درخواست بانکی ها از دولت

مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی سه شنبه شب در نشستی که حضور با دولتی ها در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، درخواست ها و گلایه هایشان را به مقامات ارشد دولت یازدهم اعلام کردند.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در این نشست هم اندیشی علاوه بر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز حضور داشتند.

در این جلسه 10 تن از مدیران عامل بانک ها درخواست ها و مواردی را به مسوولان اعلام کردند.**مدیرعامل بانک ملی: اساسنامه بانک های دولتی امکان رقابت را با بانک های خصوصی می گیرد

مدیرعامل بانک ملی اولین مدیر شبکه بانکی بود که در این نشست سخن گفت و تاکید کرد متاسفانه همواره لوایح و برنامه های مختلفی را پیش بینی می کنیم، اما در بسیاری موارد تصویب و اجرا نمی شود. بنابراین ما خودمان می دانیم که چه مسائل و مشکلاتی وجود دارد، پس انتظار معجزه نداریم. اما حداقل می خواهیم که از آنچه که می گوییم دفاع کرده و اجرایی شود نه اینکه امروز هم دور هم جمع شده و برنامه بچینیم ولی شش ماه دیگر باز هم در همین شرایط باشیم و اتفاق جدیدی نیفتاده باشد.

عبدالناصر همتی ادامه داد: با توجه به اینکه بانک های دولتی تابع اساسنامه و مقررات خاصی هستند این بانک ها امکان رقابت با بانک های خصوصی را ندارند، ضمن آنکه بانک های دولتی به دلیل آنکه بودجه شان توسط مجلس تعیین می شود، امکان تغییر آن را ندارند.

وی ادامه داد: بهتر است اساسنامه بانک های دولتی همانند بانک های خصوصی شود تا آنها نیز بتوانند رقابت مناسبی با بانک های خصوصی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه تنها تفاوت بانک های دولتی با خصوصی سهامدار بودن دولت در این بانک هاست، گفت: چرا باید بودجه بانک های دولتی توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

همتی از قفل شدن 60 درصد از منابع بانک ملی خبر داد و گفت: با وجودی که منابع این بانک 100 هزار میلیارد تومان است اما تنها امکان بهره گیری از 40 درصد آن وجود دارد.

مدیرعامل بانک ملی تصریح کرد: با وجودی که این بانک دارای 20 میلیون تراکنش است و این امر نیاز به سرمایه گذاری دارد اما از آنجا که بودجه این بانک در مجلس تصویب می شود امکان سرمایه گذاری در بخش آی.تی وجود ندارد هرچند که تدابیری برای رفع این مشکل با کمک مجمع اندیشیده شده است.

وی گفت: این بانک ماهانه باید حقوق 70 هزار نفر را پرداخت کند در حالی که یک سوم شعب این بانک ناکاراست ولی نمی توانیم آنها را تعطیل کنیم زیرا به محض تعطیلی نمایندگان مجلس به این امر اعتراض می کنند.

وی معتقد است: شعبه ای که هزینه های آن بیشتر از درآمدهایش است، بهتر است، تعطیل شود.

وی درخصوص تسهیلات تکلیفی نیز گفت: بانک ملی خواستار باز کردن این تسهیلات از گردن بانک است زیرا در حالی که هزینه تمام شده منابع برای این بانک 22 درصد است باید آن را با نرخ های پایین تری وام دهد.

وی در پایان اظهار داشت: بانک ملی 250 وام قرض الحسنه ازدواج، به مبلغ یکهزار میلیارد تومان با نرخ 4 درصد به متقاضیان پرداخت کرده است.** مدیرعامل بانک ملت: موسسات پرریسک دلیل بالارفتن نرخ سود

مدیرعامل بانک ملت نیز با انتقاد نسبت به برخی مسائل موجود در بانک ها بالاخص سود های سپرده، گفت: دود بی نظمی های ایجاد شده به چشم تولید کنندگان می رود وقتی بهای تمام شده پول بالاست حتما سود تسهیلات بالاتری را می طلبد که در نهایت به افزایش بهای تمام شده کالای تولیدی، گرانفروشی و تورم می انجامد.

محمدرضا ساروخانی افزود: برخی موسسات به دلیل ریسک نقدینگی و جذب سپرده سکاندار تعیین نرخ سود در کشور شده و بانک های دیگر را نیز در معرض ریسک قرار داده و این در حالی است که افزایش تعداد بانک ها و شعب آنها در جذب مشتریان برای سپرده با سودهای بالا بی تاثیر نیست.

مدیرعامل بانک ملت تصریح کرد: این سود ها موجب کاهش تعداد دریافت کنندگان تسهیلات و شرکت های پرریسک می شود، همچنین پول ها را در بانک ها بلوکه کرده و سایر بازار های موثر از سرمایه خالی می مانند.

ساروخانی تاکید کرد که باید نظارت بانک مرکزی قدرتمند تر شده و برای توازن نظام عرضه و تقاضا نرخ سپرده قانونی کاهش یابد و جرائم نظام بانکی نیز از نرخ 34 درصد کمتر شود.** بانک صنعت و معدن: تامین منابع مالی مشکل بانک ها است

مدیرعامل بانک صنعت و معدن نیز بعنوان دیگر مدیر شبکه بانکی در این نشست گفت: حدود 81 هزار واحد کوچک صنعتی پروانه فعالیت دارند که 50 درصد آنها کارایی کافی نداشته و 13 هزار مورد نیز در حال توقف هستند که مشکل عمده آنها تعیین سرمایه در گردش است.

علی اشرف افخمی اظهار داشت: باید در منابع پرداخت شده نظارت کافی اعمال شود، زیرا یارانه ای از تولید که دستمان را نگرفت و صندوق توسعه ملی هم با تمام کمکی که به ما کرد، کافی نبود. همچنین با وجود اینکه به طور جدی برای فروش دارایی ها و واگذاری بنگاه ها اقدام کردیم، اما نتوانستیم حتی یک مورد را هم به فروش برسانیم.

مدیرعامل بانک صنعت ومعدن با بیان آنکه به دلیل بالا بودن بهای تمام شده اوراق در انتشار آن هم با مشکل مواجه هستیم، گفت: از دولت می خواهیم تا در فرصتی کوتاه و در آینده نزدیک، بدهی خود به شبکه بانکی برگرداند.** مدیرعامل بانک رفاه: بار تامین مالی بنگاه های بزرگ از دوش بانک ها برداشته شود

محمدرضا نظری مدیرعامل بانک رفاه هم در این نشست که حدود سه ساعت طول کشید، گفت: بار مالی بیش از 70 درصدی اقتصاد بر دوش بانک ها است و باید بار تامین مالی بنگاه ها ی بزرگ را از عهده بانک ها برداشته و تنها بنگاه های کوچک و متوسط برعهده ما باشد.

وی تصریح کرد: باید بتوان از سایر ابزار ها استفاده کرد، چرا که نقدینگی تنها راه حل رفع مشکلات بخش های تولیدی و کلیه حوزه های اقتصادی نیست و نیازمند راهکارهای دیگر است.** مدیرعامل بانک سینا: تامین مالی تولید با کاهش نرخ سپرده قانونی

مدیرعامل بانک سینا هم از آمادگی شبکه بانکی برای ارایه خدمات بیشتر خبر داد و گفت: باید تامین مالی تولید را از طریق کاهش نرخ سپرده قانونی انجام داد. کوروش پرویزیان ادامه داد: با کاهش 2.5 درصدی پایه پولی و محدودیت 5.5 درصدی، ضریب فزاینده پول در نهایت از جریان نقدینگی کمتر شده که این امر به نفع سرمایه در گردش بانک ها نیست.** مدیرعامل بانک صادرات: بدهی دولت به پیمانکاران و بانک ها پرداخت شود

محمدرضا پیشرو مدیرعامل بانک صادرات نیز با اشاره به بدهی دولت به بانک ها، گفت: باید بدهی پیمانکارها به بانک ها از طریق جلب منابع از دولت انجام شود. به عبارتی دیگر دولت بدهی خود به پیمانکاران را به بانک ها بپردازد.

وی همچنین مشکلات مالیاتی را به عنوان بزرگ ترین هزینه بانک ها در ذخیره مطالبات مورد توجه قرار داد.** مدیرعامل بانک آینده: اهمیت آزادسازی منابع بانکی

در ادامه این نشست جلال رسول اف مدیرعامل بانک آیندن با تاکید بر اهمیت آزادسازی منابعی که در اختیار بانک ها است، گفت: در این حالت آنها دیگر نگران کمبود منابع نبوده و به راه های دیگر متوسل نمی شوند.

وی با اشاره به انتقادات مطرح شده نسبت به پرداخت سودهای بالای بانکی، اظهار داشت: بخش های اقتصادی هیچ مساله ای برای پرداخت سود ندارند، بلکه مشکل اصلی آنها دسترسی به منابع است، بنابراین بهتر است تا این حد نسبت به کاهش سودهای سپرده تاکید نکنیم.

مدیرعامل بانک آینده تاکید کرد: آنقدر که رسانه ها سود های بالا را مورد توجه قرار می دهند باید بدانند که تنها 4.5 درصد کل هزینه یک شرکت را تحت تاثیر قرار می دهند، بنابراین باید اجازه دهیم که بانک ها آزاد بوده و برای تامین منابع تلاش کنند.** مدیرعامل بانک مسکن: بانک های توسعه ای ایجاد شود

محمد هاشم بت شکن مدیر عامل بانک مسکن نیز افزود: قانون و ابزار تنها برای کارآمدی بازار های مالی کافی نیست و باید به مانند بسیاری از کشورهای دیگر بانک های توسعه ای شکل گرفته و متفاوت از بانک های تجاری باشند.

بت شکن پیشنهاد کرد که باید در برنامه ی ششم توسعه که در حال تدوین است سرفصل جداگانه ای برای کارکرد بانک های توسعه ای به عنوان ابزار مالی دولت پیش بینی شود.

سیدکمال سیدعلی مدیر عامل بانک ایران زمین نیز با اشاره به ضرورت اهمیت تامین مالی، گفت: نرخ های بالای ارز مبادله ای که تا 2850 تومان در نظر گرفته شده مغایر با اقتصاد مقاومتی است.


** مدیرعامل بانک کشاورزی: نرخ سود در این بانک جذاب نیست

مرتضی شهید زاده مدیرعامل بانک کشاورزی آخرین مدیر شبکه بانکی بود که در این جسله نظراتش را به اطلاع مقامات ارشد دولتی رساند و با تاکید بر عدم جذابیت سود در این بانک، گفت: باید قوانین دست و پاگیر بانک ها رفع و نظارت بانک مرکزی قوی تر شود.

۲۹ آذر ۱۳۹۳ ۱۳:۰۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP