شروع به کار بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا در سال 2016

شروع به کار بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا در سال 2016
بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا با عضویت 57 کشور از جمله ایران به عنوان موسس، از سال 2016 آغاز به کار خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران؛ اساسنامه بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا ، در تیرماه امسال به تصوییب اعضا خواهد رسید.
این گزارش حاکی است، براساس پیشنهاد دولت چین در سال 2013 میلادی، مقدمات تشکیل بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا فراهم شد و در اولین گام، 22 کشور، به عنوان اعضای اولیه موسس، جهت الحاق به آن بانک اعلام آمادگی نمودند و تفاهم نامه مربوطه در سال 2014 میلادی امضاء شد.
بنا براین گزارش ، پس از مهیا شدن مقدمات تاسیس بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا، جمهوری اسلامی ایران برای عضویت در ترکیب اعضای موسس بانک اعلام آمادگی کرد و در ادامه ، با پیگیری  های سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و هماهنگی وزارت امور خارجه ، در تاریخ 14 فروردین ماه سالجاری، عضویت کشورمان به عنوان یکی از کشورهای موسس بانک مذکور پذیرفته شد.
در همین راستا، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به عنوان مذاکره کننده اصلی از سوی کشورمان به چین معرفی شد که پس از مذاکرات صورت گرفته، در نهایت ترکیب ساختاری بانک مذکور با سرمایه اولیه یکصد میلیارد دلار ، مراحل نهایی خود را طی کرد.
گفتنی است ، سرمایه مجاز بانک بالغ بر 100 میلیارد دلار خواهد بود که 80 میلیارد دلار آن به صورت عندالمطالبه بوده و 20 میلیارد دلار مابقی باید توسط کشورهای عضو پرداخت شود.
بنا بر این گزارش، 75 درصد سهام سرمایه این بانک به کشورهای آسیایی (منطقه ای) و 25 درصد به کشورهای غیر آسیایی (غیر منطقه ای ) اختصاص خواهد یافت.
هیات مدیره بانک متشکل از 12 عضو خواهد بود که 9 نفر از میان کشورهای منطقه ای و سه نفر از میان کشورهای غیر منطقه انتخاب خواهند شد.
۱۷ خرداد ۱۳۹۴ ۱۷:۴۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP