رییس بانک مرکزی تاجیکستان: تولید ناخالص داخلی ما 21 درصد کاهش داشته است

رییس بانک مرکزی تاجیکستان: تولید ناخالص داخلی  ما 21 درصد کاهش داشته است
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ،رییس بانک مرکزی تاجیکستان با بیان اینکه تاثیر بحران اقتصاد جهانی بر روی کشورش هم‌اکنون واضح است گفت: ما باید برای کاهش اثرات این بحران اقداماتی انجام بدهیم و از تاثیرات منفی آن بکاهیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایسنا، شریف رحیم‌زاده که در نشست تبیین اثرات بحران مالی جهانی بر کشورهای عضو اکو سخنرانی می‌کرد با بیان اینکه تاثیرات منفی بحران اقتصادی باعث شده فعالیت‌ها در کشورش کاهش یافته و با افزایش تورم مواجه شود افزود: با بروز این ناپایداری رشد اقتصادی نیز کم شده و تاجسکتان از سال 2008 تاثیرات منفی این بحران را به صورت کمبود نقدینگی در بانک‌ها و عدم توانایی در بازپرداخت وام‌های خارجی درک کرده است.

وی با تاکید بر اینکه بی‌تعادلی بین تولید و مصرف کنونی در تاجسکتان طی 10 سال گذشته بی سابقه است ادامه داد: ما تجربه لازم را برای مقابله با این بحران نداشتیم به طوری که هم اکنون تولید ناخالص ملی در بخش صنعتی ما شش درصد کاهش یافته است. اگرچه درسال 2009 در بخش کشاورزی تولید ناخالص داخلی بیشترین رشد را تجربه کرد.

رحیم‌زاده با بیان اینکه بحران اقتصاد جهانی باعث کاهش 26 درصدی صادرات این کشور شده است گفت: تولید ناخالص داخلی تاجیکستان براثر این بحران 21 درصد کاهش یافته است.

رییس بانک مرکزی تاجیکستان با بیان اینکه اقتصاد کشور بر وام‌های خارجی مبتنی است و با وضع موجود امکان بازپرداخت اقساط این وام‌ها وجود ندارد گفت: متاسفانه ما صندوق خاصی برای حمایت از سیستم بانکی نداریم ضمن اینکه نمی‌توانیم از هزینه‌های اجتماعی نیز بکاهیم به همین دلیل 200 میلیون دلار از IMF قرض گرفته‌ایم.

رحیم زاده با اشاره به اینکه ارزش پول ملی تاجیکستان در اثر بحران اقتصادی 26 درصد کاهش یافته است گفت: باید سیاست‌های پولی خاصی را دنبال کنیم تا بتوانیم نرخ ری‌فاینانس را پایین بیاوریم و فعالیت بانک‌ها را تضمین کنیم.

او همچنین با اشاره به اینکه موافقت‌نامه‌هایی برای واردات و صادرات توسط کشورش با سایر کشورها امضا شده است گفت: بر اساس توافق با کشورهای تازه استقلال یافته برای کنترل نرخ تورم و واحد پول ملی برنامه‌هایی داریم.

رییس بانک مرکزی تاجیکستان با بیان اینکه با هماهنگی IMF برنامه‌های حمایتی برای سه سال آینده تهیه شده است از پیشنهاد وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد صندوق مشترک سرمایه‌گذاری استقبال کرد و گفت: امیدوارم بتوانیم در سیاست‌های مالی هماهنگی‌ به وجود بیاوریم و فضای واحد پرداخت‌ برای کشورهای عضو اکو فراهم شود.

۵ اسفند ۱۳۸۸ ۱۵:۰۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP