ارائه گزارش "سالانه آنکتاد درباره سرمایه‌گذاری خارجی در سطح جهان"

ارائه گزارش "سالانه آنکتاد درباره سرمایه‌گذاری خارجی در سطح جهان"
سرپرست سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران ـ گزارش سالانه آنکتاد درباره سرمایه‌گذاری خارجی در سطح جهان را تشریح کرد.
در نشست روز سه شنبه 24 مهر ماه سال جاری که با حضور اصحاب مطبوعات و رسانه ها در محل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران برگزار گردید ، دکتر بهروز علیشیری سرپرست سازمان سرمایه‌گذاری وکمکهای اقتصادی و فنی ایران در جمع خبرنگاران به تشریح نتایج بدست آمده از گزارش سرمایه گذاری جهانی سال 2007 که توسط آنکتاد منتشر شدهاست، پرداخت.
وی در این نشست به روند صعودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی درکشور‌های توسعه یافته، در حال توسعه و اقتصاد‌های در حال گذار، اروپای جنوب شرقی ومنطقه CIS اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاری خارجی در سطح جهان چرخه رونق خود را ازسال 2003 آغاز کرد و جریانات ورودی نیز در کل جهان با حجم 9/1305 میلیارد دلارسرمایه‌گذاری در سال‌ 2006 روند رو به رشدی را نشان می‌دهد.
وی به روند جریانات FDI در غرب آسیا به صورت بخشی در سال 2006 اشاره و نقش فعال ترکیه و عربستان سعودی در جذب FDI و همچنین نقش هر سه بخش اولیه، صنایع و خدمات را جذب منابعFDI  مهم ارزیابی نموده و  موفقیت امارات متحده عربی و اردن در جذب FDI در مناطق آزاد و نقش بالای خدمات بخش‌های نفت و گاز را در این روند موثر دانستند.
به گفته سرپرست سازمان سرمایه گذاری روند جریانات ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ایران در سال 2004، بر اساس آمارهای آنکتاد 282 میلیون دلار، در سال 2005، 360 میلیون دلار و در سال 2006،  901میلیون دلار بوده است
وی اضافه کرد، بر همین اساس جریانات ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال  2006 نسبت به سال 2004  رشدی 300 درصدی در ایران داشته است. بعلاوه سیاست‌های جدیدی در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی باید تعریف شود که این اقدام از یک ماه گذشته تاکنون آغاز شده است، در این میان کارگروهی تشکیل شده است که وظیفه آن تعریف رفتار خاص برای بخش‌های نفت و گاز، IT  و بیوتکنولوژی است.
علیشیری رقم سرمایه‌گذاری مصوب در شش ماهه گذشته را 10 میلیارد دلار معادل رقم مصوب سال گذشته عنوان کرد و افزود: بیش از 80 درصدسرمایه‌گذاری‌های خارجی مصوب در دو سال اخیر اتفاق افتاده است و تاکید نمود اگر فضای سرمایه‌گذاری در کشور ناامن بود رشد 300 درصدی حاصل نمی‌شد.
۱ آبان ۱۳۸۶ ۱۳:۰۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP