رییس بانک مرکزی ترکیه: تاثیرات بحران جهانی هنوز تمام نشده اما اوضاع کم‌کم بهتر می‌شود

رییس بانک مرکزی ترکیه: تاثیرات بحران جهانی هنوز تمام نشده اما اوضاع کم‌کم بهتر می‌شود
موفقیت سیاست‌های اقتصادی کشورهای عضو اکو متکی بر اعتماد و همکاری متقابل است و این مشاوره‌ها و همکاری‌ها تاثیرات منفی را کاهش و باعث پیشرفت اقتصادی و اجتماعی می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، دورموش ایلماز ـ رییس بانک مرکزی ترکیه ـ در اولین اجلاس بحران مالی جهانی؛ تجربیات کشورهای اکو گفت: امیدوام در این سمینار پیشنهاداتی داده شود تا در آینده از آن استفاده شود.

وی تبادل نظر و تجربیات کشورهایی که در این منطقه جغرافیایی هستند را مفید خواند و گفت: تاثیرات بحران جهانی هنوز تمام نشده اما اوضاع کم‌کم بهتر می‌شود. در ترکیه کسری بودجه‌هایی وجود دارد و تاثیرات منفی در بازارهای اعتباری همچنان حس می‌شود با این حال در دراز مدت می‌توان انتظار بهبود داشت که این امر مستلزم ایجاد انعطاف در سیاست‌های مالی و پولی است.

وی گفت: ترکیه به دلیل روابط اقتصادی‌اش با جهان از بحران مالی مصون نمانده است اما توانسته ثبات اقتصادی اش را حفظ کند.

رییس بانک مرکزی ترکیه با بیان اینکه در دهه‌ 90 ریسک‌هایی داشتیم گفت: ترکیه کشوری بود که نیاز به مداخله در سیستم اقتصادی نداشت اما با توجه به تجربیاتی که در سال 2001 داشت و تولید ناخالص داخلی‌اش یک سوم کاهش یافت، سیاست‌های بانکی بار سنگینی روی بودجه‌ دولت گذاشت.

ایلماز‌ با بیان اینکه برای جلوگیری از تبعات منفی تورم، نرخ بهره کاهش داده شد گفت: با این کار جلوی کم شدن رشد اقتصادی گرفته شد و اقتصاد داخلی زیاد صدمه ندید اما میزان وام‌ها کاهش یافت و به موقع نتوانست نقدینگی لازم در سطح جامعه را به وجود بیاوریم البته ذخایر ارزی خارجی به ما کمک می‌کند تا ورود سرمایه را تسهیل کنیم.

وی افزود: ما همچنین نقدینگی‌هایی به بانک‌ها دادیم تا از این طریق امکان سرمایه گذاری خارجی در کنار تشویق‌ها و معافیت‌های مالیاتی مصوب سال 89 فراهم شود.

  رییس بانک مرکزی ترکیه دیگر اقدامات اصلاحی را کاهش بودجه دولت و سهم کمتر دولت در اقتصاد دانست و گفت: نظم مالی بیشتری به ساختارهای اقتصادی در ترکیه به وجود آمده و تا اواخر سال 2010 نسبت قرض به تولید ناخالص کاهش می‌یابد.

وی گفت: ادامه وام دهی بانک‌ها به حفظ اقتصاد ترکیه کمک کرد.

 

۵ اسفند ۱۳۸۸ ۱۵:۱۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP