در اولین جلسه فراکسیون سرمایه گذاری مجلس تاکید شد: همکاری دولت و مجلس برای ارتقای سرمایه گذاری خارجی

در اولین جلسه فراکسیون سرمایه گذاری مجلس تاکید شد: همکاری دولت و مجلس برای ارتقای سرمایه گذاری خارجی
اولین نشست هیات رییسه فراکسیون سرمایه گذاری خارجی با حضور وزیر امور اقتصادی ودارایی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ،رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و مدیران کل سازمان سرمایه گذاری در محل سازمان سرمایه گذاری تشکیل شد.

 

 

* وزیر اقتصاد:  همگرایی مجلس و دولت برای جذب سرمایه گذاری خارجی

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ،دکتر سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت : تشکیل فراکسیون سرمایه گذاری خارجی که با استقبال نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواجه شده است، حاکی از عزم جدی مجلس برای حضور قوی در جهت رفع مشکلات و ارتقای سرمایه گذاری خارجی در کشور دارد .
حسینی  افزود: در حال حاضر تقاضای تأسیس بانکهای خارجی در کشور رو به فزونی است که با همکاری مجلس باید موانع قانونی موجود را بر طرف کرد.


حسینی در ادامه از تلاشهای مجلس شورای اسلامی به ویژه اعضای کمیسیون صنایع و معادن برای تشکیل این فراکسیون قدردانی نمود و افزود: با تشکیل این فراکسیون همکاریهای دولت و مجلس برای جذب منابع مالی داخلی و بین المللی با سرعت بیشتر وارد فازجدیدی خواهد شد.
وی اظهار امیدواری کرد با تعامل  مثبت و سازنده وزارت اقتصاد و مجلس شورای اسلامی فراکسیون سرمایه گذاری خارجی بتواند زمینه‌های همگرایی فی مابین را فراهم  و موجب افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور شود.


* رییس کل سازمان سرمایه گذاری : جنگ واقعی مزیت ها در جذب سرمایه گذاری خارجی


بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد شرایط لازم حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور را وجود بخش خصوصی توانمند ، تسهیل فرآیند گردش کار و تسهیل مجوزها دانست و اضافه کرد: در جذب سرمایه گذاری خارجی جنگ واقعی مزیتها و رقابتها مطرح است و هر کشوری که بتواند مزیتهای بیشتری را به سرمایه گذاران ارائه دهد ، در این رقابت پیروز است.
علیشیری طراحی مناسب پروژه های سرمایه گذاری و بازاریابی آنها را در سایر کشورها را با اهمیت توصیف کرد و افزود: لازم است درصدی از هزینه های  پروژه های سرمایه گذاری طراحی و  بازاریابی بین المللی پروژه ها اختصاص یابد تا پروژه های سرمایه گذاری کشورمان  به طراحی و بین المللی  توسط مشاوران حرفه ای سرمایه گذاری عرضه شود .
معاون وزیر اقتصاد در ادامه بر همکاری مستمر دولت و مجلس برای فراهم نمودن محیط مساعد سرمایه گذاری برای جذب سرمایه گذاران در حوزه های زیربنایی تاکید  کرد و افزود: دولت و مجلس باید همکاری جدی با یکدیگر داشته باشند و به نحوی عمل کنند که زمینه جذب سرمایه گذاری در حوزه هایی از جمله : سد سازی، آب و فاضلاب، راه سازی و ساخت نیروگاه نیز توسط سرمایه گذاران خارجی فراهم شود.

علیشیری در ادامه اظهار داشت: به دلیل عدم ظرفیت اقتصادی و رقابتی در طرحهای زیربنایی نتوانسته ایم بخش خصوصی داخلی و خارجی را در این گونه طرحها مشارکت دهیم. این در حالی است که بخش عمده ای از جریانات ورودی سرمایه گذاری در جهان بر پروژه های زیربنایی متمرکز شده است.
وی در عین حال خاطر نشان کرد تاکنون نشستهای مختلفی با دستگاه های دیگر در پروژه های زیربنایی کشور برگزار شده است و بنا داریم حضور سرمایه گذاران خارجی در اینگونه طرحها را پر رنگ کنیم.

* هیات رییسه فراکسیون سرمایه گذاری خارجی  : استفاده از همه ظرفیت های مجلس  برای ارتقای سرمایه گذاری خارجی

عزت الله اکبری رییس فراکسیون سرمایه گذاری خارجی اظهار داشت: در برنامه پنجم توسعه کشور تمام ظرفیت ها برای ارتقای سرمایه گذاری خارجی پیش بینی شده است  و مجلس آماده است برای حل هر گونه مشکلات فراروی سرمایه گذاری خارجی، همکاری  جدی با دولت داشته باشد .
وی همچنین ابراز امیدواری کرد اینگونه تعاملات در توسعه صنعتی کشور و جذب منابع خارجی موثر باشد.


سید کاظم دلخوش نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با استقبال از تلاشهای  انجام شده سازمان سرمایه گذاری  خارجی   خاطر نشان کرد: لازم است سازمان سرمایه گذاری با برگزاری همایشهای داخلی برای دستگاههای اجرایی کشور افکار عمومی را  به مزایای سرمایه گذاری خارجی در کشور آشنا سازد.
وی در عین حال خاطر نشان کرد برای رسیدن به اهداف فراکسیون سرمایه گذاری لازم است برنامه های عملیاتی را طراحی کنیم.

مهندس فتحی پور رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطر نشان کرد :  برای جذب بیشتر سرمایه گذاران خارجی اختیارات سازمان سرمایه گذاری باید  افزایش یابد تا بتواند به  برنامه های اجرایی خود در جذب سرمایه گذاری خارجی بپردازد .
وی یادآور شد : تعامل میان مجلس و دولت باید در همه زمینه ها به ویژه در عرصه سرمایه گذاری خارجی باید ارتقاء یابد .

مهندس نیکنام عضو کمیسیون صنایع و معادن تأکید کرد: سازمان سرمایه گذاری و وزارت اقتصاد  می تواند مشکلات سرمایه گذاری خارجی را در مجلس شورای اسلامی مطرح کند و با توجه به حمایت  نمایندگان مجلس از موضوع سرمایه گذاری  ، مشکلات مطرح شده در حداقل زمان حل خواهد شد.
مهندس محسن نریمان دبیر اول فراکسیون سرمایه گذاری خارجی  نیز اظهار داشت: با مقایسه میزان  جذب سرمایه گذار خارجی سایر کشورها با ایران در می یابیم که کشورهای دیگر با سرعت پیش می روند و ایران لازم است ضمن معرفی فرصتهای سرمایه گذاری و حل مشکلات موجود  گامهای موثری در این مسیر بردارد.

این گزارش می افزاید: در این نشست نمایندگان  حاضر در فراکسیون سرمایه گذاری خارجی بر حمایت همه جانبه از ارتقای سرمایه گذاری خارجی در کشور تاکید کردند.
خاطر نشان می شود در این نشست اصغر ابوالحسنی معاون  امور بانکی، بیمه وزارت اقتصاد و اعضای هیات فراکسیون سرمایه گذاری مجلس شورای اسلامی شامل: دکتر اکبری رئیس فراکسیون سرمایه گذاری خارجی، دکتر محسنی نایب رئیس اول، حسینی نایب رئیس دوم فراکسیون ،  دل خوش مخبر فراکسیون، نریمان دبیر اول فراکسیون، دکتر مهدی زاده ،‌ فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصاد، الیاسی،  و همچنین فولاد گر رئیس کمیسیون اصل 44 مجلس حضور داشتند.


۲۴ آذر ۱۳۸۸ ۱۳:۵۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP