ترکان : دنیا وآخرت مردم با ظرفیت جمهوری اسلامی قابل اداره است

ترکان : دنیا وآخرت مردم با ظرفیت جمهوری اسلامی قابل اداره است
قشم – ایرنا – مشاور رییس جمهوری ودبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور گفت : ظرفیت جمهوری اسلامی بسیار بالاست ومی تواند دنیا و اخرت مردم را اداره کند.

به گزارش ایرنا، اکبر ترکان روزدوشنبه در گردهمایی ائمه جمعه مناطق آزاد کشور درسالن همایش های مرکز بین المللی رشد قشم افزود: برای نیل به این هدف، مدیریت کردن توسعه وظرفیت های اجتماعی واقتصادی کشور یک الزام است تا مردم دریک بستر مساعد معاد خودشان را بسازند.

وی بااشاره به اینکه نظام اسلامی باید بستر تامین معاش سالم را برای مردم فراهم کند ، تصریح کرد : ولی ما مدعی نیستیم که معاد مردم را می توانیم تامین کنیم ولی بستر لازم را تامین می کنیم تا مردم خودشان معاد خودشان را تامین کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشوربا تشریح مختصات توسعه ایران 1404از هفت منطقه آزاد کشور به عنوان الگوهای توسعه چشم انداز 1404در جهت رسیدن به این اهداف والا نام برد وگفت: در چهار منطقه آزاد در سواحل جنوبی کشور شامل قشم، کیش، چابهار و اروند وهمچنین درسه منطقه آزاد دربخش شمال وغرب کشورشامل بندرانزلی، ارس وماکو تجربه نظام خاص مدیریتی را دردست اجرا داریم تا بتوانیم با آزمودن آن دراین قطعات کوچک کشور، این نظام را به کل کشور تعمیم بدهیم.

به گفته ترکان اولین گام دراین راه امضاء توافق نامه بین معاونت فرهنگی دبیرخانه مناطق آزاد کشور ووزارت آموزش وپرورش است تا ساخت مدارس 1404درمناطق آزاد کشور با تامین نیمی ازهزینه های آن توسط این مناطق از امسال آغاز شود.

وی بهداشت وآموزش عالی راعرصه های بعدی برای اجرای این برنامه اعلام کرد وگفت: دربخش آموزش عالی بطور مثال دانشگاه آزاد باید الگوی سال 1404خود را به ما اعلام کند تا ظرفیت های مناطق آزاد برای ساخت چنین دانشگاهی در اختیار آنها قرار بگیرد.

مشاورعالی رییس جمهوری با اشاره به اینکه برنامه چشم انداز1404بسیار والا و هدف نیز بسیار بزرگ است ونمی توان ازاین هدف چشم پوشی کرد، یادآور شد: قبل ازرسیدن به جامعه مورد نظر این چشم انداز که درآن حرام خواری، فساد اداری ومانند اینها نباید باشد، می توانیم با این پدیده های زشت در مناطق آزاد مبارزه کنیم و روش های این مبارزه را به کل کشور تعمیم بدهیم.

ترکان درتشریح ابعاد جامعه درچشم انداز 1404گریزی هم به سبک زندگی در این جامعه زد وگفت: ازاین سبک می توان به ابعاد معماری اسلامی، شهرسازی، کسب وکار، تمدن، مدنیت و قراردادهای اجتماعی رسید و باید به آن در مناطق آزاد ورود کنیم.

وی یادآور شد: درک من ازمنویات رهبرمعظم انقلاب درخصوص فرهنگ و اقتصاد ، هم پیوندی گسترده این ابعاد است وبه این ابعاد نمی توان جداگانه نگاه کرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور دربخش دیگری ازسخنان خود عرصه فرهنگ درمناطق آزاد را از جمله عرصه هایی دانست که دولت های قبل از دولت یازدهم درآن موفقیتی نداشتند وبه همین خاطر دردولت یازدهم معاونت فرهنگی در دبیرخانه مناطق آزاد وهمچنین در مناطق آزاد ایحاد شد.

وی همچنین به ماموریت مناطق آزاد دراقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد وگفت: دراین ابلاغیه چهارماموریت تسهیل تولید، توسعه صادرات، ارتقاء فناوری وتامین نیازهای مالی و غیرمالی کشور از طریق مناطق آزاد به این مناطق داده شده است تا آنها در تکانه های بیرونی به کشور کمک کنند.

ترکان بااشاره به اینکه این چهار ماموریت درشورای اقتصاد تصویب شده است، رکود اقتصادی در شرق آسیا، حوادث طبیعی و تحریم ها را از جمله تکانه های بیرونی دانست که اقتصاد ما براساس اقتصاد مقاومتی باید درمقابل امثال آنها حداقل آسیب را ببیند.

وی این مصوبه شورای اقتصاد را درآستانه ورود به برنامه ششم توسعه، چارچوب عمل برای این برنامه دانست وگفت: برای همه ابعاد توسعه و هرآنچه که الزام سبک زندگی دینی است یک مدل درمناطق آزاد باید بسازیم تا قابل تعمیم به کل کشور باشد.

پیش ازسخنان دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور، علی اکبرشعبانی فرد سرپرست منطقه آزاد قشم، عزت کمال زاده فرماندارشهرستان قشم، حجت الاسلام رضا جوکار امام جمعه قشم وشیخ عبدالرحیم خطیبی امام جمعه اهل سنت قشم نیز مطالبی درخصوص شهرستان ومنطقه آزاد قشم مطرح کردند.

گردهمایی یک روزه ائمه جمعه مناطق آزاد کشور روزدوشنبه با حضور دبیر و معاونین شورایعالی مناطق آزاد کشور، رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان وتعدادی از مدیران عامل و معاونین فرهنگی مناطق آزاد کشور، فرماندار شهرستان قشم وبرخی از مقامات استانی و شهرستانی درسالن همایش های مرکز بین المللی رشد قشم برگزار شد.
۱۱ آذر ۱۳۹۳ ۱۳:۱۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP