت نگاه کنیم، چرا که ظرفیت‌های خوبی داریم که در بلند مدت بازدهی خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند و در طول سالهای گذشته نیز این مسئله تائید شده است، از طرف دیگر ابهامات برخی صنایع در بورس را با دولت پیگیری می‌کنیم تا این ابهامات برطرف شود.

رئیس بورس اوراق بهادار همچنین از ایجاد صندوق‌های بازارگردانی خبرداد و گفت: از امروز مجوزهای این صندوق‌ها ابلاغ شده تا در این عرصه فعالیت کنند.

صالح‌آبادی همچنین از ورود 5 درصد سهام پتروشیمی برزویه به فرابورس خبرداد و گفت: این سهام آماده عرضه است و در صورت تائید فرابورس عرضه خواهد شد.

 گفتنی است،نخستین اجلاس بین‌المللی سرمایه‌گذاری اسلامی در بخش‌های مختلف امروز با حضور کشورهای اسلامی از جمله مالزی، مصر، هند، امارات متحده عربی و 22 کشور برگزار می‌شود و روی محورهایی مانند مشکلات کلیدی پیش‌روی سرمایه‌گذاران خارجی در ایران، صنعت بانک‌داری، بخش‌های بالقوه اقتصاد ایران برای سرمایه‌گذاران بحث و تبادل نظر خواهد شد.
۲۰ خرداد ۱۳۹۳ ۱۲:۵۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP