معاون مدیرکل دفتر سرمایه گذاریهای خارجی مطرح کرد :رقابت کشورهای در حال توسعه برای جذب سرمایه گذاری خارجی

معاون مدیرکل دفتر سرمایه گذاریهای خارجی مطرح کرد  :رقابت کشورهای در حال توسعه برای جذب سرمایه گذاری خارجی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،شراگیم شمس معاون مدیرکل دفتر سرمایه گذاریهای خارجی در مورد نتایج سومین مجمع اقتصادی اتحادیه بخش خصوصی کشورهای حوزه دریای سیاه و بحر خزر (UBCCE) اظهار داشت: هدف از تشکیل این اتحادیه گسترش همکاریهای فی مابین نمایندگان سازمانهای بخش خصوصی کشورهای عضو جهت همکاری برای معرفی فرصتهای سرمایه گذاری و گسترش همکاریهای اقتصادی فی ما بین می باشد.

 

 

  شمس در ادامه افزود : این اجلاس دو روزه قصد داشت با توجه به بحران مالی و اقتصادی جهان نسبت به شناسایی فرصتهای تجاری و سرمایه گذاری در کشورهای مختلف این منطقه اقدام نماید.
وی در عین حال تصریح کرد: تلاش همه دولتها این است که تسهیلات و حمایت های مالی رقابتی را برای سرمایه گذاران خارجی بویژه در طرحهای زیر ساختی ارائه دهند.
شمس در ادامه با بیان اینکه در اجلاس فوق ، بر این موضوع تاکید شد که در جذب سرمایه گذاری خارجی نمی توان منحصرا  بر نیروی کار و نهاده های تولید ارزان قیمت تکیه کرد ، افزود:  لازم است در کنار مزایای نسبی سرمایه گذاری  که در بسیاری از کشورها وجود دارد ،کشورهای منطقه از جمله ایران بر روی ارائه مشوقهای لازم مالی برای سرمایه گذاران خارجی تمرکز نمایند.
به گفته شمس با توسعه سرمایه انسانی ، بازارهای مالی و بهبود فضای کسب و کار می توان در جذب سرمایه گذاری خارجی موفق بود.

٭اعطای 50 درصد حمایت مالی برای سرمایه گذاران خارجی

معاون مدیرکل دفتر سرمایه گذاریهای خارجی در ادامه با اشاره به رقابت شدید بین کشورهای منطقه برای جذب سرمایه گذاری خارجی ،خاطر نشان کرد : همه کشورها در تلاش هستند با بهبود فضای کسب و کار و  اعطای مشوقهای مالیاتی ، گمرکی ، مالی و بانکی ، سرمایه گذاران را به کشور خود جذب نمایند.
وی در پایان یادآور شد : به عنوان نمونه کشور رومانی در رقابت برای جذب سرمایه گذاران خارجی تا سقف 50درصد هزینه های سرمایه گذاری خارجی را براساس حجم پروژه و تعداد فرصتهای شغلی ایجاد شده بصورت اقساط به سرمایه گذاران پرداخت می کند .

٭استقبال سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ایران

شمس در ادامه با اشاره به حضور ایران برای اولین بار در این اجلاس، خاطرنشان کرد: علی رغم پوشش رسانه های خارجی برای انعکاس اخبار منفی در خصوص کشورمان ،حضور سازمان سرمایه گذاری به عنوان نماینده بخش دولتی با استقبال فراوان شرکتها و بنگاههای اقتصادی حاضر در اجلاس مواجه شد و عنوان شد  که گزارش ارائه شده ایران در زمره مفیدترین مطالب از دید شرکت کنندگان در بین 10 گزارش کشوری بود.
لازم به ذکر است سومین مجمع اقتصادی اتحادیه مذکور به میزبانی و ریاست فدراسیون بنگاههای اقتصادی یونان ،بانک توسعه و تجارت دریای سیاه ،برنامه توسعه ملل متحد برای توسعه تجارت و سرمایه گذاری حوزه دریای سیاه و آژانس تشویق سرمایه گذاری خارجی یونان در شهر تسالوینکی این کشور برگزار شد.

۴ آذر ۱۳۸۸ ۱۵:۲۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP