نامه آقای دکتر خزاعی ریاست محترم سازمان به آقای دکتر ظریف وزیر محترم امورخارجه کشورمان درخصوص تفاهمنامه لوزان

نامه آقای دکتر خزاعی ریاست محترم سازمان به آقای دکتر ظریف وزیر محترم امورخارجه کشورمان درخصوص تفاهمنامه لوزان
اینجانب بعنوان سفیر و نمانده دائم سابق کشورمان نزد سازمان ملل وظیفه خود می دانم موفقیت بزرگ جنابعالی بعنوان یک سیاستمدار انقلابی و مدبر و تیم مذاکره کننده حرفه ای و مطلع همراه جنابعالی را که پس از ماه ها تلاش مدبرانه و هنرمندانه سیاسی در یک کارزار سخت مذاکراتی با شش کشور قدرتمند جهان توانستید برگ زرین دیگری به موفقیت های سیاسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بیفزایید را تبریک عرض کنم.

بسمه تعالیبرادر ارجمند جناب آقای دکتر ظریف
وزیر محترم امور خارجه

      باسلام، 
    اینجانب بعنوان سفیر و نماینده دائم سابق کشورمان نزد سازمان ملل وظیفه خود می دانم موفقیت بزرگ جنابعالی بعنوان یک سیاستمدار انقلابی و مدبر و تیم مذاکره کننده حرفه ای و مطلع همراه جنابعالی را که پس از ماه ها تلاش مدبرانه و هنرمندانه سیاسی در یک کارزار سخت مذاکراتی با شش کشور قدرتمند جهان توانستید برگ زرین دیگری به موفقیت های سیاسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بیفزایید را تبریک عرض کنم.
   اینجانب بعنوان کسی که با پیچیدگی های مسئله هسته ای کشورمان ، ساز و کار و ساختار سازمان هـا و مسائل    بین المللی آشنایی دارم لازم می دانم این دستاورد بزرگ را که باعث نهادینه شدن حقوق ملت بزرگ ایران در داشتن یک برنامه صلح آمیز هسته ای در سطح جهان شد را ارج نهاده و آن را حتی تا همین مرحله، دستاورد  بزرگی در موفقیت بین المللی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و شکستن توطئه های قدرتهای بزرگ علیه کشورمان اعلام نمایم.
بیانیه مشترک اعلام شده نه تنها حق داشتن برنامه هسته ای و غنی سازی را در ایران عملاً به رسمیت می شناسد بلکه همان ها را که تا چندی قبل حاضر به پذیرش حق غنی سازی، حتی برای نیازمندی های پزشکی کشورمان نبودند را وادار به اعتراف به این حق مسلم کشورمان نمود.
آنها که با ساز و کار های حقوقی بین المللی و روابط سیاسی پیچیده امروز دنیا آشنایند به خوبی می دانند آنچه ب دست آمده در واقع تسلیم قدرتهای بزرگ جهانی در مقابل مقاومت و ایستادگی ملت بزرگ ایران است. پذیرش لغو تحریم ها، تحریم هایی که چندین دهه برای مهندسی و ایجاد آن تلاش کردند، اعتراف به اینکه هیچ گزینه ای علیه ملت ایران جز مذاکره و تعامل کارساز نیست، حفــظ ساختار و داشتن برنــامه هسته ای، تحقیــق و توسعه و غنی سازی توسط ایران و همچنین اعلام آمادگی برای لغو شش قطعنامه شورای امنیت علیه کشورمان و ورود کشورمان به بازار فرآیندهای هسته ای، دستاوردهایی نیست که بتوان بسادگی آنها را نادیده گرفت.
باید تاکید کنم که در شرایطی که در ساختار سازمان ملل،  نه تنها لغو یک قطعنامه شورای امنیت اقدامی بسیار زمانبر و پیچیده است بلکه حتی تغییر در مفاهیم و عبارات آنها نیز کاری بسیار پیچیده و نیازمند یک تفوق سیاسی و مهارت دیپلماسی است، در چنین شرایطی اعلام آمادگی اعضاء دائم شورای امنیت یعنی طرفهای اصلی مذاکره کننده برای لغو قطعنامه های قبلی و صدور قطعنامه ای که توافق آتی را به رسمیت بشناسد در تاریخ سازمـان ملل اقدامی خواهد بود که اگر نگویم بی سابقه، بلکه کم سابقه است . این دستاورد بزرگی برای جمهــوری اسلامی ایران است که توانست حقـانیت برنامه صلـح آمیز هسته ای خود را به دنیا ثابت کند و توطئه ها را خنثی سازد.
   آنچه که مهم است، حتی در حد صدور همین بیانیه، آنست که آنها که همه گزینه ها را در روی میز نهاده بودند، امروز نهایتاً ایران هسته ای را پذیرفتند. این بیانیه و توافقی که براساس آن شکل خواهد گرفت راهی بدون بازگشت برای مخالفان عزت و استقلال کشورمان در پذیرش ایرانی قدرتمند و تاثیر گذار بر معادلات سیاسی جهان و منطقه است .

این موفقیت علاوه بر عنایات الهی مرهون حمایت ملت آزاده و مقاوم ایران ودرایت و رهبری خردمندانه رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران است که با تیزبینی کشتی مسائل هسته ای و سیاسی کشور را در اقیانوس مواج و پر خطر سیاسی دنیا راهنمایی کردند و همچنین حمایت و تدبیر شجاعانه ریاست محترم جمهوری است که توطئه بزرگ ایران هراسی را شکست.


     محمد خزاعی 

                                     معاون وزیر و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران 
                                                      سفیرو نماینده دائم سابق جمهوری اسلامی ایران 
نزد سازمان ملل متحد

۱۷ فروردین ۱۳۹۴ ۱۴:۳۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP