ایران بزرگترین مجتمع گاز خاورمیانه را می‌سازد/ مشارکت جدید گازی با خارجی‌ها

ایران بزرگترین مجتمع گاز خاورمیانه را می‌سازد/ مشارکت جدید گازی با خارجی‌ها
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری مهر،مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تشریح جزئیات ساخت بزرگترین مجتمع پالایشگاهی ایران و خاورمیانه از مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی و خصوصی برای ساخت این واحدهای جدید پالایشگاهی خبر داد و گفت: برای احداث این مجتمع بیش از 2.4 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌شود.

شهاب‌الدین متاجی در گفتگو با مهر درباره جزئیات احداث یکی از بزرگترین مجتمع پالایش میعانات گازی ایران و منطقه خاورمیانه، گفت: طرح احداث فراگیر پالایشی سیراف در قالب هشت پالایشگاه میعانات گازی مستقل به همراه واحدهای مشترک یوتیلیتی، پشتیبان و فرآیندی در دستور کار قرار گرفته است.


 مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام اینکه الگوی فرآیندی هر پالایشگاه مستقل شامل واحدهای تفکیک میعانات گازی، تصفیه هیدروژنی نفتا، جداسازی نفتا، تصفیه نفت سفید و تصفیه گاز مایع است، تصریح کرد: محصولات این پالایشگاه‌های جدید شامل گاز مایع، نفتا، سوخت جت و گازوئیل با استاندارد یورو چهار و پنج اتحادیه اروپا است.


این مقام مسئول در خصوص زمان بندی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی این پالایشگاه‌های جدید میعانات گازی، اظهار داشت: مدت زمان اجرای این طرح‌های پالایشگاهی پس از عقد تفاهم‌نامه با متقاضیان از آبان ماه 1393 به مدت سه تا 4 سال خواهد بود.


سرمایه گذاری 2.4 میلیارد دلاری گازی
مشاور وزیر نفت سرمایه‌گذاری ارزی به منظور ساخت و راه‌اندازی هر پالایشگاه میعانات گازی را 265 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: با در نظر گرفته شدن هزینه‌های یوتیلیتی مشترک بالغ بر 300 میلیون دلار خواهد بود و نحوه تأمین خوراک از میعانات گازی عسلویه، ظرفیت هر پالایشگاه 60 هزار بشکه در روز است.

وی همچنین در خصوص نحوه تامین خوراک میعانات گازی این طرح‌های جدید پالایشگاهی توضیح داد: شرکت ملی نفت ایران تأمین خوراک در پالایشگاه را به میزان 90 درصد ظرفیت اسمی به مدت 12 سال پس از صدور موافقتنامه اصولی به عهده می‌گیرد، پس از آن تمامی میعانات گازی موجود به نسبت ظرفیت ما بین شرکت‌ها تقسیم می‌شود.


 جذابیت‌های بسته جدید پیشنهادی گاز ایران
مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، تاکید کرد:  قیمت خوراک میعانات گازی تحویلی به هر پالایشگاه بر اساس قانون بودجه سنواتی کشور تعیین و محاسبه خواهد شد.


متاجی با یادآوری اینکه امکان استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای احداث این پالایشگاه ها وجود دارد، تبیین کرد: تاکنون علاوه بر سرمایه گذاران داخلی، سرمایه‌گذاران خارجی و شرکت‌های بین‌المللی با شرکای ایرانی متقاضی مشارکت در این طرح عظیم پالایشگاهی را دارند.


این مقام مسئول در پاسخ به سوال مهر درباره میزان و نرخ بازگشت سرمایه این طرح های جدید پالایشگاهی هم گفت: با توجه به الگوی فرآیند انتخاب شده و ظرفیت هر پالایشگاه، تأمین تجهیزات این پالایشگاه توسط سازندگان و تأمین کنندگان داخل امکان پذیر است که موجب ایجاد اشتغال در بدنه پیمانکاری و سازندگان و تأمین‌کنندگان داخلی است.


وی، ادامه داد: از طرفی با توجه به سرمایه‌گذری ثابت مورد نیاز و نرخ بازگشت داخلی طرح، امکان تأمین منابع مالی از طریق آورده سرمایه‌گذاران و همچنین فاینانس طرح از صندوق ذخیره ارزی و بانکها و موسسات مالی و اعتباری داخل امکان پذیر بوده و این پروژه می‌تواند زمینه‌‌ساز رشد بخش خصوصی کشور خواهد شد.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام اینکه نرخ بازگشت داخلی بالا و بازگشت سرمایه سریع موجب جذابیت طرح پیشنهادی وزارت نفت برای بخش خصوصی است، خاطرنشان کرد: با ارائه تخفیف در قیمت خوراک، استفاده از امکانات و زیرساخت‌های موجود در منطقه همچون بندر صادراتی، آب خنک‌کن، برق و همچنین کاهش سرمایه در گردش مورد نیاز برای خرید خوراک با توجه به نزدیکی به منابع تأمین خوراک میعانات گازی است.

۱۲ مرداد ۱۳۹۳ ۱۵:۲۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP