در نشست تجار و بازرگانان ایران و ترکیه؛ روحانی: بخش خصوصی ایران و ترکیه ستون اقتصادی هستند

در نشست تجار و بازرگانان ایران و ترکیه؛ روحانی: بخش خصوصی ایران و ترکیه ستون اقتصادی هستند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری با تاکید بر اینکه بخشهای خصوصی ایران و ترکیه ˈستونهای اقتصادیˈ دو کشور هستند، خواهان تعامل طرفین برای دستیابی به ˈنتایج ملموسˈ شد.

 

رییس جمهوری اسلامی ایران این مطلب را روز سه شنبه در نشست تجار و بازرگانان ایران و ترکیه که در محل اتاق های بورس آنکارا با حضور ریاست جمهوری ترکیه برگزار شد، عنوان کرد.

روحانی گفت: تجار، کار آفرینان و صاحبان صنایع ایران و ترکیه باید با فهم مشترک برای توسعه اقتصادی طرحهایی را که به نفع دو کشور است، به مورد اجرا بگذارند.

وی با اشاره به اینکه ایران و ترکیه از ظرفیتهای زیادی برای توسعه اقتصادی برخوردار هستند، افزود: در دیدار با مقامات ترکیه بر لزوم مستحکم کردن پیوندهای اقتصادی تاکید کردم.

رییس جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: با رفع مشکلات در امور بانکی و حمل و نقل زمینه های سرمایه گذاری بازرگانان دو کشور، در کشورهای یکدیگر فراهم خواهد شد.

روحانی افزود: با گسترش خط راه آهن، ترکیه می تواند از طریق ایران به چین متصل شود.

وی اضافه کرد: ظرفیتهای دیگری نیز در قالب سازمانهای"اکوˈ" و"ˈ دی 8ˈ "در اختیار داریم که باید از این ظرفیتها نیز استفاده کنیم.

وی گفت: دولت"ˈتدبیر و امید"ˈ یکی از شعارهایش فعال شدن بخش خصوصی است و در 10 ماه گذشته در این زمینه تسهیلاتی فراهم شده است. دولت جدید ایران مصمم به رفع مشکلات از جمله تحریمهای ناروایی است که علیه کشور ما صورت گرفته و با منطق و مذاکره و استدلال کنار میز مذاکره برای حل و فصل نهایی تلاش می کند. در این راستا با توافق ژنو گام اول را برداشته ایم و به دنیا نشان دادیم که به دنبال انرژی هسته ای صلح آمیز هستیم.

وی افزود: امیدواریم که در آینده نزدیک نیز با"گروه 1+5"ˈ به توافق برسیم و از تلاشهای ترکیه در این راستا قدردانی می کنیم .

روحانی، ایران را به عنوان"ˈپلی برای اتصال به شرق و شرق دور"ˈ و ترکیه را به عنوان"ˈپل ارتباطی به غرب"ˈ توصیف کرد و گفت: این دو"ˈپل عظیم"ˈ را باید به هم متصل کنیم.

وی گفت: ایران و ترکیه نه به عنوان دو اقتصاد رقیب، بلکه به عنوان دو اقتصاد مکمل در کنار یکدیگر قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه زمینه برای سرمایه گذاری خارجی در ایران به ویژه برای کارآفرینان ترکیه ای فراهم است ، افزود: ما قصد داریم سواحل جنوبی خود را در خلیج فارس و دریای عمان آباد کنیم و از سرمایه گذاری در این مناطق حمایت می کنیم .

۲۱ خرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۲۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP