وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان خواستار شد: تاسیس بانک مشترک ایران و سوریه

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان خواستار شد: تاسیس بانک مشترک ایران و سوریه
وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان دردیدار با دکتر عامر حسنی لطفی وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه تاسیس بانک مشترک ایرانی و سوریه را خواستار شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ، سید شمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اظهار خرسندی از برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی بین دو کشور گفت: ارتقای روابط اقتصادی و تجاری ایران و سوریه منافع زیادی  را برای دو طرف به ارمغان خواهد آورد.


حسینی در ادامه سطح فعلی تجارت بین دو کشور را ناکافی دانست و افزود: حجم تجارت300 میلیون دلاری بین ایران و سوریه با توجه به توانمندیهای دو کشور اندک است و باید ارتقا یابد.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر دو کشور تلاش می‌کنند با هم تجارت کنند ولی یک  بانک ثالث که  به عنوان واسطه بین دو طرف تجارت قرار می‌گیرد، منافع عمده اقتصادی این تجارت را به خود اختصاص می‌دهد.
حسینی در عین حال ضعف‌ دو کشور را کمبود نهادهای مالی مشترک دانست و یادآور شد: به همین دلیل تاسیس بانک مشترک ایده درستی است.
وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان با اشاره به ضرورت ایجاد نهادهای مشترک مالی و بانکی بین دو کشور تصریح کرد: تاسیس بانک مشترک ایران و سوریه می تواند سرعت بیشتری به حجم مبادلات اقتصادی دو طرف بدهد.


* ایجاد نهادهای مالی مشترک
حسینی با انتقاد از کندی در روند تاسیس بانک مشترک ایران و سوریه از عزم جدی طرف ایرانی در تسریع پذیره‌نویسی این بانک خبر داد و گفت: ایجاد نهادهای مالی  مشترک محدود به بانک مشترک ایران و سوریه نخواهد بود و می توان با تاسیس بیمه مشترک، موسسات مالی مشترک و صندوق‌های مشترک تاسیس بحران های مالی جهانی را بر دو کشور کاهش داد .

حسینی در ادامه تصریح کرد: یکی از مهمترین دلایلی که موجب آسیب‌پذیر شدن اقتصادهای کشورهایی چون ایران و سوریه شده، این است که مسیر تجارت ما از طریق بانک‌های  خارجی و به ویژه غربی بود و اگر بخواهیم نگاه بلندمدتی به ارتقای روابط اقتصادی و تجاری دو کشور داشته باشیم ،باید گسترش نهادهای اقتصادی دو کشور در اولویت باشد.


وی در ادامه به تشکیل کمیته کارشناسی در هر دو کشور را برای پیگیری موارد توافق شده تاکید کرد و اظهار امیدواری کرد که هرچه روابط دوجانبه و چندجانبه بین ایران و کشورهای منطقه افزایش یابد، آسیب‌های ناشی از بحران‌های مالی جهانی  نیز کمتر خواهد شدکه انگیزه مضاعفی برای گسترش روابط دو جانبه به شمار می آید .


وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان  وظیفه حاکمیتی دولتهای دو کشور را حضور بخش خصوصی فعال و توانمند دانست و گفت: دستیابی به درک بهتر از ظرفیت‌ها و موانع اقتصادی و تجاری موجود بین دو کشور از طریق بخش خصوصی نیرومند و فعال امکان‌پذیر است و باید برای نزدیک کردن بخش های  خصوصی دو کشور تلاش کنیم .


* برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در دمشق


دکتر عامر حسنی لطفی وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه نیز  ضمن اظهار خرسندی از سفرش به ایران از گسترش مناسبات منطقه ای و فراگیر با کشورهای همسایه  استقبال کرد .
حسنی لطفی در ادامه تصریح کرد: علی رغم بحران مالی جهانی در دو سال گذشته میلادی، حجم مبادلات تجاری ایران و سوریه در حال افزایش است.
وی پیگیری روسای جمهور دو کشور ایران وسوریه را دلیلی بر توسعه روز افزون همکاریها دانست و تصریح کرد، تهران و دمشق در جهت شکوفایی و ثبات گام برمی دارند.


وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه از برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در ماه آینده در دمشق خبر داد و افزود: قبل از نشست کمیسیون مشترک دو کشور ،همایشی با حضور بازرگانان ایرانی و سوریه برگزار خواهد شد و این همایش فرصت مناسبی است تا راه حل‌های مناسبی برای رفع مشکلات و موانع حضور بخش خصوصی دو کشور ارایه شود.


وی در پایان تصریح کرد: ما این موضوعات را به صورت جدی  پیگیری می کنیم تا نتایج آن را در اجلاس عالی کمیسیون مشترک دو کشور مطرح نماییم.

۲۰ دی ۱۳۸۸ ۱۴:۵۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP