معاون وزیر اقتصاد:جذب سرمایه گذاری خارجی به اولویت ملی تبدیل شده است

معاون وزیر اقتصاد:جذب سرمایه گذاری خارجی به اولویت ملی تبدیل شده است
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران "‌بهروز علیشیری" معاون وزیر اقتصاد ‌ روز چهارشنبه در حاشیه افتتاحیه همایش نقش معاهدات بین المللی سرمایه گذاری در حمایت از سرمایه گذاری ایرانی در خارج از کشور، گفت: برنامه پنجم توسعه ‌برای دستیابی به اهداف سند چشم انداز 20 ساله نرخ رشد هشت درصدی را در نظر گرفته ، اما دستیابی به این رقم نیازمند منابع مالی بین المللی است.

 

علیشیری در ادامه افزود: برای دستیابی به نرخ رشد مورد نظر  این برنامه، منابع داخلی حاصل از درآمدهای نفتی، مالیاتی و غیره کافی نیست و باید روشهای بهره گیری از منابع خارجی از جمله سرمایه گذاری مستقیم خارجی را  نیز مدنظر قرار داد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد : در سالهای گذشته در مورد سرمایه گذاری مستقیم خارجی وحدت نظر نبود ولی هم اکنون همه مسئولان به این نتیجه رسیده اند که جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی باید به عنوان اولویت ملی در نظر گرفته شود.


به گفته علیشیری ، علاوه بر اینکه باید به سرمایه گذاران خارجی اطمینان دهیم که معاهدات حقوقی حافظ سرمایه گذاری آنها در داخل کشور می باشد، لازم است سرمایه گذاران ایرانی در خارج از کشور نیز با حقوق سرمایه گذاریهای خود آشنا شوند .
رییس سازمان سرمایه گذاری بر حضور فعال و موثر حقوقدانان در مباحث نوین بین المللی سرمایه گذاری خارجی در کشورمان  تاکید کرد و افزود: مفاهیم جدیدی در حوزه سرمایه گذاری خارجی در برخی از کشورها ، از قبیل  مصادره غیرمستقیم تعریف شده که قبلا وجود نداشته است .
به زعم وی ،سیاستهای ابلاغی اصل 44 قانون اساسی بازیگران صحنه اقتصادی را جا به جا کرده است و باید از رفتار مدیران تا قوانین و مقررات تغییر اساسی صورت گیرد که در نتیجه آن  ‌بخش خصوصی کشور توانمند خواهد شد.


* بهبود فضای کسب و کار بر روی میز همه مسئولان


به گزارش خبرنگار ما ، رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، توجه به ترتیب جدید قراردادها از جمله مشارکت دولتی-خصوصی  (Public_ Private Partnership )  را مهم ارزیابی کرد و افزود: بهبود فضای کسب وکار به عنوان مهمترین متغیر اقتصادی کلان کشور بر روی میز همه مسئولان قرار گرفته است و لازم است برخی از قوانین از جمله :  قانون  کار، صادرات و واردات، تجارت که مانع از ارتقای رتبه ایران در فضای کسب و کار بین المللی می شود ، بر اساس اصل 44 قانون اساسی اصلاح شود.


این مقام مسئول در ادامه بر اصلاح و ساده سازی آیین نامه و قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی تاکید کرد و یادآور شد : در این راستا نیز تاکنون مواد 22 و 23 این آیین نامه اصلاح شده است .
گفتنی است، همایش یکروزه نقش معاهدات بین المللی سرمایه گذاری در حمایت از سرمایه گذاری ایرانی در خارج از کشور روز چهارشنبه با مشارکت  سازمان سرمایه گذاری و مرکز منطقه ای داوری تهران برگزار شد.

۲۳ دی ۱۳۸۸ ۱۳:۴۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP