وزیر اقتصاد در دیدار با رئیس مجلس آفریقای جنوبی خبر داد:ارتقای جذب سرمایه‌گذاریهای خارجی در برنامه پنجم

وزیر اقتصاد در دیدار با رئیس مجلس آفریقای جنوبی خبر داد:ارتقای جذب  سرمایه‌گذاریهای خارجی در برنامه پنجم
وزیر امور اقتصاد و دارایی در دیدار با رئیس مجلس آفریقای جنوبی اظهار داشت: در برنامه پنجم توسعه به سرمایه‌گذاری خارجی توجه شده و از سرمایه‌گذاران آفریقای جنوبی برای سرمایه‌گذاری در ایران دعوت می‌کنیم.به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،"سیدشمس الدین حسینی" عصر یکشنبه در دیدار با "ماکس سیسیلو"رییس مجلس آفریقای جنوبی،با تاکید بر لزوم افزایش همکاریها و شناخت توانمندیهای دو طرف، اظهار داشت: آفریقای جنوبی به دلیل موقعیت منحصر به فرد و مبارزات سیاسی از اهمیت ویژه ای برای ایران برخوردار است و به همین دلیل بهتر است همکاری های مشترک در زمینه سرمایه گذاری دو کشور افزایش یابد. 


وی با اشاره به پیشرفت در بخش های مختلف اقتصادی در کشور، تصریح کرد: این امر می تواند منجر به ایجاد فرصت های جدید برای همکاری ها شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی، سرمایه گذاری در امور شرکت های قابل واگذاری (خصوصی سازی) و توسعه روابط در بخش های مالی را از زمینه های همکاری دو کشور خواند.


به گفته حسینی ایران بسیاری از محدودیت ها برای فعالیت بخش خصوصی را کاهش داده و به همین دلیل آفریقای جنوبی می تواند سرمایه گذاری های مناسبی را در ایران انجام دهد.
وزیر اقتصاد با بیان آنکه براساس برنامه ها 100 میلیارد دلار از دارایی های کشور باید به بخش خصوصی واگذار شود، تصریح کرد: تاکنون 50 درصد از این رقم به بخش خصوصی واگذار شده ،که البته این فرصت مطلوبی برای سرمایه گذاران آفریقای جنوبی است.
وی اظهار داشت: دعوت ایران از سرمایه گذاران آفریقای جنوبی تنها محدود به برنامه های خصوصی سازی نیست بلکه آنها می توانند در صنایع سودآور کشورمان نیز سرمایه گذاری کنند.


وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تشکیل فراکسیون سرمایه گذاری  خارجی در مجلس، ادامه داد: تشکیل فراکسیون سرمایه گذاری خارجی حاکی از حمایت همه جانبه مجلس شورای اسلامی برای جذب سرمایه گذاران خارجی است .
حسینی  ‌حجم تجارت خارجی هر یک از کشورهای آفریقای جنوبی و ایران را 150 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: از این میان حجم روابط دو کشور تنها 120 میلیون دلار (بدون در نظر گرفتن نفت) است و ایران خواستار افزایش میزان مبادلات است. 

 حسینی در ادامه افزود:  اثرات بحران مالی جهانی بر ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین‌تر بوده که به دو نکته می‌توان اشاره کرد از جمله ساختارهای درونی اقتصاد ایران و همچنین اقتصاد ایران تمام پیوندهای تجاری خود را با چند کشور محدود که از نظر اقتصادی زلزله خیز و بحران خیز هستند محدود نکرده و روابط خود را با کشورهای متفاوت در دنیا برقرار کرده است.


وی در  در پایان از برگزاری11 نشست مشترک ایران و آفریقای جنوبی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: ‌همچنین قرار است هیاتی ایرانی برای بررسی حوزه روابط مالی به آفریقای جنوبی سفر کند.


در ادامه این دیدار "‌ماکس سیسیلو" رییس مجلس آفریقای جنوبی،‌ گفت: روابط ایران و آفریقای جنوبی بطور عام از طریق کمیسیون مشترک دو کشور ساماندهی می شود.

 

وی، ‌هدف از این سفر را بهره گیری از تجربیات ایران در بخش های مختلف عنوان کرد و افزود: ایران در زمینه حمل ونقل (مترو)، ‌خودرو،‌داروسازی دارای فعالیت های مناسبی است و به همین دلیل آفریقای جنوبی علاقه مند به همکاری در این زمینه ها است


سیسیلو ادامه داد: آفریقای جنوبی 25 درصد از انرژی مورد نیاز خود را از ایران وارد می کند و تاکنون دو اپراتور ام.تی.ان و ساسول را در ایران فعال کرده است.
وی با بیان آنکه باید فرصت ها و ظرفیت های اقتصادی دو کشور شناسایی تا زمینه همکاری میان دو طرف ایجاد شود، ‌افزود:‌ یکی از ابزارهای مناسب برای این امر ایجاد ترتیبات بانکی بین موسسات مالی آفریقای جنوبی وایران است.


کشور آفریقای جنوبی دو درصد از مساحت آفریقا و 5.5 درصد از جمعیت این قاره را در بر دارد. با این حال 25 درصد از GDP قاره آفریقا و 45 درصد از قدرت خرید و معادن را در اختیار دارد. همچنین 50درصد از انرژی قاره آفریقا از طریق این کشور تامین می‌شود.


این دیدار اولین سفر یکی از روسای سه قوه این کشور به ایران پس از برافتادن رژیم آپارتاید در این کشور است.


 
۴ بهمن ۱۳۸۸ ۲۱:۵۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP