افتتاحیه تصفیه خانه مشهد

افتتاحیه تصفیه خانه مشهد
با حضور وزیر نیرو، استاندار خراسان رضوی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور و مدیرکل امور مالی و نظارت بر وامها و تسهیلات خارجی سازمان سرمایه گذاری، بزرگ ترین تصفیه خانه فاضلاب شرق کشور باظرفیت 80 هزارمترمکعب درروز 4 شهریور ماه 1395 در هفته دولت در شهر مشهد به بهره برداری رسید.
مهندس چیت چیان، وزیر محترم نیرو در مراسم افتتاح این تصفیه خانه اظهار داشت در ایام هفته دولت شاهد افتتاح تصفیه خانه بزرگ فاضلاب شماره 4 مشهد (التیمور) با ظرفیت 80 هزارمتر مکعب در شبانه روز هستیم که با تلاش مهندسین ایرانی به بهره برداری رسیده است. وی افزود، فاضلاب یک منبع ارزشمند برای بخش صنعت ، کشاورزی و فضای سبز است که در برخی کشورها با روش های جدید تصفیه فاضلاب حتی به مصرف شرب هم می رسد. وزیر نیرو ادامه داد خبر خوب دوم نیز افتتاح تصفیه خانه فاضلاب دیگر مشهد با ظرفیت 83 هزار متر مکعب در شبانه روز است که طی چند ماه آینده به بهره برداری خواهد رسیدکه با اجرای این 2 تصفیه خانه ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب مشهد به 260 هزار مترمکعب در روز خواهد رسید. لازم به ذکر می باشد، پروژه احداث تصفیه خانه های التیمور و خین عرب با تسهیلات بانک توسعه اسلامی به میزان 83/52 میلیون یورو و در تاریخ 29 بهمن ماه 1386 به تصویب رسید. هدف از اجرای طرح مذکور بهبود شرایط زیست محیطی در شهر مشهد می باشد. این پروژه در برگیرنده حدود 6000 هکتار و جمعیت 902 هزار نفر خواهد بود. همچنین با اجرای این طرح تلاش می شود تا آب مورد نیاز 4445 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه تامین گردد. در حال حاضر آبی که برای مصارف آبیاری کشاورزی به کار می رود از چاههای آبی استخراج می شود که قابلیت استفاده به عنوان آب شرب را دارا می باشند. با جایگزین نمودن منابع آب از این دو تصفیه خانه می توان از منابع آب چاههای مذکور برای مصرف آب شرب جمعیت شهر مشهد استفاده نمود. این پروژه شامل؛ 
1- اجرای تصفیه خانه فاضلاب التیمور با ظرفیتی بالغ بر 80 هزار متر مکعب در روز که در منطقه شرق مشهد احداث می گردد و در ساخت آن از روش لجن فعال MLE استفاده می شود.
2- تصفیه خانه فاضلاب خین عرب با ظرفیتی بالغ بر 83 هزار متر مکعب در روز که در منطقه شمالی مشهد احداث می گردد و در ساخت آن از  فرآیند SBR استفاده می شود.
۲۴ شهریور ۱۳۹۵ ۱۵:۴۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP