رییس سازمان بورس و اوراق بهادار: اجلاس IFN سرآغاز توسعه همکاری های بازار سرمایه ایران با بازارهای مالی اسلامی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار: اجلاس IFN سرآغاز توسعه همکاری های بازار سرمایه ایران با بازارهای مالی اسلامی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، برگزاری اجلاس IFN را سرآغاز توسعه همکاری های بازار سرمایه ایران با بازار های مالی اسلامی ذکر کرد و گفت: ماده 43 قانون اساسی به این موضوع تأکید کرده که سیستم مالی ایران باید مطابق با قوانین اسلامی و متمرکز بر شریعت باشد لذا بازار سرمایه ایران نیز ابزارهای مالی اسلامی خود را مبتنی بر شریعت طراحی کرده است.

 نخستین اجلاس سرمایه گذاری اسلامی در ایران (IFN2014) در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما با حضور علی صالح آبادی و مقامات و مدیران ارشد بازار سرمایه ایران و مدعوین و کارشناسان بازارهای سرمایه بین المللی برگزار شد.

صالح آبادی درخصوص پتانسیل های اقتصاد ایران اظهار داشت: بسیار خرسندم که ایران میزبان نخستین دوره اجلاس سرمایه گذاری اسلامی در ایران است و این مهم موجب می شود که کارشناسان بازارهای بین المللی با پتانسیل هاي بازار سرمایه ایران بیشتر آشنا شده و تبادل اطلاعات، تجربیات و نظرات بین شرکت کنندگان صورت گیرد.

وی با ارائه توضیحاتی در خصوص بازار سرمایه ایران، افزود: پس از انقلاب اسلامی 1357 در ایران، بازار سرمایه با تغییر در ساختار قوانین، در راستای پیاده سازی ابزارهای اسلامی اقداماتی شایسته ای انجام داد.

رئیس سازمان بورس با اشاره به طراحی و پیاده سازی ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه ایران در طول سال های اخیر، اظهار داشت: صکوک مشارکه در سال 1994 میلادی در ایران پیاده سازی شد و در همان سال شهرداری تهران در حدود 40 میلیون دلار از این اوراق را منتشر کرد پس از این اقدام شهرداری تهران، استقبال از این اوراق به حدی رسید که هم اکنون شاهد انتشار حدود 35 هزار میلیارد دلار از این اوراق در بازار سرمایه ایران هستیم.

صالح آبادی در خصوص ویژگی های این ابزار، گفت: پس از انتشار موفق اوراق صکوک مشارکه، شاهد انتشار اوراق اجاره، در بازار سرمایه بودیم که هم اکنون نیز اوراق مرابحه به عنوان عضو جدیدی به این ابزارهای مالی مبتنی بر شریعت پیوسته است.

وی با تشریح جزئیاتی از روند بازار سرمایه، افزود: رشد بازار سرمایه در سال های اخیر بسیار چشمگیر بوده به طوری که در سال گذشته ارزش بازار از 88 هزار میلیارد دلار آمریکا به 213 هزار میلیارد دلار آمریکا رسیده و بازدهی 100 درصدی را عاید سرمایه گذاران کرده است.

رئیس سازمان بورس در خصوص اوراق های آتی به عنوان ابزاری مالی اسلامی نیز گفت: اوراق آتی و اوراق مشتقه سکه طلا یکی دیگر از ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه است که مبتنی بر شریعت بوده و با استقبال مناسبی رو به رو است.

وی با اشاره به شرکت های موجود در بازار سرمایه یادآور شد: حدود هشت شرکت تأمین سرمایه که نقش مهمی در تأمین مالی بنگاه های اقتصادی ایفا می کنند در بازار سرمایه وجود دارند.

صالح آبادی در خصوص صندوق های سرمایه گذاری نیز اظهار داشت: بازار سرمایه ایران میزبان 130صندوق سرمایه گذاری است که این صندوق ها و ETF ها به دو نوع درآمد ثابت و درآمد متغیر تقسیم می شوند که ابزاری مناسب برای سرمایه گذارانی هستند که خواهان ریسک کمتری در معادلات اقتصادی خود هستند.

وی با اشاره به روند خصوصی سازی و اصل 44 در سالهای اخیر گفت: رویکرد خصوصی سازی در ایران مبتنی بر اصل 44 است که هم اکنون شاهد خصوصی شدن بسیاری از شرکت های دولتی و بزرگ و ورود آنها به بازار سرمایه کشور هستیم که به این ترتیب بازار ایران دارای تنوع بسیار زیادی از صنعت های مختلف است.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران، گفت: ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران با قوانین سرمایه گذاری خارجی بسیار آسان خواهد بود و کد سهامداری برای آنها به راحتی طی 7 روز کاری صادر خواهد شد.

نخستین اجلاس بین المللی IFN امروز با موضوع بررسی فرصت های سرمایه گذاری در چشم انداز اقتصادی رو به رشد برگزار می شود.

این اجلاس که حلقه اتصال ایران به بازارهای مالی اسلامی است با هدف آگاهی نمایندگان کشورهای خارجی از ظرفیت ها و پتانسیل های سرمایه گذاری در ایران تشکیل شده است.
۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۱۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP