رئیس اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول: ایران با توجه به چشم انداز اقتصاد جهانی باید سیاست های اقتصادی خود را ساماندهی کند

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از ایرنا ، رییس اداره خاور میانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول، گفت: ایران باید با توجه به چشم انداز اقتصاد جهانی و روندهای بلندمدت آن، نقش خود را تعریف و سیاست های اقتصادی خود را سامان دهد.


 

مسعود احمد در نشستی که بتازگی با حضور اساتید دانشگاه، مقامات دولتی و مسئولان نظام بانکی در تهران برگزار شد، بر ضرورت انجام اصلاحات مورد نیاز اقتصاد ایران تاکید کرد.

وی با اشاره به سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در اجلاس داووس گفت: رئیس جمهوری اظهار امیدواری کردند که ایران بازار نوظهور اقتصادی بعدی خواهد بود و اگر به پتانسیل های ایران نگاه کنیم امکان تحقق این امر وجود دارد. اما پرسش این است که چگونه می توان سریعتر به این هدف دست یافت؟

احمد ادامه داد: صندوق بین المللی پول گزارش جالب توجهی را در مورد اقتصاد ایران منتشر کرده که می تواند به این پرسش پاسخ دهد و در اینجا چند محور آن را بیان می کنم. اولین مساله مدیریت حامل های انرژی است، این مدیریت باید همراه با سرمایه گذاری در بخش عرضه و مدیریت مصرف انرژی همراه با اصلاح یارانه های انرژی باشد. ایران یکی از کشورهایی است که در این زمینه سردمدار بوده است و فاز اول اصلاح یارانه ها گام موثری بود، هرچند در اجرا با مشکلاتی روبرو شد.

وی افزود: اما نکته اصلی در اصلاح یارانه ها آن است که اصلاح قیمتی باید همراه با اصلاح و افزایش کارایی در بنگاه ها باشد، تا آنها بتوانند افزایش قیمت انرژی را تحمل کنند، برای موفقیت، باید هر دو اصلاح با هم انجام شود.

وی گفت: مساله دیگری که ایران باید روی آن کار کند، اصلاحاتی است که باعث افزایش رشد اقتصادی خواهد شد، ایران به مدلی نیاز دارد که بتواند با بالا بردن بهره وری، رشد پویای بنگاه ها را حفظ کند، اصلاح فضای کسب و کار می تواند سنگ بنای این مدل باشد که سرمایه گذاری داخلی و خارجی را حفظ می کند.

رئیس اداره خاورمیانه و اسیای مرکزی صندوق بین المللی پول اظهار داشت: با وجود این اصلاحات، صرف نظر از اینکه محیط بین الملل چه باشد، رشد اقتصادی ایران مناسب خواهد بود البته اگر سیاست های تبعیض آمیز علیه ایران وجود نداشته باشد، رشد بالاتر خواهد رفت، اما بسته سیاستی مستقل از فشارهای بیرونی است.

احمد ادامه داد: دغدغه دیگر اقتصاد ایران، ایجاد شغل برای نسل جوان است، آنچه باعث شد تا جوانان در بهار عربی به خروش افتند، فقدان آینده برای آنان بود. اجماع اجتماعی در یک کشور تنها زمانی رخ می دهد که افراد آینده مطلوبی را برای خود به تصویر کشند، از سوی دیگر برخلاف بقیه دنیا در کشورهای خاور میانه رابطه بین میزان تحصیلات و نرخ بیکاری مستقیم است، یعنی هرچه میزان تحصیلات بالاتر می رود نرخ بیکاری هم به تبع آن افزایش می یابد. این مشکل هم ناشی از عدم هماهنگی سیستم آموزشی و نیازهای شغلی بازار کار است که البته کشورهای بسیاری بوده اند که این مشکل را حل کرده اند. با وجود این نباید از یاد برد که بدون رشد اقتصادی نمی توان مشکل بیکاری را حل کرد.

وی با اشاره به این مسائل عنوان داشت که حل آنها با هزینه هایی در کوتاه مدت همراه خواهد بود و مهم این است که مردم پذیرای این هزینه ها در کوتاه مدت باشند و این چالشی بزرگ برای اصلاحات است.

احمد نقش صندوق بین المللی پول را در این فرآیند، اولا ارزیابی مستقل از اقتصاد ایران و بیان کارشناسانه ریسک ها و مسائل آن دانست که به صورت گزارش های ادواری منتشر می شود و ثانیا صندوق را محلی برای به اشتراک گذاردن تجربه دیگر کشورها دانست که اعضا می توانند برای سیاست های پولی و مالی خود از آن بهره برند.

وی گفت: صندوق بین المللی پول از بسته خروج غیرتورمی از رکود ایران نیز به طور کامل دفاع می کند، نه برای خود ایران که حتی برای استفاده منطقه از آن.

رئیس اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول، روند بهبود اقتصاد جهانی در چهار سال گذشته را ضعیف و غیرمتوازن عنوان کرد و گفت: اگرچه پیش بینی می شد امروز روند بهبود قوی تر باشد اما آخرین آمار نشان از آن دارد که آنچه روی داده کمتر از حد انتظار بوده است.

وی افزود: آن گونه که صندوق بین المللی پول در آخرین بازبینی خود از پیش بینی رشد اقتصاد جهانی در سال 2014، آن را از 7/3 به 4/3 درصد کاهش داد.** دغدغه های اقتصاد جهانی

احمد که برای دیدار با مقامات اقتصادی کشورمان سفری یک هفته ای به ایران داشته، دغدغه های اقتصاد جهانی از جمله وضعیت اقتصاد جهانی در قالب چشم انداز کوتاه مدت و روندهای آتی بلندمدت آن را تشریح کرد.

وی اظهار داشت: در چند سال آتی اگرچه اقتصادهای نوظهور بهتر از اقتصادهای پیشرفته عمل خواهند کرد اما رشد اقتصادی آنها کمتر از گذشته خواهد بود.

احمد تاکید کرد که ریسک بوجود آمدن بحرانی دیگر در اقتصاد جهانی اکنون کمتر از دوسال گذشته است اما هنوز مسائلی وجود دارد که برای به حداقل رساندن این ریسک، باید حل شود، از جمله اصلاح ساختار نظام مالی.

وی گفت: اگرچه از سال 2008 که رکود رخ داد، بانک ها به سوی اصلاحات مالی رفتند اما اکنون بانک های بین المللی در برابر اصلاحات بیشتر مقاومت می کنند، زیرا این اصلاحات منافع کوتاه مدت آنان را محدود می کند.

وی تصریح کرد: در طول روند بهبود، بانک های مرکزی نرخ بهره خود را در سطح حداقلی نگه داشتند که این امر به این روند کمک کرد اما امروز این خطر وجود دارد که نرخ های بهره سریع و غیرمنتظره افزایش یابد که این امر می تواند منجر به ایجاد شوک شود.

وی ریسک دیگر اقتصاد جهانی را به خصوص در اروپا، بوجود آمدن تورم منفی دانست و گفت: سختی مقابله با تورم منفی به میزان سختی مقابله با تورم مثبت است.

وی یکی دیگر از ریسک های کوتاه مدت را تنش های ژئوپلتیکی دانست که امروز پررنگ تر از گذشته است.** روندهای ساختاری بلندمدت اقتصاد جهانی

احمد سپس به تشریح روندهای ساختاری بلندمدت در اقتصاد جهانی پرداخت.

وی اولین روند را ˈانتقال قدرتˈ در دو سطح دانست، سطح اول انتقال قدرت از سوی کشورهای پیشرفته به کشورهای نوظهور و سطح دوم، انتقال قدرت از سوی دولت به نهادهای غیردولتی.

وی ادامه داد: دومین روند، ارتباطات بسیار سریع است که شکل بازارهای مالی را تاکنون دگرگون کرده و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: سومین روند ساختاری از نظر وی، فشار بیشتر بر محیط زیست و منابع طبیعی در پی افزایش جمعیت و رشد درآمد سرانه است که آثار بلندمدتی بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت.

وی اظهار داشت: چهارمین روند، رشد نامتوازن جمعیت است، به طوری که کشورهای پیشرفته با نرخ رشد جمعیت بسیار پایین مواجه هستند و در دیگر کشورها، رشد بالای جمعیت باعث شده تا هر سال نیروی کار بیشتری وارد بازار شود.

احمد در پایان گفت: پنجمین روند ساختاری، نابرابری درآمدی است که ناشی از پیشرفت های تکنولوژیکی، جهانی شدن و سیاست های اقتصادی دولت ها در دو دهه گذشته است امری که امروز در بیشتر کشورهای جهان از ایالات متحده تا چین به چشم می خورد و مردم کاملا آن را احساس می کنند و از همین رو کتاب اخیر اقتصاددان فرانسوی، پیکتی، مورد استقبال عمومی قرار گرفته است.۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۵۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP