سفر روحانی به قزاقستان از نگاه خبرگزاری این کشور

سفر روحانی به قزاقستان از نگاه خبرگزاری این کشور
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایرنا ؛خبرگزاری قراقستان شب چهار خبر اصلی صفحه اول تارنمای خود را به سفر ˈحسن روحانی ˈ رئیس جمهوری اسلامی ایران به این کشور اختصاص داد.خبرگزاری قزاقستان در خبر اول خود از برنامه ریزی برای رسیدن ارزش مبادلات تجاری با ایران به یک میلیارد دلار خبر داد و نوشت: نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان در مجمع تجاری قزاقستان - ایران اعلام کرد که انتظار می رود حجم مبادلات تجاری با ایران در سال جاری میلادی به یک میلیارد دلار برسد.

بر اساس این گزارش ، نظربایف در مراسم گشایش مجمع تجاری قزاقستان - ایران در آستانه گفت: ایران یکی از مهم ترین شریکان اقتصادی قزاقستان در خاورمیانه است.

وی افزود: تجارت دوجانبه در سالهای اخیر به دلیل اوضاع اقتصاد جهانی و اروپا کاهش یافته اما بنا بر آمار نیمه اول سال 2014 ، تجارت بین ایران و قزاقستان رو به افزایش است و انتظار داریم امسل به یک میلیارد دلار برسد.

نظربایف افزود: دو طرف مذاکرات گسترده ای انجام داده و مشکلات بخش های اقتصادی ، سیاسی و امنیت منطقه ای را بررسی کرده اند.

رئیس جمهوری قزاقستان همچنین گفت: انتظار داریم سال آینده بخش جدید 'قزاقستان - ترکمنستان' خط آهن 'برکت - گرگان' به عنوان خط اتصال آسیای مرکزی با خلیج فارس ، میزان مبادلات تجاری بین دو کشور را به دو میلیارد دلار برساند.* ایران به قزاقستان در زمینه راه اندازی پروژه های صنعتی کمک می کند

خبرگزاری قزاقستان در خبر دیگری نوشت: نور سلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان در کنفرانس خبری پس از دیدار با حسن روحانی همتای ایرانی خود گفت: ایران در اجرای چند پروژه صنعتی در قزاقستان مشارکت خواهد کرد.

نظربایف گفت: ایران به قزاقستان در زمینه اجرای چند پروژه صنعتی از جمله احداث یک کارخانه شیشه در منطقه 'کزیلوردا' کمک خواهد کرد.

بر اساس این گزارش ، ایران و قزاقستان در حوزه های علمی و فنی نیز همکاری خواهند کرد.* دعوت از ایران برای شرکت در 'اکسپو 2017' در آستانه

خبرگزاری قزاقستان همچنین گزارش داد که نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری این کشور از شرکت های ایرانی برای حضور در نمایشگاه صنعتی اکسپو - 2017 در آستانه دعوت کرده است.* اهمیت حمایت بین المللی ایران از قزاقستان

نظربایف همچنین در کنفرانس خبری با روحانی گفت: برای ما حمایت ایران از ابتکارهای بین المللی قزاقستان بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: قزاقستان می خواهد در سالهای 2017 و 2018 کرسی موقت شورای امنیت سازمان ملل را داشته باشد و حمایت ایران در این زمینه برای ما بسیار مهم است.* راه اندازی خط آهن قزاقستان - ترکمنستان - ایران در ماه نوامبر

خبرگزاری قزاقستان در خبری دیگر به نقل از نظربایف اعلام کرد: خط آهن قزاقستان - ترکمنستان - ایران طبق برنامه قرار است اوایل ماه نوامبر 2014 (اواسط آبان ماه) راه اندازی شود.

نظربایف افزود: این خط آهن ایران را با روسیه و چین مرتبط می کند و همچنین برای قزاقستان نیز امکان دسترسی به خلیج فارس را فراهم می سازد.

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران صبح سه شنبه وارد قزاقستان شد و به طور رسمی در کاخ ریاست جمهوری قزاقستان مورد استقبال نورسلطان نظربایف رییس جمهوری قزاقستان قرار گرفت.
۱۹ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۵۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP