سرمایه‌گذاران خارجی در راه بورس تهران

سرمایه‌گذاران خارجی در راه بورس تهران
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از روزنامه همشهری،آثار عینی مذاکرات هسته‌ای نمایان شده، آمار‌ها نشان می‌دهد که حجم تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بورس تهران از سوی خارجی‌ها ۵برابرافزایش یافته است.


این آمار را مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی که به این اطلاعات دسترسی دارد ارائه کرد.به گزارش همشهری، در طول 2دهه گذشته بورس تهران در قالب یک جزیره اداره شده و با بورس‌های دیگر دنیا ارتباطی نداشته است.

در عین حال به‌دلیل محدودیت‌های قوانین و مقررات و موانعی که برسر راه خروج ارز وجود داشت سرمایه‌گذاران خارجی تمایلی به سرمایه‌گذاری دربورس تهران نداشتند اما به ‌نظرمی‌رسد اکنون به‌دلیل موفقیت اولیه در مذاکرات هسته‌ای دریچه ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بورس گشوده شده است اما بورس تهران هنوز هم حالت جزیره‌ای دارد و هنوز ارتباط مؤثری با سرمایه‌گذاران و بورس‌های خارجی ندارد. انتظار می‌رود درصورت پیشرفت بیشتر مذاکرات، حجم سرمایه‌گذاری خارجی در بورس افزایش یابد.


حامد سلطانی‌نژاد دراین باره به همشهری گفت: بررسی‌های آماری در دوره زمانی یکساله نشان می‌دهد که تعداد کد‌های سهامداری خارجی ثبت شده رو به افزایش است. آمار‌ها نشان می‌دهد که از خرداد پارسال تا خرداد امسال تعداد کد‌های سهامداری خارجی ثبت شده در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی بین 4تا5برابر افزایش یافته است.


از سلطانی‌نژاد پرسیدم چه میزان از کد‌های خارجی ثبت شده مربوط به ایرانیان مقیم خارج است، او توضیح داد: ایرانی‌های مقیم خارج معمولا با شناسنامه ایرانی دربورس سرمایه‌گذاری می‌کنند به همین دلیل در رده کد‌های سهامداری ایرانی دسته‌بندی می‌شوند مگر اینکه به ما اعلام کنند که منشأ پول‌شان خارجی است در این صورت می‌توان آنها را در دسته دیگری طبقه‌بندی کرد.


او توضیح داد: بیشتر ایرانیان مقیم خارج متأسفانه اعلام نمی‌کنند که منشأ پولشان خارجی است درصورتی که این کار مزایای مناسبی برای آنها دارد و آنها را مشمول قانون تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی می‌کند.


او افزود: اگر مشخص شود منشأ سرمایه، خارجی است، سهامدار با استناد به مقررات مربوط به تشویق و حمایت از سرمایه‌گذار خارجی مشکلی برای مدیریت و خروج دارایی‌اش از ایران نخواهد داشت.


وی ادامه داد: معمولا سرمایه‌گذاران خارجی پس از بازدید از بورس ایران و آشنایی با بازار سرمایه درخواست کد معاملاتی می‌کنند.


سلطانی‌نژاد تعداد کد‌های خارجی بورس را 295کد معاملاتی اعلام کرد که روند صدور آن رو به رشد است. سلطانی‌نژاد با بیان اینکه تعدادکدهای سهامداری به 7میلیون و 600هزار کد رسیده است درباره جزئیات این تعداد کد سهامداری گفت: از مجموع این تعداد کد سهامداری نزدیک به 5میلیون و200هزار کد سهامداری فعال است و بقیه فعال نیست.

۱۲ مرداد ۱۳۹۳ ۱۵:۲۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP