مشاور اقتصادی رئیس جمهور: اولین کنفرانس اقتصاد ایران، فرصتی برای وفاق اقتصادی و ارائه راهکار به دولت است

مشاور اقتصادی رئیس جمهور هدف از برگزاری اولین کنفرانس «اقتصاد ایران» را جمع بندی وفاق اقتصاد دانان و ارائه توصیه های اقتصادی به سیاست گذاران اقتصادی، دولت و رئیس جمهور دانست.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، مسعود نیلی در تشریح جزئیات برگزاری نشست های تخصصی اولین کنفرانس «اقتصاد ایران» گفت: 9 نشست تخصصی در این کنفرانس برگزار خواهد شد و در مجموع با ارائه 40 مقاله و 20 سخنرانی مباحث کلان اقتصاد به صورت متراکم بررسی خواهد شد. نگاه ما در این کنفرانس، معطوف به مسائلی خواهد بود که اقتصاد کشور در حوزه سیاست گذاری نیازمند آن است و امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.
مشاور اقتصادی رئیس جمهور که دبیر اولین کنفرانس اقتصاد ایران نیز هست، بررسی دوره های رونق و رکود اقتصاد ایران را محور اصلی نشست «رشد اقتصادی و چرخه های تجاری» بیان کرد و افزود: این نشست معطوف به دستیابی به تحقق حداکثریِ رشد اقتصادی و استمرار خروج از رکود است. با در نظر گرفتن چشم انداز اقتصاد در این مقوله است که در نشست توسعه نظام مالی، تحقق رشد اقتصادی در تنگناهای مالی موجود با تجهیز منابع مالی مورد توجه قرار می گیرد که یکی از پربارترین نشست های کنفرانس خواهد بود.
وی مسائل اصلی حوزه نظام مالی و بازار سرمایه را محور اصلی نشست نظام مالی بیان کرد و گفت: سخنرانی وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی در این نشست با ارائه 8 مقاله، ابعاد مهم حوزه مالی ارزیابی می شود و در حوزه نفت و انرژی به عنوان یکی از مهمترین مباحث اقتصاد جهان، نسشتی ویژه برگزار خواهیم کرد.
رئیس شورای سیاست گذاری «اولین کنفرانس اقتصاد ایران» اعلام کرد: بازار کار، اشتغال و بیکاری از جمله محورهایی است که در نشستی ویژه در این کنفرانس به آن پرداخته خواهد شد.
وی ادامه داد: «نقش توسعه ملی در مدیریت درآمدهای نفتی» عنوان نشست دیگری است که اهمیت صندوق توسعه ملی و موارد قابل اصلاح مورد بحث قرار خواهد گرفت با این امید که به بهبود وضعیت صندوق توسعه ملی منجر شود.
نیلی خاطر نشان کرد: سیاست های مهم اقتصاد مقاومتی و نیز سیاست های کاهش تورم و مدیریت اقتصاد کلان را برای حفظ دستاوردهای کاهش تورم و ثبات بازار ارز را در دستور کار دو نشست مختلف، قرار داده ایم.
وی در تشریح جزئیات یکی دیگر از نشست های تخصصی «اولین کنفرانس اقتصاد ایران» اظهار کرد: کسب و کار، خصوصی سازی و فضای رقابتی از نشست هایی است که ابعاد مختلف خصوصی سازی و برقراری فضای رقابتی را مورد بررسی قرار می دهیم و در آخرین نشست، موضوع هدفمندی یارانه ها در بُعد خانوار را با مسائلی چون پرداخت نقدی یارانه ها با ارائه مقاله های کاربردی بررسی خواهیم کرد.
مشاور اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: عناوین نشست های تخصصی اولین کنفرانس اقتصاد ایران مرتبط با اصلی ترین مسائل اقتصاد کلان کشور است و در پایان نشست های تخصصی، میزگردی را عصر روز دوشنبه، 15 دی ماه برای بررسی چالش های مطرح شده در نشست ها تشکیل خواهیم داد تا جمع بندی به دست آمده را در مراسم اختتامیه کنفرانس به عنوان توصیه های سیاستی اعلام کنیم که بیانگر وفاق اقتصاد دانانی است که در کنفرانس شرکت کرده اند و توصیه هایی است که می تواند مورد استفاده سیاست گذاران باشد.
نیلی منظم ترین جلسات تشکیل شده در دولت را جلسات ستاد اقتصادی دولت عنوان کرد و گفت: این جلسات با استمرار و نظم توسط آقای روحانی تشکیل شده و در هر هفته دو جلسه، تیم اقتصادی رئیس جمهور با مشاوران ایشان تمام گزارش های کارشناسیِ قابل طرح در سطح سیاست گذاری های کلان دولت را مطرح می کنند.
وی ظرفیت کارشناسی و دانش اقتصاد جامعه ایران را که بخشی متمرکز در کنفرانس اقتصاد ایران است مبین اتصال دولت با بدنه علمی و کارشناسی اقتصادی مطرح و خاطر نشان کرد: در این کنفرانس تلاش کردیم تا به تعدادی از اقتصاددان های مطرح کشور که مقیم دیگر کشورها هستند نیز سفارش مقاله بدهیم و حضور آنها در کنفرانس را موجب شدیم تا از تمام ظرفیت های موجود برای ارتقاء اقتصاد بهره برداری کنیم تا در مجموع بتوانیم توصیه های سیاست گذاری اقتصادی را در اختیار رئیس جمهور، دولت و مجموعه تصمیم گیرندگان اقتصاد ایران قرار دهیم و تمام تلاش خود را مطابق وظیفه در این مهم به کار بستیم.
گفتنی است اولین کنفرانس اقتصاد ایران در روزهای يکشنبه و دوشنبه، 14 و 15 دی ماه با سخنرانی رئیس جمهوری و تعدادی از وزرا، اساتید دانشگاه، مقامات دولتی و کارشناسان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار خواهد شد.
۱۳ دی ۱۳۹۳ ۱۶:۰۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP