معاون سرمایه گذاری و تامین مالی شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با بلومبرگ: میادین مشترک «با یا بدون تحریم ها» باید توسعه یابند/ توسعه پارس جنوبی طی مدت 3 سال

معاون سرمایه گذاری و تامین مالی شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با بلومبرگ: میادین مشترک «با یا بدون تحریم ها» باید توسعه یابند/ توسعه پارس جنوبی طی مدت 3 سال
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از فارس ،معاون سرمایه گذاری و تامین مالی شرکت ملی نفت ایران گفت: میادین مشترک «با یا بدون تحریم ها» باید توسعه یابند و میدان پارس جنوبی طی مدت 3 سال تکمیل خواهد شد.


به گارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از بلومبرگ، ایران در نظر دارد تا قطع نظر از تحریم های اقتصادی، میدان عظیم گازی پارس جنوبی را در عرض 3 سال توسعه دهد و درحال برنامه ریزی دوباره برای جلب نظر شرکت های نفتی آمریکایی و اروپایی از طریق قراردادهای سرمایه گذاری است.

علی کاردور معاون سرمایه گذاری و تامین مالی شرکت ملی نفت ایران در مصاحبه ای در دفتر کارش در تهران گفت: ایران مالک بزرگ ترین ذخایر گاز طبیعی در جهان است و انتظار می رود تا تولید گاز در ذخایر مشترک خود با قطر در خلیج فارس را به محض دستیابی به سرمایه گذاری و فناوری توسعه دهد.

وی افزود: ایران این کار را تا اواخر نوامبر، زمان برگزاری کنفرانسی در لندن که در آن در نظر دارد تا قراردادهای نفتی جدید معرفی کند، به تعویق می اندازد.

کاردور اضافه کرد: ما طی مدت 3 سال، پارس جنوبی را تکمیل خواهیم کرد. ما شاهد تولید کامل از پارس جنوبی خواهیم بود و فکر می کنیم که از قطر، بزرگ ترین صادرکننده گاز طبیعی مایع، پیشی خواهیم گرفت.

کاردور توضیح داد: پارس جنوبی به همراه میدان شمالی قطر، بزرگ ترین ذخایر گازی جهان را تشکیل می دهد و به ایران کمک خواهد کرد تا تقاضای داخلی خود را تامین کند.

این مقام ایرانی تاکید کرد، میادین مشترک «با یا بدون تحریم ها» باید توسعه یابد. وی توضیح نداد که آیا ایران آماده است تا بدون کمک خارجی این کار را انجام دهد.

معاون سرمایه گذاری و تامین مالی شرکت ملی نفت ایران گفت: ایران برنامه ریزی کرده است تا قراردادهای نفتی انعطاف پذیر و جذابی در نشستی در لندن در تاریخ سوم تا پنجم نوامبر معرفی کند.

علی کاردور افزود: این قراردادها چیزی میان مدل بیع متقابل و توافق سهم بری از تولید است و برای تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری های بلند مدت طراحی شده است.

وی تصریح کرد: شرکت های خارجی اجازه مالکیت ذخایر را نخواهند داشت اما قادر خواهند بود تا شرکت های مشترک با شرکای ایرانی برای مدیریت میادین تاسیس کنند.

کاردور اضافه کرد: ما به فناوری و سرمایه گذاری خارجی دسترسی خواهیم یافت. آنها(شرکت ها) قادر خواهند بود مدت طولانی تری در ایران بمانند و به نفتی که برای آنها تهیه خواهد شد، دسترسی داشته باشند.

کاردور گفت: قراردادهای بیع متقابل کنونی ایران نیازمند این است که شرکت ها برای اکتشاف نفت و گاز هزینه کنند و سرمایه گذاری خود را از هر تولیدی با نرخ از پیش تعیین شده بازیابند. بر اساس قراردادهای جدید، سرمایه گذاران به ازای هر بشکه نفتی که تولید کنند، درآمد خواهند داشت. نرخ ها مختلف خواهد بود و به میزان سرمایه گذاری و دشوار بودن پروژه بستگی خواهند داشت.

این مقام ایرانی تصریح کرد: مدل این قرارداد در حال بررسی حقوقی، گامی لازم پیش از ارائه رسمی از سوی دولت، است. بسیاری از شرکت های نفتی ابراز تمایل کرده اند اما هیچ کدام تاکنون برای ورود به توافق به طور رسمی وارد مذاکره نشده اند.

وی افزود: بازار انرژی انعطاف پذیری زیادی ندارد. شما به راحتی نمی توانید ما را از بازار انرژی برای طولانی مدت مستثنی کنید.
۲۵ مرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۴۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP