بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا (Asian Infrastructure Investment Bank)

بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا (Asian Infrastructure Investment Bank)
بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا، یک بانک توسعه ای چند جانبه می باشد که باهدف ترویج توسعه اقتصاد پایدار، ایجاد ثروت و بهبود ارتباط زیر ساخت در آسیا رسما از تاریخ 16 ژانویه 2016 آغاز به کار نمود.
مطابق اساسنامه بانک مذکور، این بانک بعنوان یک موسسه مالی چند جانبه بر توسعه زیرساخت تمرکز دارد. اهمیت همکاری منطقه ای برای حفظ رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی آسیا و توسعه زیرساخت در گسترش ارتباط و بهبود یکپارچگی منطقه ای در کانون توجه بانک مذکور می باشند.

 سرمایه مجاز بانک 100 میلیارد دلار امریکا است که به یک میلیون سهم به ارزش اسمی هرکدام 100 هزار دلار تقسیم می شود. در حال حاضر کشور چین با 30/34 درصد و حق رای 35/56 ،  هند با 8/52 و حق رای 10/25درصد، از بزرگترین سهام داران بانک می باشند.سهم کشورمان برابر با 1/63 درصد و قدرت رای 2/23 درصد فی مابین سهامداران می باشد و سهام پذیره نویسی شده جمهوری اسلامی ایران 1/8,  580 میلیون دلار می باشد.

 


اهداف بانک مطابق اساسنامه عبارتند از:

Ø     ترویج توسعه اقتصاد پایدار، ایجاد ثروت و بهبود ارتباط زیرساخت در آسیا با سرمایه گذاری در زیرساخت و دیگر بخش های مولد؛

Ø     ترغیب مشارکت و همکاری منطقه ای برای مشخص نمودن چالش های توسعه ای با تلاش برای  همکاری تنگاتنگ با دیگر موسسات توسعه دوجانبه و چند جانبه.

اعضای بانک شامل دو گروه می باشند: الف) اعضای منطقه ای، ب) اعضای غیر منطقه ای. بانک مذکور در حال حاضر 57 عضو دارد که 37 عضو منطقه ای و 20 عضو نیز غیر منطقه ای می باشند. منظور از "منطقه" و "آسیا" در این بانک، منطقه جغرافیایی آسیا و اقیانوسیه می باشد.عملیات بانک شامل موارد ذیل می باشد: 1. ارائه وامهای مستقیم،2. سرمایه گذاری در سرمایه سهامداران یک موسسه یا شرکت، 3. تضمین وامهای توسعه ای، 4. ارائه کمک فنی، 5. دیگر روشهای تامین مالی به تصویب هیات عامل و با رای اکثریت مطلق آراء .

هیات عامل، هیات مدیره اجرایی و رئیس بانک از جمله اجزاء ساختار تشکیلاتی بانک می باشند. هر عضو بانک در هیات عامل نماینده ای دارد که این هیات، اقدام به انتخاب اعضای هیات مدیره اجرایی متشکل از 12 عضو می‌نمایند. رئیس بانک نیز بعنوان رئیس هیات مدیره اجرایی خواهد بود که از طرف هیات مدیره و با اکثریت مطلق آراء برای یک دوره 5 ساله(و امکان انتخاب برای حداکثر یک دوره 5 ساله دیگر) انتخاب میشود و دارای تابعیت یک کشور عضو منطقه ای می باشد. دفتر مرکزی بانک در پکن پایتخت چین می باشد. لازم به ذکر است که چین و هند هرکدام دارای یک کرسی در هیات مدیره اجرایی بوده و سایر اعضا در گروه‌های های چند نفره و با تشکیل یک گروه کشوری، یک کرسی در هیات مدیره اجرایی دارند. ایران به همراه کشورهای روسیه، قزاقستان، و تاجیکستان یک گروه کشوری تشکیل داده و دارای یک کرسی در هیات مدیره اجرایی می باشند. نخستین جلسه هیات مدیره اجرایی در 16 ژانویه 2016 تشکیل و ضمن اعلام رسمی آغاز به کار بانک، آقای جین لیکوئین (Jin Liqun) بعنوان رئیس بانک برای 5 سال انتخاب شد.

اساسنامه بانک در 25 دسامبر 2015 مطابق ماده  (59) اساسنامه و با تکمیل عضویت 17 عضو اجرایی لازم الاجرا گردید.

قانون عضویت جمهوری اسلامی ایران در بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا، در تاریخ 1395/06/03 در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 1395/06/17 به تایید شورای نگهبان رسید. مطابق قانون مذکور دولت مجاز است نسبت به پذیره نویسی سهام به تعداد 15808 سهم به ارزش 1/580/800/000 دلار در بانک مذکور اقدام نموده و در دوره های آتی افزایش سهام بانک مذکور مشارکت نماید. بر این اساس ایران 1/63 درصد از سهام بانک مذکور و2/23 درصد از حق رای این بانک را در اختیار دارد.

مطابق اساسنامه، ملاحظات سیاسی بر عملکرد بانک تاثیری نخواهد داشت و تنها ملاحظات اقتصادی در نظر گرفته خواهند شد. پروژه هایی از طرف بانک تامین مالی می شوند که اهداف توسعه ای آنها با اهداف بانک همخوانی داشته، منابع مالی دیگری بویژه از بخش خصوص برای تامین آنها وجود نداشته باشد و تامین مالی پروژه با مقررات بانک در تضاد قرار نگیرند. پروژه ها قبل از تامین مالی مورد ارزیابی های مختلف اقتصادی، مالی،  فنی، زیست محیطی، اجتماعی و حقوقی قرار گرفته و ریسک های پروژه بررسی می شوند. ارز مورد استفاده در تامین مالی در حال حاضر دلار امریکا می باشد.

 در اجرای پروژه های بانک مذکور باید مقررات بانک از جمله مقررات تدارکات بانک در خرید کالا، عملیات عمرانی و بکارگیری مشاور رعایت شوند. بانک مذکور در حال حاضر قانون تدارکات موقتی تحت عنوان (Interim Operational Directive on Procurement for Recipients) مورخ (June 2 , 2016) تدوین کرده که حاکم بر عملیات اجرای پروژه های بانک می باشد.

 مطابق مصوبه هیات محترم وزیران سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران به نمایندگی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان مرجع ملی تعاملات با بانک مزبور می باشد و نسبت به بررسی پروژه‌های حائز شرایط برای معرفی به بانک موصوف اقدام می نماید.
۱۴ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۲۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP