بهبود رتبه اعتباری ایران در جدیدترین اعلام رسمی کمیته مسئول رتبه بندی ریسک کشورهای دنیا در OECD

بهبود رتبه اعتباری ایران در جدیدترین اعلام رسمی کمیته مسئول رتبه بندی ریسک کشورهای دنیا در OECD
پس از آنکه حدود ۱۰ سال رتبه اعتباری یا ریسک کشوری ایران ۷، یعنی پایین ترین درجه ممکن بود، از ۲ سال قبل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران با مساعدت صندوق ضمانت صادرات و اوزارت امور خارجه و تلاش های موثر بانک مرکزی کشورمان در این راستا، اقداماتی را برای بهبود رتبه اعتباری آغاز نمود که نهایتا

پس از آنکه حدود ۱۰ سال رتبه اعتباری یا ریسک  کشوری ایران ۷، یعنی پایین ترین درجه ممکن بود، از ۲ سال قبل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران با مساعدت صندوق ضمانت صادرات و اوزارت امور خارجه و تلاش های موثر بانک مرکزی کشورمان در این راستا، اقداماتی را برای بهبود رتبه اعتباری آغاز نمود که نهایتا علیرغم مخالفت معدودی از کشورهای عضو ، رتبه ایران در سال ۲.۱۷ از ۷ به ۶ ارتقا یافت. اما از سال ۲۰۱۷ مجددا رایزنی ها از سرگرفته شد و پس از انجام مذاکرات لازم و تشریح دستاوردهای اقتصادی و بویژه موفقیتهای حاصله در انجام توافقهای مالی با کشورهای مختلف دنیا که خود حاکی از کاهش ریسکهای سیاسی و اقتصادی کشور میباشد ، نهایتا سازمان همکاری اقتصادی و توسعه( OECD ) موضوع را مجددا مورد بحث قرار داده و رتبه ایران را به ۵ ارتقا داد .
شایان ذکر است؛ کاهش رتبه ریسک ایران در کاهش هزینه های تامین سرمایه از نظر مالی و از نظر جلب سرمایه گذاران خارجی و اساسا بهبود اعتبار کشور در محافل مالی و بین المللی بسیار موثر می باشد. گفتنی است که درجه بندی رتبه ها در OECD از ۱ الی ۷ میباشد و ایران در بهترین حالت در دهه هشتاد به رتبه ۴ دست یافته بود .
بدیهی است که تصمیمات متخذه در آن سازمان تحت تاثیر عوامل سیاسی و بویژه فشار برخی قدرت های بزرگ نیز  می باشد که علیرغم آن ، سازمان مذکور رتبه ایران را بهبود بخشید. این در حالیست که انتظار میرود این رتبه در آینده نزدیک به وضع بهتری ارتقا یابد .

۷ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۵۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP