تاکید مدیر کل روابط اقتصادی خارجی بر ضرورت همگرایی اقتصادی ایران و ترکیه

تاکید  مدیر کل روابط اقتصادی خارجی  بر ضرورت همگرایی اقتصادی ایران و ترکیه
"صادق اکبری" مدیرکل دفتر روابط اقتصادی خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران گفت: اقتصاد ایران و ترکیه مکمل هم هستند و هرکدام بدون دیگری دیرتر و دشوارتر به اهداف خود می رسند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از خبرگزاری ایرنا ، صادق اکبری در حاشیه همایش بزرگ استان های مرزی ایران و ترکیه در شهر وان ترکیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: دوکشور با شناسایی ظرفیت ها و مدیریت صحیح می توانند گام های بلند و محکم تری برای نیل به توسعه عالی بردارند.
وی با توجه به اهمیت برگزاری چنین نشستی بر ضرورت بهره برداری هرچه بیشتر از اینگونه همکاری ها و مراودات تجاری و به ویژه نهادینه کردن سرمایه گذاری ها تاکید کرد.


اکبری افزود که پیامد مثبت سرمایه گذاری مشترک و سرمایه گذاری مستقل ایران و ترکیه پشتوانهمحکمی برای مرزهای سیاسی دو کشور است.
این مسئول ایرانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص وجود زیرساخت حقوقی لازم برای تحقق اهداف مورد نظر گفت: زمینه برای همکاری مساعد است. هم بستر حقوقی فراهم شده و هم اراده سیاسی وجود دارد و به همین دلیل لازم است در مقوله سرمایه گذاری در مقایسه با تجارت، مقامات سیاسی و تشکل های اقتصاد خصوصی دو کشور کار پیوند بخش های خصوصی و سرمایه گذاری را انجام دهند.


وی تاکید کرد که برای صدور کالا به هر یک از دو کشور و یا کشور ثالث باید به دقت محاسبات لازم صورت گیرد و سرمایه گذاری های منطقی گسترش یابد .
مدیرکل دفتر روابط اقتصادی خارجی ایران در خصوص جذب سرمایه خارجی نیز گفت: ترکیه در سال 2008 میلادی 132 میلیارد دلار صادرات داشت که نزدیک به 5/1 میلیارد دلار آن را به ایران انجام داد و در مقابل 202 میلیارد دلار واردات داشت که نیم میلیارد دلار آن را از ایران وارد کرد که البته این ارقام در مورد ایران بدون احتساب تجارت انرژی است.


او راه اندازی پروژه های مشترک را اقدامی مهم خواند و گفت: خوشبختانه تاکنون 150 پروژه سرمایه گذاری شرکت های ترکیه در ایران مراحل قانونی خود را طی کرده که برخی اجرا شده و برخی دیگر نیز در حال اجرا و یا آماده اجرا است.
اکبری حجم مجوزهای صادره برای سرمایه گذاری مستقیم ترکیه ای ها در ایران را یک میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: از این مبلغ 150 میلیون دلار وارد شده که بقیه نیز به طور مرحله ای وارد خواهد شد.


اکبری در پاسخ به این که مجوزهای صادره بیشتر در چه زمینه هایی بوده است؟ گفت: در زمینه تولید پی دی اف، پروفیل درو پنجره پی وی سی، جارو برقی، پارچه های گلدار، ابزارهای برشی، تولید الیاف لاستیک، صنایع چوب، کاشی و سرامیک و شکلات و ویفر، رنگهای ساختمانی، پارچه های حوله ای، کاغذ بهداشتی، خمیر مایه و بهبود دهنده کیفیت نان بسته بندی چای است.


او در ادامه در خصوص توسعه مناسبات تجاری گفت: یکی از حوزه هایی که در این مرحله مانع تسهیل در تجارت است زیرساخت های نارسای گمرکی است و ما پیشنهاد داده ایم که یک مجموعه گمرک استاندارد بین دوکشور تعریف شود .
اکبری افزود که باید مجموعه استاندارد برای تمام واحدهای گمرکی دوکشور پی ریزی و اجرا شود، زیرا داشتن یک دروازه گمرکی واحد بسیار می تواند راهگشا باشد به نحوی که هر کنترلی از سوی هرکدام از کشورها مورد قبول طرف مقابل قرار گیرد.

مدیرکل دفتر روابط اقتصادی خارجی گفت: در کنار این موضوع اجازه داشتن شهروندان دوکشور برای ورود به خاک کشور دیگر تا عمقی مشخص بدون گذرنامه می تواند در آشنایی و علاقه مندی ملت های دوکشور به هم کمک کند ، علاوه بر این به سرمایه گذاری و تجارت هم کمک خواهد کرد.

 

۲۱ آذر ۱۳۸۸ ۰۷:۴۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP