در محل وزارت اقتصاد انجام شد: دیدار وزیر اقتصاد ایران با وزیر توسعه اقتصادی روسیه

در محل وزارت اقتصاد انجام شد: دیدار وزیر اقتصاد ایران با وزیر توسعه اقتصادی روسیه
تهران - ایرنا - وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در دیدار وزیر توسعه اقتصادی روسیه با وی بر اراده جمهوری اسلامی برای توسعه بیش از پیش روابط میان تهران - مسکو تاکید کرد.


به گزارش ایرنا از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، علی طیب نیا در جریان دیدار با الکساندر اولیوکایف در محل وزارت اقتصاد، طی سخنانی با اشاره به مذاکرات سازنده سران ایران و روسیه برای گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور همسایه، اظهار داشت: قرار داشتن ایران و روسیه تحت تحریم های یکجانبه غرب، زمینه بسیار مناسبی را برای برآورده کردن نیازهای مشترک دو کشور از طریق مبادلات تجاری و سرمایه گذاری مشترک فراهم آورده است.

اولیوکایف نیز در این دیدار، با تاکید بر اینکه قطعا پتانسیل همکاری های دو کشور خیلی بیشتر از وضعیت فعلی است، اظهار داشت: در همین راستا و به منظور رفع موانع سر راه تجارت دو کشور تلاش می کنیم از امکانات لجستیک حمل و نقل دریایی، هوایی، راه آهن و ترانزیت از طریق آذربایجان برای تسهیل تجارت فیمابین استفاده کنیم.

وزیر توسعه اقتصادی روسیه اضافه کرد: به منظور رفع نیازهای مبادلاتی و صنعتی دو کشور، لازم است طرح های بزرگی تعریف کنیم که محصول مشترک آن رافع نیازهای دو کشور بوده و مازاد آن به کشورهای ثالث صادر شود.

طیب نیا پس از خاتمه این نشست در گفت و گو با خبرنگاران، سفر وزیر توسعه اقتصادی روسیه به ایران را در راستای عملی کردن توافقات سران دو کشور برای توسعه روابط پیش گفته عنوان کرد و گفت: در گفت و گو با اولیوکایف در خصوص برخی از مشکلات و موانع موجود بر سر راه توسعه روابط ایران و روسیه بررسی و قرار شد، موافقتنامه گسترش همکاری های گمرکی و موافقتنامه مربوط به سرمایه گذاری خارجی بین دو کشور هر چه سریع تر نهایی شده و به امضا برسد.

وی افزود: همچنین توافق شد، به منظور تسهیل و افزایش صادرات مواد غذایی و محصولات کشاورزی و سایر اقلام مورد نیاز روسیه، این کشور، یکسری اصلاحات را در تعرفه های تجاری خودش اعمال کند.

طیب نیا تصریح کرد: در مجموع در این دیدار، توافقات خوبی بین دو کشور صورت گرفت از جمله قرار شد، یک کمیته مشترک سرمایه گذاری به منظور افزایش چندین برابری حجم سرمایه گذاری بین دو کشور تشکیل شود.

وزیر اقتصاد کشورمان با بیان اینکه سطح مبادلات دو کشور خیلی محدود بوده و متناسب روابط سیاسی دو کشور نیست، حجم این مبادلات را حدود یک میلیارد دلار در سال ذکر کرد که به گفته وی به سادگی و ظرف یک مدت کوتاه می تواند به طور چشمگیری افزایش یابد.

طیب نیا همچنین با ابراز تاسف از نازل بودن سطح سرمایه گذاری دو کشور، اظهار داشت: در دیداری که انجام شد بنده و وزیر توسعه اقتصادی روسیه اتفاق نظر داشتیم که سطح سرمایه گذاری های دو کشور می تواند به بیش از 10 برابر افزایش یابد.

وی ابراز امیدواری کرد که با پیگیری موضوع و رفع مشکلات و موانع روابط تجاری و سرمایه گذاری دو کشور، بتواند به جایگاه واقعی خودش نزدیک شود.
۱۰ آذر ۱۳۹۳ ۱۶:۵۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP