وزیر اقتصاد خبر داد: افزایش تأثیر عوامل درون زا در رشد ضریب فزاینده بانک ها

وزیر اقتصاد خبر داد: افزایش تأثیر عوامل درون زا در رشد ضریب فزاینده بانک ها
وزیر امور اقتصادی و دارایی از افزایش تأثیر عوامل درون زا در رشد ضریب فزاینده بانک ها طی سالهای اخیر خبر داد.


 به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، علی طیب نیا طی سخنانی در نخستین کنفرانس "اقتصاد ایران" با بیان این مطلب یکی از شاخص های توسعه مالی در دنیا را افزایش ضریب فزاینده ناشی از عوامل درون زا عنوان کرد.
وی با بیان اینکه متاسفانه رشد نقدینگی ناشی از افزایش پایه پولی طی سالهای اخیر منجر به تأمین منابع مالی لازم برای بنگاه های تولیدی کشور نشده است، این امر را ناشی از عدم تکامل فعالیت های نظام بانکی در راستای انجام وظایف تخصصی خود دانست.
طیب نیا اظهار داشت: این در حالیست که نظام بانکی می بایست از طریق جذب پس اندازهای کوچک مردم و هدایت آن به سمت حمایت از بنگاه های تولیدی در مسیر رشد توسعه اقتصادی کشور گام بردارد.
وی ادامه داد: متاسفانه طی دهه های گذشته همواره شاهد رشد سریع نقدینگی ناشی از استقراض دولت از بانک مرکزی و یا افزایش خالص دارائی های این بانک به دلیل بالا رفتن درآمدهای حاصل از فروش نفت بوده ایم که اتفاقاً در سالهای اخیر برخی از تصمیم گیران دولتی نیز بدون توجه به جوانب منفی این امر، از آن بعنوان راهکاری برای تأمین مالی بنگاه های تولیدی استقبال می کردند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در دولت یازدهم و در قالب بسته خروج غیرتورمی از رکود، پیش بینی هایی برای رفع این مشکل از طریق افزایش سرمایه بانکها شده است که از آن جمله می توان به حل مشکل مطالبات معوق بانک ها بویژه از سوی دولت اشاره کرد.
طیب نیا گفت: براساس پیش بینی های بسته خروج غیرتورمی از رکود، پس از رفع مشکلات نظام بانکی، آنها می توانند با کسب یک سود معقول از فعالیتهای اصلی خود تمرکزشان را به عنوان واسطه انتقال وجوه در راستای تأمین مالی کوتاه مدت بنگاه های تولیدی قرار دهند.
وی با بیان اینکه بازار سرمایه کشور نیز وظیفه تأمین مالی بلند مدت بنگاه های تولیدی را برعهده دارد، دیگر رکن تأمین مالی را جذب سرمایه گذار یا شریک خارجی عنوان کرد که با توجه به روند مثبت مذکرات امیدوار به توسعه استفاده از این ابزار درآینده نزدیک هستیم.
۱۵ دی ۱۳۹۳ ۱۰:۱۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP