موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین ایران و غنا

موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین ایران و غنا
نشست بررسی موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و غنا با حضور نمایندگان حقوقی دو کشور در محل سازمان سرمایه گذاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری ، ابوالقاسم شهبازیان مشاور حقوقی سازمان سرمایه گذاری اظهار داشت:  این موافقتنامه که سازمان سرمایه گذاری کلیه امور مربوط به مذاکره ،انعقاد و پیگیریهای قانونی آن را به عهده دارد، مهمترین ابزار حقوقی برای حمایت از داراییهـای اتبــاع سرمایه گذاران کشورمان در کشور غنا است.


به گفته شهبازیان ،اجرایی شدن این موافقتنامه به سرمایه گذاران ایرانی این امکان را می دهد تا در صورت تضییع حقوق آنها در کشور مقصد، به استیفای حقوق خود بپردازند .

وی در ادامه با بیان اینکه موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری ،حقوق قانونی سرمایه گذاران را به ویژه در مقابل خطرات غیر تجاری در کشور میزبان  پوشش می دهد، تصریح کرد: در این موافقتنامه کلیه ریسکهای مربوط به عدم امکان انتقال حقوق و منافع حاصل از سرمایه گذاری به صورت ارز خارجی، ملی شدن و مصادره ، بـرخـورداری از رفـتار بـرابـر و یکسان با اتبــاع داخلی و  نقض قراردادها توسط کشور میزبان پوشش داده می شود.

بر اساس این گزارش ،دو هیات مذاکره کننده در پایان مذاکرات با توافق در خصوص همه موضوعات، مقرر کردند موافقتنامه مذکور به امضاء مقامات عالیرتبه هر دو کشور  برسد.

این گزارش می افزاید: جمهوری غنا که در گذشته ساحل طلا نام داشته، سرزمینی به وسعت 238305 کیلومتر مربع واقع  در منطقه غرب آفریقاست و دسترسی آسان به منابع طبیعی و معدنی فراوان و همچنین نزدیکی  به بازار 16 کشور منطقه غرب آفریقا( اکواس) از مزیتهای عمده سرمایه گذاری در این کشور محسوب می شود.

لازم به ذکر است در سالهای 1374 تا سال 1388 بر اساس مجوزهای دریافتی از هیأت دولـت، سازمان سرمایه گذاری بیش  از  50 مـوافقتنامه سرمایه گذاری را با سایر کشور ها امضاء نموده است.


                   

۷ دی ۱۳۸۸ ۰۸:۵۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP