رییس مجلس شورای اسلامی: مجلس آماده است مشکلات قانونی جذب سرمایه گذاری خارجی را حل نماید

رییس مجلس شورای اسلامی: مجلس آماده  است مشکلات قانونی جذب سرمایه گذاری خارجی را حل نماید
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، دومین نشست هیأت رئیسه فراکسیون سرمایه گذاری خارجی با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ،رییس کل بیمه مرکزی و مدیران سازمان سرمایه گذاری در محل دفتر ریاست مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

 

٭رئیس مجلس شورای اسلامی: مجلس از طرحهای مرتبط با بهبود  سرمایه گذاری خارجی و فضای کسب و کار استقبال می کند


دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن استقبال از تشکیل فراکسیون سرمایه گذاری خارجی، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی آماده است با اصلاح برخی از قوانین برای ارتقای سرمایه گذاری خارجی و  فضای کسب و کار کشور ، حضور بخش خصوصی را پررنگ نماید.
لاریجانی عدم وجود بخش خصوصی توانمند را از جمله مشکلات فراروی اقتصاد کلان کشور دانست و افزود: تفاوت مزیتها و مشوقهای سرمایه گذاری خارجی کشورهای مختلف  باید در مجلس و دولت مطرح شود تا بتوانیم در راستای تسهیل سازی سرمایه گذاری خارجی، گامهای مؤثر و اجرایی برداریم.
وی تبیین چشم انداز واقع بینانه برای فراکسیون سرمایه گذاری خارجی را با اهمیت توصیف کرد و یادآور شد: لازم است برنامه اولویت دار فراکسیون سرمایه گذاری خارجی مد نظر  قرارگیرد تا مشکلات سرمایه گذاران خارجی حل شود.

٭وزیر اقتصاد: پروژه های زیر بنایی کشور با حضور سرمایه گذاران خارجی 


دکتر سید شمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اقتصاد وابسته به نفت ایران ،تبعاتی را برای کشور به همراه  داشته است، این در حالی است که  در گذشته دولت می توانست با منابع مالی حاصل از نفت، پروژه هایی را در سطح کشور اجرایی نماید ولی هم اکنون با توجه به منابع محدود مالی  بانکها و نرخ رشد پیش بینی شده در برنامه پنجم توسعه، این امکان کمتر شده است، لذا باید از منابع مالی بین المللی بویژه حضور بانکهای خارجی در کشور استفاده کرد.
حسینی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور تمام ظرفیت ها برای ارتقای سرمایه گذاری خارجی پیش بینی شده است، از بین شیوه های متعدد تأمین مالی پروژه ها، سرمایه گذاری خارجی بهترین راه حلی است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وزیر امور اقتصادی ودارایی کشورمان اظهار امیدواری کرد با تعاملات مثبت و سازنده وزارت امور اقتصادی ودارایی و مجلس شورای اسلامی، فراکسیون سرمایه گذاری خارجی بتواند زمینه های قانونی افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را حل و فصل  نماید.

٭رییس کل سازمان سرمایه گذاری: رقابت جدی کشورها برای جذب سرمایه گذاری


دکتر بهروز علیشیری رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران با بیان این مطلب که در شیوه تأمین منابع مالی به روش فاینانس دولت مجبور است بازپرداخت تسهیلات را نیز تضمین کند، در حالی که در پروژه های سرمایه گذاری خارجی ریسک پروژه به عهده سرمایه گذار است، تصریح کرد: در پیست رقابتی بین المللی جذب سرمایه گذاری خارجی ، تلاشهای جدی کشورها در این زمینه وجود دارد .
علیشیری در ادامه افزود: کشورهای مختلف با ارائه مزیتها و بسته های تشویقی متعدد ، از جمله معافیتهای مالیاتی، وامهای ترجیهی و بلاعوض سعی در جذب سرمایه گذاری دارند.
به گزارش خبرنگار ما ،معاون وزیر اقتصاد در ادامه بر همکاری مستمر دولت و مجلس برای فراهم نمودن محیط مساعد سرمایه گذاری برای جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه های زیربنایی تاکید کرد و افزود: دولت و مجلس باید همکاری جدی با یکدیگر داشته باشند و به نحوی عمل کنند که زمینه جذب سرمایه گذاری در حوزه هایی زیر بنایی  نظیر راه آهن، نیروگاه ها و غیره، نیز توسط سرمایه گذاران خارجی فراهم شود.

٭هیات رییسه فراکسیون سرمایه گذاری خارجی: استفاده دولت و مجلس از ظرفیتهای برنامه پنجم توسعه


مهندس عزت ا... اکبری رییس فراکسیون سرمایه گذاری خارجی با بیان اینکه از نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی ، ایران بهترین کشور برای سرمایه گذاری است، اضافه کرد: لازم است دولت و مجلس بتوانند با همکاری از ظرفیتهای برنامه پنجم توسعه برای جذب منابع مالی بین المللی و سرمایه گذاری خارجی استفاده نمایند.
 وی در عین حال خاطرنشان  کرد:  فراکسیون سرمایه گذاری خارجی تلاش می کند تا مشکلات قانونی و اجرایی جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور را فراهم نماید.

٭ علاء الدین بروجردی: مشکلات فراروی سرمایه گذاران خارجی باید حل شود


رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه سند چشم انداز 20 ساله ایران موضوع تأثیرگذار در همه زمینه ها از جمله جایگاه اقتصادی کشور است، لازم است مشکلاتی قانونی فراروی سرمایه گذاری خارجی با تعامل مثبت و هماهنگ مجلس و دولت حل شود و در این  مسیر نمایندگان مجلس از هیچ تلاشی برای حمایت از سرمایه گذاری خارجی  مضایقه نخواهند کرد.

 

۲۲ دی ۱۳۸۸ ۱۱:۴۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP