گزارش خط اعتباری مأخوذه از اگزیم بانک کره جنوبی

گزارش خط اعتباری مأخوذه از اگزیم بانک کره جنوبی
- با عنایت به مذاکرات اولیه با اگزیم بانک کره جنوبی توسط بانک مرکزی کشورمان و سازمان سرمایه‌گذاری جهت ارائه تسهیلاتی برای ساخت بیمارستان در کشورمان در سال 1393 (در دوران تحریم)

-    با عنایت به مذاکرات اولیه با اگزیم بانک کره جنوبی توسط بانک مرکزی کشورمان و سازمان سرمایه‌گذاری جهت ارائه تسهیلاتی برای ساخت بیمارستان در کشورمان در سال 1393 (در دوران تحریم)، یادداشت تفاهمی درخصوص چارچوب همکاری‌های مالی بین دو کشور در سال 1394 منعقد گردید که سقف 5 میلیارد دلار برای همکاری در زمینه بهداشت و ساخت بیمارستان در متن یادداشت تفاهم (که خارج از تحریم های موجود بوده) امضاء گردید.
-    به دنبال رفع تحریم‌های ناعادلانه و طی مذاکراتی که توسط سازمان سرمایه‌گذاری و بانک مرکزی انجام شد و همچنین امکان استفاده از این تسهیلات برای بخش‌های دیگر کشور از جمله حوزه راه، نیروگاه‌ها، و ... رقم اعتبار از 5 میلیارد یورو به 8 میلیارد یورو افزایش یافت. پس از پیگیری‌های صورت پذیرفته در بهمن ماه سال 1394 پیش‌نویس متن موافقتنامه مالی و ضمانتنامه مربوطه از اگزیم بانک کره دریافت و توسط بانک مرکزی و بانک‌های عامل کشورمان و سازمان سرمایه‌گذاری مورد بررسی قرار گرفت و ده‌ها جلسه در سازمان سرمایه‌گذاری و بانک مرکزی برگزار و متون موافقتنامه مالی (خط اعتباری) و ضمانتنامه آن توسط همکاران محترم بانک مرکزی و  سازمان سرمایه‌گذاری با مقامات اگزیم بانک کره مذاکره و نهایتاً موافقتنامه مالی خط اعتباری مذکور در تاریخ 2 شهریور ماه 1396 در سئول توسط بانک‌های عامل مربوطه به شرح ذیل و اگزیم بانک کره جنوبی امضاء گردید:
1- بانک توسعه صادرات         2- بانک پارسیان               3- بانک اقتصاد نوین
4- بانک پاسارگاد                   5- بانک رفاه کارگران         6- بانک سامان
7- بانک سپه                        8- بانک صنعت و معدن     9- بانک ملت     
10- بانک ملی                      11- بانک تجارت                12- بانک کارآفرین
-    اقدام بعدی اخذ مصوبه هیأت دولت است برای مجاز نمودن وزارت متبوع که ضمانتنامه دولتی را به نفع اگزیم بانک کره امضاء نماید. پیش‌نویس مصوبه هیأت دولت تهیه و انشاءا.. اول هفته آتی به هیأت دولت ارسال خواهد گردید.
-    آنچه که امضاء گردیده است و ضمانتنامه‌ای که متعاقباً صادر می‌گردد در واقع تأمین 8 میلیارد یورو است و هنوز بدهی برای دولت ایجاد نشده است (برخلاف اظهار نظر برخی رسانه ها). به مقداری که برای پروژه‌ها از این مبلغ استفاد می‌شود بدهی ایجاد خواهد شد.
-    از خط اعتباری و یا وام موجود هم بخش دولتی (پس از تأیید شورای اقتصاد برای هر پروژه) و هم بخش خصوصی (پس از طی مراحل لازم) می توانند استفاده نمایند.
-    پس از صدور ضمانتنامه هر پروژه‌ای که مراحل قانونی داخلی را طی نموده و مستندات لازم را ارائه نماید به اگزیم بانک کره معرفی و سپس برای هر یک در چارچوب قرارداد امضاء شده یک "قرارداد پروژه" با بانک عامل و یک "قرارداد تجاری" با طرف کره‌ای امضاء می‌شود.

۱۱ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۲۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP