وزیر نفت عنوان کرد: ایران دارای بزرگترین ذخایر نفت و گاز دنیا است/ تامین ۷۰درصد انرژی ایران از گاز

وزیر نفت عنوان کرد: ایران دارای بزرگترین ذخایر نفت و گاز دنیا است/ تامین ۷۰درصد انرژی ایران از گاز
وزیر نفت با بیان اینکه علیرغم تحریم‌ و موانع 70 درصد مصرف انرژی ایران از گاز طبیعی تأمین شده و فرآورده‌های نفتی مایع حدود 30 درصد مصرف انرژی کشور را شامل می‌شود، گفت: متأسفانه به عنوان یک نمونه از اعمال تحریم‌ غیرعادلانه بر بخش انرژی ایران باید به تحریم‌هایی اشاره کنم که موجب تأخیر در اجرای پروژه‌‌های تولید گاز از میدان عظیم پارس جنوبی شده است.


به گزارش  روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از خبرگزاری فارس، بیژن زنگنه وزیر نفت امروز در دهمین همایش بین‌المللی انرژی در تهران گفت: ایران بر این باور است که مدیریت کارآمد منابع انرژی کشور و مشارکت در تأمین امنیت انرژی جهان از ارکان توسعه پایدار کشور به شمار می‌رود.

این دو مفهوم همراه با توسعه اقتصادی کشور و بهبود محیط زیست در بلندمدت کاملا با هم همگرایی دارند.

وی ادامه داد: در دوران جدید قیمت انواع حامل‌های انرژی در بازارها باید به طور منطقی با تشویق قیمتی برای سوخت پاک‌تر همراه باشد و از سیاست‌های مالی کشورها نیز مشوق این روندها باشد، تا به طور طبیعی به سرمایه‌گذاری بیشتر برای تولید و مصرف سوخت‌های تمیزتر جهت بدهد و آنهایی که سوخت ارزان آلاینده را مصرف می‌کنند، باید بهای هزینه‌های بهبود محیط زیست را هم بپردازند.

وزیر نفت ادامه داد: ایران با 33.7 تریلیون مترمکعب ذخایر اثبات شده گاز طبیعی و با در اختیار داشتن حدود 157.3 میلیارد بشکه ذخایر نفتی اثبات شده با در اختیار داشتن حدود 400 میلیارد بشکه معادل نفت بزرگترین کشور دارنده ذخایر نفت و گاز جهان محسوب می‌شود.

زنگنه تأکید کرد: از این رو ایران مصمم به دستیابی به ظرفیت تولید متناسب با میزان ذخایر نفت و گاز خود است و شرکت‌های خدمات مهندسی از دانش فنی برتر جهان و دسترسی به بازارهای مطمئن برخوردار شوند، از این طریق نه تنها اهداف اقتصادی کشور محقق خواهد شد، بلکه به امنیت عرضه انرژی و تثبیت و تقویت جایگاه ایران در بازارهای جهانی نفت نیز کمک می‌شود.

وزیر نفت خاطر نشان کرد: علیرغم تحریم‌ها و موانع همین امروز حدود 70 درصد مصرف انرژی ایران از گاز طبیعی تأمین شده و فرآورده‌های نفتی مایع حدود 30 درصد مصرف انرژی کشور را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر 87 درصد جمعیت ایران تحت پوشش شبکه گاز طبیعی قرار دارند و گستردگی مصرف گاز در میان مصرف کنندگان شهری به 98 درصد رسیده است به این ترتیب ایران یکی از کم آلاینده‌ترین سبدهای مصرف انرژی جهان را داراست.

وزیر نفت گفت: در بخش حمل و نقل هم اکنون بیش از 200 جایگاه عرضه CNG به خودروها در کشور وجود دارد که روزانه معادل 20 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در این جایگاه‌ها به بیش از 3 میلیون خودرو عرضه می‌شود که به نظر می‌رسد، نمونه‌ای بی‌همتا در جهان باشد.

وزیر نفت تصریح کرد: به کارگیری تحریم‌های نفتی با انگیزه‌های سیاسی آثاری مخرب بر تولید نفت و گاز متناسب با ذخایر کشورها داشته و موجب عدم توازن و خطر ناپایداری در عرصه جهانی نفت و گاز شده است.

وی افزود: این وضعیت ضمن بر هم زدن تعادل بازار موجب افزایش وابستگی مصرف‌کنندگان به یک یا دو تولید‌کننده عمده شده است و یا مصرف کنندگان را به استفاده از سوخت‌های غیرپاک ناچار کرده است.

به گفته وی این نوع عملکردها که از منظر بین‌المللی باعث ناکارآمدی مدیریت منابع می‌شود، باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه متأسفانه به عنوان یک نمونه از اعمال تحریم‌های غیر عادلانه در بخش انرژی ایران باید به تحریم‌هایی اشاره کنم که موجب تأخیر در اجرای پروژه‌های تولید گاز از میدان عظیم پارس جنوبی شده است، گفت: تأخیر در اجرای این پروژه در یک مورد در سال 2013 موجب آن شد که به ناچار در نیروگاه‌های کشور به جای سوخت پاک گاز طبیعی 27 میلیارد لیتر سوخت‌های مایع آلاینده و عمدتا نفت کوره با سولفور بالا مصرف شده است.

وی گفت: در سال جاری در قالب یکی از تبصره‌های بودجه اعتباری قریب 60 میلیارد دلار برای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی اختصاص داده شده است، در این قالب می‌توان به گازرسانی به شهرهای کوچک و روستاها از طریق خط لوله، افزایش کارایی موتورخانه در واحدهای مسکونی و اداری، برق‌دار کردن چاه‌های آب کشاورزی، توسعه خطوط متروی کلانشهرها و کمک به نوسازی شبکه اتوبوسرانی شهرها، کمک مالی برای جایگزینی تاکسی‌های پایه CNG و اصلاح فرآیندهای مصرف سوخت در ساختمان اشاره کرد.
۴ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۲۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP