وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان به نمایندگی از سوی کشورهای آسیایی در جلسه افتتاحیه چهلمین اجلاس هیات عامل گروه بانک توسعه اسلامی سخنرانی نمود

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان به نمایندگی از سوی کشورهای آسیایی در جلسه افتتاحیه  چهلمین  اجلاس هیات عامل گروه بانک توسعه اسلامی سخنرانی نمود
علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در افتتاحیه جلسه چهلمین اجلاس هیات عامل گروه بانک توسعه اسلامی در ماپاتو پایتخت جمهوری موزامبیک به نمایندگی از سوی کشورهای آسیایی ایراد سخنرانی نمودند. به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان ضمن اشاره به چالش های جدی اقتصادی که در حال حاضر گریبان‌گیر کشورهای منطقه است از قبیل بی ثباتی در قیمت ها
، کاهش رشد در کشورهایی مانند چین ، ژاپن و روسیه ، اظهار داشتند علیرغم مشکلات مذکور چشم انداز میان مدت برای رشد اقتصادی کشورهای منطقه مساعد می باشد.    وزیر اقتصاد کشورمان افزود: کشورهای آسیایی تعهد بالایی برای انجام اصلاحات جامع جهت دستیابی به بازیابی ثبات و پایداری اقتصاد از خود نشان داده اند که در حال حاضر تعهد برای بهبود اقتصادی و اجتماعی کشورهای فقیر از اولین اولویت‌ها می باشد.
وی با بیان اینکه، برای کشورهای آسیایی دستیابی مجدد به رشد اقتصادی در کوتاه ترین زمان ممکن، از اهمیت به سزایی برخوردار خواهد بود، در این راستا اقدامات ابتکاری بانک توسعه اسلامی، مانند ارتباط متقابل و معکوس بین کشورهای عضو برای گسترش تجارت بین کشورهای اسلامی را دارای اهمیت خاصی دانسته و ابتکار بانک در  ایجاد دفاتر منطقه ای موسوم به دروازه های کشوری(Gateway Office Country ) در کشورهای ترکیه، اندونزی و برنامه ریزی برای ایجاد آن در بنگلادش را قابل تقدیر دانستند.
دکتر طیب نیا در قسمت دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: اگر چه در حال حاضر شاهد کاهش سرمایه گذاری در تاسیسات زیربنایی در کشورها ی آسیایی می باشیم، ولی کمک‌های فزاینده بانک توسعه اسلامی در این رابطه مانند ایجاد برنامه تامین مالی( Buy Down Facility )  قابل تحسین می باشد.
وی همچنین اضافه نمود  ایجاد اتحاد منطقه ای یکی از برنامه های استراتژی ده ساله بانک است و در این رابطه تنظیم برنامه مخصوص آسیای مرکزی از اقدامات بانک توسعه اسلامی می باشد که تدوین این برنامه در راستای مصوبه سازمان همکاری های اسلامی (OIC )  برای "یکپارچگی و اتحاد" است.
وزیر امور اقتصادی و دارائی همچنین پیشنهاد نمود که برنامه ای مشابه برای کشورهای آسیای جنوبی و جنوب شرقی نیز تنظیم شود. در این زمینه  بانک توسعه اسلامی می تواند  برای اجرای این برنامه ها  با موسسات بین المللی دیگر مانند ECO و ASEAN نیز همکاری نماید. 
وی همچنین، مدل کسب و کار جدید بانک به نام برنامه  راهبردی  مشارکت کشوری(MCPS)که تنظیم آن از سال 2010 میلادی آغاز و در حال حاضر برای کشورهای ترکیه، بنگلادش، اندونزی،  قزاقستان، مالزی ،پاکستان و سورینام تهیه شده را از دیگر  اقدامات قابل تحسین بانک دانستند.
همچنین ایشان اظهار امیدواری نمودند که این برنامه برای کلیه کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی تهیه و تدارک گردد.

۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ۱۶:۲۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP