توسط بانک مرکزی انجام شد: ابلاغ ۳ بند از سیاست‌های خروج از رکود/ شرط پرداخت تسهیلات بانکی به بنگاه‌های اقتصادی

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از فارس ، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها و موسسات اعتباری در راستای سیاست‌های خروج از رکود، سه شرط را برای پرداخت تسهیلات بانکی به بنگاه‌های اقتصادی تعیین کرد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها و موسسات اعتباری اجرای سه الزام در پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی را ضروری اعلام کرد.

در بخشنامه بانک مرکزی آمده است: احتراماً پیرو بخشنامه شماره 93/109163 مورخ 1393/4/22 به استحضار می‌رساند با عنایت به نقش برجسته بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی در تأمین مالی اقتصاد کشور، در شرایط حاضر شبکه بانکی رسالت و وظیفه خطیری در خروج غیرتورمی از رکود اقتصادی بر عهده دارد.

ضروری است در سالی که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام گرفته، تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی با روحیه جهادی و با احساس مسئولیت و اهتمام عالی، همگام با سیاست‌های دولت محترم، نقش و رسالت خویش را به انجام رسانده و با بهره‌گیری بهینه و هدایت صحیح منابع مالی موجود، بستری‌های خارج نمودن فعالیت‌های اقتصادی از رکود و استفاده از ظرفیت‌های تولیدی را فراهم کنند.

بر همین اساس، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان مقام سیاست‌گذار و ناظر بر بازار پولی و بانکی کشور بر آن است تا به منظور تحقق بخشیدن به اهداف دولت محترم و کمک به رشد و توسعه اقتصادی کشور، سیاست‌هایی را با هدف هدایت شبکه بانکی کشور به تخصیص بهینه منابع و مصرف نمودن آن در فعالیت‌های مولد و با نظر داشت کاهش بسترهای رشد مطالبات غیرجاری به مورد اجرا گذارد.

لذا خواهشمند  است مراتب ذیل که برگرفته از بندهای «3»، «4» و «5» از بخش «ج» سیاست‌های بانکی و اعتباری مجموعه سیاست‌های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود مصوب جلسه 1393/7/20 هیأت وزیران است، به نحو مقتضی مبنای عمل قرار گرفته و بر حسن اجرای آنها نظارت کافی و لازم معمول شود.

1. کسب اطمینان از تأمین حداقل 25 درصد از منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های سرمایه‌گذاری از محل حقوق صاحبان سهام

2. کسب اطمینان از تأمین حداقل 25 درصد کل دارایی‌های شرکت‌ها در زمان اخذ تسهیلات توسط حقوق صاحبان شرکت با احتساب تسهیلات اعطایی

3. منوط کردن اعطای تسهیلات به بنگاه‌های بزرگ ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده توسط حسابرس مستقل عضو جامعه حسابداران رسمی

با تأکید مجدد بر لزوم اجرای دقیق و صحیح موارد مذکور، از این که دستور مقتضی برای ابلاغ مراتب به واحدهای زیرمجموعه به قید فوریت‌ و نظارت بر حسن اجرای آن صادر می‌فرمایید، از جنابعالی سپاسگزاری می‌شود.

۱۳ بهمن ۱۳۹۳ ۱۴:۳۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP